اصطلاح HDR در تلویزیون به چه معناست و تکنولوژی HDR چه کاربردی دارد؟

2 سال پیش

اصطلاح HDR در تلویزیون به چه معناست و تکنولوژی HDR چه کاربردی دارد؟

اصطلاح  HDR در تلویزیون به این معناست در واقع سال‌هاست کهHDR  را در صنعت تلویزیون سازی می‌شنویم اما در نهایت باید بدانیم که تکنولوژی HDRچه کاربردی دارد .ما شاهد حضور تلویزیون‌های سازگار با این قابلیت و از سوی دیگر اولین سری فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی به منظور بهره‌گیری هرچه بهتر از این ویژگی هستیم. از سوی دیگر در سال جاری میلادی یا نهایتا در اوایل سال ۲۰۱۶ شاهد حضور دیسک‌های بلوری اولترا اچ‌ دی با عناوین HDR خواهیم بود که البته پخش‌کننده‌های جدیدی نیز برای آن‌ها موجود خواهد بود.

محدوده دینامیکی بالا یا تکنولوژی HDR چیست؟

دو شاخصه اصلی و مهم در نحوه نمایش محتویات تصویری بر روی تلویزیون، نسبت کنتراست یا همان چگونگی نمایش روشنی و تاریکی بر روی صفحه‌نمایش تلویزیون و البته دقت رنگ یا همان نزدیک بودن رنگ‌های نمایش داده شده به نسخه موجود از آن‌ها در طبیعت و البته در برخی موارد نظر کارگردان است.

در صورتی که دو تلویزیون را در کنار هم قراردهید، دستگاهی که نسبت کنتراست بهتر و دقت رنگ بالاتری دارد در کنار تلویزیون دیگری که از رزولوشن بالاتر (تعداد پیکسل بیشتر) بهره می‌برد بیشتر به چشم آمده و در واقع برای بینندگان جذاب‌تر خواهد بود.

تصویر نمایش داده شده بر روی چنین تلویزیونی برخلاف رزولوشن پایین، طبیعی‌تر و واقعی‌تر خواهد بود. به بیان دیگر یک تلویزیون با رزولوشن تمام اچ‌دی اما با نسبت کنتراست خوب و دقت رنگ بالا همواره می‌تواند یک تلویزیون با رزولوشن ۴K و نرخ کنتراست و دقت رنگ حد متوسط را شکست دهد.

 

 

HDR در یک جمله محدوده کنتراست و دقت رنگ را توسعه می‌دهد. قسمت‌های روشن تصویر روشن‌تر خواهند بود و تصاویر اینگونه به‌نظر می‌رسند که عمق بیشتری دارند. رنگ‌ها نیز به‌گونه‌ای بهبود می‌یابند که انگار به‌نحوی بهینه‌تر طیف‌های آبی، سبز، قرمز و هر آنچه بین آن‌ها قراردارد نشان داده می‌شوند.اصطلاح HDR در تلویزیون به چه معناست ؟

با استفاده از قابلیت HDR محدوده رنگ وسیع‌تری را شاهد خواهیم بود و همین امر باعث خواهد شد حتی شاهد تعداد رنگ بیشتر نیز باشیم، رنگ‌هایی که تولید آن‌ها در تلویزیون‌های کنونی که در بازار شاهد هستیم و از این قابلیت بی‌بهره‌اند غیرممکن است. به‌عنوان مثال رنگ قرمز تابلوهای راهنمایی و رانندگی یا رنگ یک فیل را به نحوی طبیعی خواهید دید که بعضا تعجب خواهید کرد که چگونه این محدوده وسیع طیف‌ رنگی یا همان WCG دست‌یافتنی است.

HDR در عکاسی و HDR در تلویزیون‌

که یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه داشت آن است که ویژگی HDR در تلویزیون‌های جدید با قابلیت HDRکه در عکاسی و تصاویر گرفته شده با استفاده از دوربین‌ها از آن یاد می‌شود متفاوت است.

تقریبا در هر متنی که در خصوص استفاده از قابلیت HDR در عکاسی نوشته شده است می‌توان اظهار نظر کاربران در خصوص شکایت از ایجاد تصاویری که بیش از حد از واقعیت فاصله گرفته‌اند را مشاهده کرد. متاسفانه این دو ویژگی علی‌رغم تفاوت‌های فراوان از یک نام بهره می‌برند که همین مسئله ممکن است در همان نگاه اول و با شنیدن عنوان HDR در تلویزیون‌های جدید، کاربر را از جستجوی بیشتر به منظور آشنایی با ویژگی‌های آن منصرف کند.

TV HDR

اصطلاح  HDR در تلویزیون به این معناست این قابلیت در تلویزیون‌ باعث خواهد شد نرخ کنتراست تلویزیون و رنگ‌های مشاهده شده تا حد زیادی گسترش یافته و شاهد تصویری واقعی‌تر و طبیعی‌تر از آنچه امروزه در تلویزیون‌ها مشاهده می‌کنیم باشیم.
در صورتی که تمایل به خرید تلویزیون با قابلیت های ویژه و قیمت های ویژه دارید اینجا کلیک کنید 
5 (100%) 2 votes
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه