معرفی استارتاپ زمیتو | و دیجی کالا در استارتاپ

5 ماه پیش

معرفی استارتاپ زمیتو | ودیجی کالا در استارتاپ (Zomato) استارتاپ سرویس جست‌وجو و یافتن رستوران‌هاست که در سال ۲۰۰۸ تأسیس‌شده و امروزه خدمات خود را در ۲۳ کشور جهان ارائه می‌کند. ایده‌‌ اولیه‌ برند زمیتو، در دفتر مدیریت و مشاوره‌‌ Bain & Co دهلی به ذهن مؤسسان آن رسید. دیپیندر گویال، مشاور ارشد و پانجاک گادا، تحلیلگر این شرکت، هر دو فارغ‌التحصیل دانشگاه ملی تکنولوژی هند بودند. این دو همکلاسی سابق و همکار فعلی، شاهد بودند که نه‌تنها در سلف‌سرویس شرکت، بلکه در اغلب غذاخوری‌ها و رستوران‌ها، مردم ساعت‌ها در صف منتظر می‌مانند تا بتوانند نگاهی اجمالی به منو داشته باشند. تلاش آن دو برای یافتن راه‌حلی برای این معضل، به راه‌اندازی وب‌سایت ساده‌ای به نام فودی-ایبی (Foodi-ebay) منجر شد. آنها منوی کافه‌تریا و رستوران شرکت را اسکن کردند و در شبکه‌‌ داخلی شرکت، آپلود نمودند. این منوها خیلی زود مورد استقبال کارمندان قرار گرفت، چراکه به این وسیله می‌توانستند در وقت خود صرفه‌جویی کنند. پس از دو ماه کاربران فودی-ایبی آنقدر زیاد شدند که ترافیک سایت به طرز بی‌سابقه‌ای افزایش یافت. در پی این موفقیت، گویال و گادا تصمیم گرفتند ایده‌‌ خود را از اینترانت درون شرکتی، به اینترنت عمومی بسط دهند. نخستین منوی رستورانی که در پورتال آنها آپلود شد، متعلق به رستوران هاوس خاس دهلی بود. از همان زمان نیز دفتر مرکزی شرکت در شهر دهلی‌نو باقی‌مانده است.


 تولد زمیتو

معرفی استارتاپ زمیتو یک سال بعد، گویال و گادا خدمات خود را در دو شهر بزرگ دیگر هند، یعنی کلکته و بمبئی عرضه کردند. حالا آنها تقریبا ۲۰۰۰ رستوران را زیر پوشش خود قرار داده بودند و کم‌کم به نامی شناخته‌شده تبدیل می‌شدند. در پایان دومین سال فعالیت فودی‌ایبی، وقتی محدوده خدمات به شهرهای بنگلور و پونه نیز رسیده بود، گویال و گادا تصمیم گرفتند نامی ساده‌تر و جذاب‌تر را برای شرکت خود انتخاب کنند و البته مانع از این تصور بشوند که با شرکت معروف eBay، در ارتباط هستند. نوامبر سال ۲۰۱۰، شرکت فودی‌ایبی به زمیتو تغییر نام داد.

 

ایده‌های سرمایه‌آفرین

معرفی استارتاپ زمیتو | ودیجی کالا در استارتاپ  با گسترش دامنه‌ فعالیت زمیتو، دیگر پیدا‌کردن مشخصات و جزئیات رستوران‌ها و غذاخوری‌ها کار آسانی نبود. وب‌سایت شرکت نیز باید ارتقا پیدا می‌کرد تا پاسخگوی نیازهای مشتریان بیشتری باشد. به‌علاوه، مخاطبان خواهان یک پلتفرم تلفن همراه بودند که در سفرهایشان از آن استفاده کنند. حالا گویال و گودا، هم به یک تیم واقعی احتیاج داشتند و هم به سرمایه‌ای که راه مقیاس‌پذیری استارتاپشان را هموار کند. به همین دلیل با سرمایه‌گذاران بالقوه وارد مذاکره شدند. سانجیو بیکچاندانی، مالک گروه شرکت‌های ناکری، نخستین سرمایه‌گذاری بود که به پتانسیل‌های کارآفرینان جوان پی برد و از طرف شرکت اینفو-اج، یک‌میلیون دلار روی زمیتو سرمایه‌گذاری کرد. او دو سال متوالی دیگر نیز۵/۲و۵/۳ میلیون دلار سرمایه‌ این شرکت را افزایش داد. سایر سرمایه‌گذاران زومیتو عبارت بودند از وی کپیتال، سکویا کپیتال و تماسک. به‌این‌ترتیب در سال ۲۰۱۳، مجموع سرمایه‌‌ شرکت زومیتو به ۳۷ میلیون دلار رسید. در این هنگام زومیتو با همکاری سیتی‌بانک، مجله‌‌ محتوای سایت خود را بانام «راهنمای رستوران زمیتو-سیتی‌بانک» منتشر کرد.

دیجی‌کالا از جمله‌ی موفق‌ترین کسب و کارهای نوپای ایرانی یا استارتاپی است که طی بیش از یک دهه فعالیت خود پله پله رشد کرده و موفق شده تا به بزرگ‌ترین خرده‌فروشی اینترنتی خاورمیانه تبدیل شود.

بیش از یک دهه از زمان تاسیس و آغاز به کار رسمی دیجی‌کالا به عنوان یکی از موفق‌ترین استارتاپ‌های ایرانی می‌گذرد. دیجی‌کالا در طول یک دهه‌ی گذشته با پشت سر گذاشتن چالش‌های گوناگون، موفق شده تا به مستعدترین استارتاپ کشور برای یونیکورن (رسیدن به ارزش یک میلیارد دلاری) شدن، تبدیل شود؛ بطوریکه به گفته‌ی موسسین این استارتاپ رو به رشد، دیجی‌کالا فاصله‌ی بسیار اندکی با رسیدن به ارزش یک میلیارد دلاری دارد تا رکورد جدیدی را در میان استارتاپ‌های ایرانی به نام خود ثبت کند.

دیجی‌کالا در حال حاضر بیش از ۲٫۶۰۰ کارمند دارد و با ایجاد بستری مناسب در مرکز پردازش ۵۰ هزارمتر مربعی خود امکان پردازش بیش از ۳۰۰ هزار کالا بصورت روزانه را فراهم آورده است. استفاده از راهکارهای مکانیزه در مرکز پردازش این شرکت فاصله‌ی زمانی ثبت سفارش تا پردازش را به کمتر از ۲۰ دقیقه کاهش داده است.

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه