راهنمای تعمیر سشوار

4 سال پیش

راهنمای تعمیر سشوار اين دستگاه كه براي خشک‌کردن و حالت دادن مو به كار می‌رود داراي طرح‌ها و مدل‌های مختلف می‌باشد؛ و مهم‌تر این‌که داراي مدارهای الكتريكي متفاوتي می‌باشند كه عیب‌یابی و تعمير آن را قدري مشكل می‌کند. بنابراين سعي شده است كه شرح و توضيحات (به‌ویژه ارائه نقشه‌های مدارهاي الكتريكي) به‌گونه‌ای باشد كه در مورد تمامي سشوارها صدق نماييد و مراجعه‌کننده محترم به سايت بتواند با مرور مطالب ارائه‌شده به سرويس و نگهداري و رفع عيب هر نوع سشوار اقدام نمايد.

 

 

مشاهده تمام سشوارهاساختمان و اجزاء سشوار:

۱- بدنه: كه معمولاً از فلز (استيل) و يا پلاستيك ساخته می‌شود. بدنه استيلي در عين زيبايي در برابر حرارت نيز از استحكام كافي برخوردار می‌باشد. سشوارهايي كه جنس بدنه آن‌ها پلاستيكي است، در برابر حرارت زياد كه معمولاً  ناشي از بروز عيب در ساختمان سشوار است تغيير حالت داده و ادامه كار سشوار را مختل می‌سازد.

۲- دسته سشوار: جنس دسته سشوار را معمولاً از عایق‌های پليمري و يا كائوچو می‌سازند تا در مقابل جريان الکتریسیته عايق باشد. کلیدهای سشوار معمولاً بر روي دسته نصب می‌شود؛ و در بعضي از سشوارها دسته قابليت تا شدن دارد.

۳- سيم رابط و دوشاخه: معمولاً دوشاخه از نوع پرسي به همراه سيم متصل به آن ساخته می‌شود.

۴- كليد: در سشوارها از انواع کلیدهای دو حالتِ و سه حالتِ استفاده می‌شود. در شكل زير سه نمونه از کلیدهای متداول و حالت‌های ورودي و خروجي فاز آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

نمونه کلیدهای سشوار

كليد قسمت الف داراي دوپایه اتصال است كه يكي محل ورود فاز و ديگري خروج آن است. با فشار قسمت (I) مدار برقرارشده و از لوله سشوار گرما خارج می‌شود و با فشار (O)، سشوار خاموش می‌شود. در بعضي از سشوارها بجاي I و O از كلمه OFF و ON استفاده‌شده است كه به معناي خاموش و روش است. در پشت كليد (ب) سه كنتاكت قرار دارد كه موقت آن‌ها در پشت كليد در شكل نشان داده‌شده با زدن حالت I فاز ورودي به پايه A  از پايه B خارج می‌شود و با زدن حالت II (كه طبعاً بعد از  I خواهد بود) علاوه بر خروجي B  پايه C نيز داراي فاز خروجي است. در پشت كليد (ج) نيز سه كنتاكت وجود دارد با اين تفاوت كه با زدن حالت I كنتاكتي كه زير II قرار دارد داراي فاز خروجي است و با زدن II پايه زير حالت I قرار دارد فاز خروجي خواهد داشت يعني به‌صورت ضربدري.

۵- المنت (هيتر): كه مثل ساير المنت‌ها در لوازم‌خانگی از جنس كرم نيكل و يا كرم آلومینیوم می‌باشد و به دور يك عايق نسوز چهارپره پيچيده می‌شود. المنت در سشوارهای مختلف بسته به نوع طراحي و مدار الكتريكي به اشكال مختلف به كار گرفته می‌شود. كه در شكل زير چند نمونه از آن ديده می‌شود.

المنت های سشوار

۶- موتور: در سشوارها از دو نوع موتور استفاده‌شده است. بعضي از سشوارها داراي موتور ۲۲۰ ولت از نوع يونيورسال و یا قطب چاک‌دارند بديهي است كه در اين نوع سشوارها المنت با موتور به شكل موازي بسته می‌شود تا موتور بتواند به ولتاژ موردنیازش دسترسي يابد. در نوع دوم سشوارها از موتور دوازده ولت جريان مستقيم استفاده می‌شده. اين موتورها داراي دوپایه اتصال به مدارند. در بعضي از موتورها، يكي از پایه‌ها داراي علامت + است و بدان معناست كه در اين موتور رعايت اتصال قطب‌های مثبت و منفي به موتور الزامي است پس از تشكيل پل ديود، با توجه به اين مطلب مدار را كامل می‌کنیم؛ اما اگر در موتور چنين علامتي وجود نداشت، رعايت قطب‌بندی در موتور ضرورتي نداشته و آن موتور می‌تواند برخلاف نوع قبل به هر دو جهت بچرخد.

لازم به ذكر است در موتوري كه رعايت قطب‌بندی الزامي است، عدم توجه و يا اتصال اشتباه قطب، منجر به چرخش در جهت عكس شده و موتور پس از مدتي خواهد سوخت. اين موتورها صرفاً براي چرخش در جهت خاصي طراحی‌شده‌اند. عليرغم ولتاژ كاري اين موتورها (۱۲ ولت) عملاً در مدار با ولتاژ ۱۶ ولت نيز به كار خود ادامه می‌دهند.

۷- ديود: در سشوارها از دو نوع ديود استفاده می‌شود.

الف- ديود كم آمپر: اين ديودها در ساختن پل ديود به‌کاررفته و معمولاً داراي ولتاژ كاري و جريان نامي كمي هستند. در جدول زير شماره استاندارد تعدادي از اين دیودها آورده شده است.

استانداردهای دیود کم آمپر

در بين شماره‌های ارائه‌شده، دیودهای ۱N  ۴۰۰۲ و ۱N  ۴۰۰۴ از کاربرد بيشتري برخوردارند.

ب- دیودهای پر آمپر: از اين دیودها معمولاً در پشت كليد اصلي مدار و به‌منظور ايجاد يكسو سازي نيم موج استفاده می‌شود. در يكسو سازي نيم موج ولتاژ كاهش می‌یابد بنابراین اگر مداري را ابتدا با برق متناوب كامل و سپس با برق يكسو شده (نيم موج) تغذيه كنيم، درست مثل آن است كه مدار با دو ولتاژ كار نموده است. در ميان دیودهای پر آمپر، شماره‌های زير از کاربرد بيشتري برخوردارند:

استانداردهای دیود پر آمپر

توجه: برای كسب اطلاعات بيشتر در مورد دیودها و يكسو سازها لطفاً به قسمت ديود از فهرست لوازم برقي مراجعه نماييد.

۸- پروانه فن: گرماي ایجادشده توسط المنت با گردش پروانه فن و فشار هوايي كه به دنبال حركت پروانه به وجود می‌آید، به خارج از سشوار هدايت می‌شود. اگر به عللي پروانه هرز گرد شود و نچرخد و یادگیری پروانه با شيئي خارجي و يا يكي از سیم‌های مدار سبب شود كه پروانه به هنگام چرخش دچار مشكل شود و … گرماي ایجادشده در سشوار به عایق‌ها و هادی‌ها آسيب می‌رساند. در این‌گونه موارد بيشترين آسیب‌دیدگی متوجه سشوارهايي است كه بدنه آن‌ها پلاستيكي است.

۹- ترموستات سشوار: جهت حفاظت مدار در برابر ايجاد گرماي بیش‌ازحد، ترموستات را در مدار قرار می‌دهند. جايگاه ترموستات قسمتي از المنت و سري با مدار اصلي است كه اولاً عبور جريان مدار را كنترل نمايد، ثانیاً حرارت ایجادشده توسط هيتر، صفحه حساس ترموستات را تحريك نمايد و با افزايش گرما از حد معيني، ترموستات عمل نموده و با قطع نول اصلي مدار، سشوار خاموش می‌شود. پس از مدتي با نزول حرارت كنتاكت هاي ترموستات به‌صورت اتوماتيك متصل شده و سشوار مجدداً به كار خود ادامه می‌دهد. ساختمان اين ترموستات از نوع بي متالي بوده كه در مبحث سماور برقي و اتو به‌اندازه لازم در موردش بحث شده است. اين ترموستات قابل تنظيم و يا تعمير نيست مگر آن‌که بتوان بعضي از نقايص جزئی آن را برطرف نمود. در صورت خراب شدن ترموستات به‌ناچار المنت نيز تعويض می‌شود چون ترموستات به بدنه المنت پرچ‌شده است.فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی دلتا کالا

برای دانلود فایل راهنمای تعمیر سشوار بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

فایل پی دی اف راهنمای تعمیر سشوار

لطفا امتیاز دهید
2
برچسب ها :
نویسنده مطلب scobar

2 دیدگاه

  • ناشناس
    3 سال پیش

    در حالت سوختن کلید سشوار آیا میتوان کلید را حذف و فاز و نول ورودی را به صورت مستقیم به دو سیم خروجی سشوار وصل نمود؟

  • حسین آزادی
    3 سال پیش

    در حالت سوختن کلید سشوار آیا میتوان کلید را حذف و فاز و نول ورودی را به صورت مستقیم به دو سیم خروجی سشوار وصل نمود؟