راهنماي خريد همزن و گوشتكوب برقي

6 سال پیش

راهنمای خرید همزن برقی و گوشت‌کوب برقی

 همزن برقی وسیله‌ای است که برای مخلوط کردن و هم زدن مواد غذایی با سرعت‌های مختلف به کار می‌رود. برای درست کردن خمیر نان و کیک و شیرینی، بستنی، زدن تخم‌مرغ، مخلوط کردن آرد و کره، درست کردن سوسیس و هم زدن خامه و خیلی کارهای دیگر کاربرد دارد. هم زدن با آن خیلی ساده‌تر از هم زدن با چنگال یا قاشق است.

همزن برقی هم مثل خیلی از سایر ابزار و لوازم‌خانگی ابتدا در ابعاد بزرگ‌تر و برای مصارف صنعتی ساخته شد. در ۱۹۰۸ مهندس هربرت جانسون دید که یک نانوا خمیر نان را با قاشق فلزی بزرگی هم می‌زند. خیلی زود با همکارش که مهندس مکانیک بود شروع به بازی با وسایلی کردند و تا ۱۹۱۵ همزن کاسه دار ۸۰ لیتری او تبدیل به‌وسیله ای استانداردشده بود که البته بیشتر به درد نانوایی‌های بزرگ و ارتش می‌خورد. در ۱۹۱۹ شرکت هوبارت که در آن زمان به کیچن اید تغییر نام داده بود همزنی کوچک‌تر مخصوص خانه‌ها به بازار عرضه کرد.

انواع همزن برقی

انواع همزن برقی در ۲ دسته کلی طبقه‌بندی می‌شوند:

۱- همزن برقی دستی

 همزن برقی دستی-دلتاکالا

همزن دستی باید با دست نگه‌داشته شده و هم زده شود.معمولاً دوتیغه برای هم زدن و یک موتور دارد. تیغه‌ها را باید در ماده غذایی فروکنید که خیلی اوقات در کاسه خود همزن ریخته می‌شوند.همزن دستی بدون ظرف یا پارچ مخصوص بوده و فقط دارای سری‌های مختلف برای هم زدن موادی است که از قبل درون ظرفی ریخته شده‌اند. همزن دستی نسبت به همزن کاسه‌ای، معمولاً برای مقادیر کمتر مواد غذایی استفاده می‌شود. این وسیله برای کارهای سبک‌تر مانند هم زدن سفیده تخم‌مرغ یا خامه به کار می‌رود.

۲- همزن برقی کاسه‌ای یا پایه‌دار

 همزن برقی کاسه ای-دلتا کالا

همزن کاسه‌ای، رومیزی است و نیازی به حرکت دست ندارد.همزن کاسه‌ای حاوی یک‌کاسه پلاستیکی یا شیشه‌ای بوده که مواد غذایی برای هم خوردن در آن ریخته می‌شوند.

این‌گونه همزن با کاسه، یک همزن تخت، یک چنگک برای ورز دادن و همزن مفتولی برای هم زدن سریع است. همزن کاسه‌ای یا پایه‌دار برای آشپزهایی کاربرد دارد که نیاز به مخلوط کردن‌های جدی‌تر دارند. این ابزار اضافی را گاهی جداگانه هم می‌توان برای دستگاه خرید. علاوه بر این‌ها سوسیس پرکن، صفحه پوره درست کنی، بستنی‌ساز و آسیاب غذا را هم می‌توان جداگانه و البته باقیمت بالاتر تهیه کرد.

ویژگی‌های موتور همزن برقی

موتور همزن‌های برقی از نوع اونیورسال با سرعتی حدود ۱۰٬۰۰۰ دور در دقیقه است. با استفاده از چرخ‌دنده دور بازوهای همزن را به نزدیک ۵۰۰ دور در دقیقه کاهش می‌دهند. چرخ دهنده‌ها در کنار کاهش دور باعث بالا رفتن گشتاور اعمالی و تبدیل حرکت افقی آرمیچر موتور به حرکت عمودی بازوهای همزن می‌شوند.در برخی از انواع این همزن‌ها بازوهای چرخان را می‌توان با توجه به غلظت مواد انتخاب کرد. انتخاب مناسب بازوها در افزایش عمر مفید چرخ‌دنده‌ها مؤثر خواهد بود.

یک نکته مهم درباره همزن کاسه‌ای لبه‌دار بودن پارچ آن است به‌نحوی‌که مایعات به‌راحتی باخم کردن آن سرریز شوند. ریختن مایعات با پارچ‌های بدون لبه نه‌تنها سخت است بلکه ممکن است در حین ریختن مایعات، مقادیری از آن‌ها هدررفته و در فضای اطراف بریزد.

اگرچه ازنظر برخی افراد همزن جزء وسایل ضروری آشپزخانه نبوده و هم زدن مواد را می‌توان به‌راحتی با دست هم انجام داد، اما این وسیله برای بسیاری از آن‌هایی که هم علاقه‌مند به آشپزی، شیرینی‌پزی و درست کردن دسرها بوده و هم در مقابل از وقت کمی برخوردارند یا به هر دلیلی نمی‌توانند به‌راحتی از قدرت دستان خود استفاده کنند، وسیله‌ای معجزه آور است.

 به‌طورکلی همزن از درجه‌های سرعت متفاوت تشکیل‌شده که می‌توان آن را  برحسب نوع مواد و مراحل متفاوت تهیه آن‌ها تنظیم نمود. در برخی از همزن‌ها نیز سرعت به‌صورت دیجیتالی کم‌وزیاد می‌شود که این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید سرعت را کم‌کم زیاد نمایید.

طرز کار همزن برقی

 

همزن برقی را با مخلوط‌کن اشتباه نگیرید. طرز کار همزن برقی با مخلوط‌کن متفاوت است.همزن برقی با سرعت خیلی پایین‌تر از مخلوط‌کن مواد غذایی موردنیاز را با سرعت‌های متفاوت هم می‌زند و هیچ تیغه‌ای هم برای بریدن یا خرد کردن مواد غذایی ندارد.

  توصیه هایی برای خرید همزن برقی

همزن برقی وسیله ساده‌ای است پس در خرید آن کافی است به‌سرعت، سروصدا و وزن آن توجه کنید.

 سرعت

در انتخاب‌های مختلف به‌سرعت آن دقت کنید. همزن‌هایی که پنج سرعت یا بیشتر دارند کمک می‌کنند کنترل بیشتری روی ماده غذایی که مخلوط می‌کنید داشته باشید.

 سروصدا

همزنی را انتخاب کنید که خیلی سروصدا نداشته باشد و البته ایدئال این است که دستگاهی را پیدا کنید که بی‌صدا کار کند.

 وزن

همزن دستی انتخاب کنید که  وزن آن از یک کیلو بیشتر نباشد و البته وزن آن متعادل پخش‌شده باشد و وقتی آن را در ماده غذایی فرومی برید یکنواخت کار کند.

 گوشت‌کوب برقی یا همزن میله‌ای 

 این وسیله بهنام‌های متفاوتی خوانده می‌شود.همزن عمودی، همزن میله‌ای، همزن قلمی و گوشتکوب برقی.

 گوشت کوب برقی

گوشت‌کوب‌های برقی انواع مختلف و شکل‌های گوناگونی دارند که بهتر است موارد زیر در انتخاب آن‌ها ملاک شوند:

۱ – دارای توان بالا باشند

۲ – دارای موتور سنگین باشند

۳ – قسمت پایین گوشت‌کوب برقی( جایی که موتور را به تیغه وصل می‌کند ) فلزی باشد

۴ – دارای تیغه‌های بزرگ ( بلندتر ) باشد. تیغه‌های آن کوتاه نباشد

۵ – تیغه به‌صورت پرس به شافت وسط وصل شده باشد. ( پیچی یا پیچ و مهره نباشد)

برای خرید لوازم خانگی به سایت فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی  دلتاکالا مراجعه بفرمائید.

لطفا امتیاز دهید
3
نویسنده مطلب scobar

3 دیدگاه

 • ناشناس
  2 سال پیش

  عالی بود ممنون از راهنمائی

 • احمد
  2 سال پیش

  عالی بود ممنون از راهنمائی

 • میترا
  2 سال پیش

  همزن گوشتکوب برقی من خراب شده،خدمات پس از فروش داره تو کرج؟!