راهنماي خريد غذاساز

6 سال پیش

غذا ساز چیست؟

 يك وسيله چندكاره آشپزخانه كه می‌تواند تقریباً تمام انواع مواد غذايي را سريع و آسان خرد ، ورقه، رنده، آسياب و پوره كند. غذا ساز یکی از کامل‌ترین و کاراترین لوازم پخت و پز آشپزخانه است که معمولان قابلیت‌هایی مثل رنده، خردکن، مخلوط‌کن، آبمیوه گیر، آسیاب کن و آب مرکبات گیر دارد

اين دستگاه در سال 1973 توسط كارل سونتهايمر (1998-1914 مهندس و مخترع آمريكايي) به بازار آمريكا معرفي شد. او يك سال تمام بر روي همزن برقي صنعتي فرانسوي کارکرد تا بتواند آن‌ها با مصرف خانگي سازگار كند. هرچند مدتي طول كشيد تا مصرف‌کنندگان به سودمندي اين وسيله پي ببرند، اما پس‌ازآن مخلوط‌کن برقي در سراسر جهان ازجمله پرفروش‌ترین وسايل خانگي شد.

قطعات اصلي

غذا سازهای مدرن در سه اندازه اصلي ارائه می‌شوند: بزرگ يا full، متوسط يا compact و كوچك يا mini.

food-maker   compact-food-processor   mini-food-processor

 

اما اندازه غذا ساز هرچه باشد، درهرصورت داراي يك سري قطعات اصلي است كه در تمام غذا سازها وجود دارد: موتور، كاسه يا پارچ با يك درب و يك محل تغذيه (ريختن مواد در داخل دستگاه) و مجموعه‌ای از قطعات جانبي.

محل قرارگيري موتور در پايه دستگاه است و سنگین‌ترین بخش آن محسوب می‌شود. طبعاً هرچه دستگاه بزرگ‌تر باشد، موتور سنگین‌تری نيز دارد كه گاهي تا 9 كيلو وزن دارد.اين سنگيني دليل مهمي دارد. درواقع اين پايه سنگين موجب می‌شود كه دستگاه در هنگام كار و چرخش سريع پره‌های آن، از جاي خود حركت نكند. اولين غذا سازها تنها به رنگ سفيد و از جنس پلاستيك محكم ساخته می‌شدند و امروزه در انواع رنگ‌های زيبا و با بدنه فلزي و پلاستيكي عرضه می‌شوند.

از قسمت موتور میله‌ای به سمت بالا درآمده كه كاسه يا پارچ دستگاه بر روي آن قرارگرفته و قفل می‌شود. اين ظرف معمولاً از جنس پلاستيك يا شيشه شفاف است. درب اين ظرف نيز بر روي دهانه محكم شده و بر جاي خود قفل می‌شود. در بسياري از مدل‌های قديمي، پيچاندن يا محكم كردن درب، موتور را به راه می‌انداخت اما مدل‌های جديد مجهز به دگمه روشن و خاموش هستند.

درب ظرف داراي يك قسمت تغذيه است كه براي واردکردن مواد مانند سبزيجات يا گوشت به داخل دستگاه است و اندازه دهانه آن بسته به‌اندازه دستگاه و مورداستفاده آن متفاوت است. گنجايش ظرف غذا ساز به‌این‌ترتیب است: اندازه بزرگ داراي گنجايش 9 تا 13 پيمانه ماده غذايي هستند، اندازه متوسط از 5 تا 7 پيمانه و اندازه كوچك از 2 تا 5 پيمانه گنجايش دارند. بعضي مدل‌ها داراي دو ظرف بزرگ و كوچك هستند كه هردو با یک‌پایه مشترك كار می‌کنند.

قطعات جانبي دستگاه غذا ساز

در يك غذا ساز معمولي، قطعات جانبي بر روي ميله داخل ظرف محكم می‌شوند. قطعات استاندارد در نظر گرفته‌شده براي غذا سازها عبارت‌اند از يك تيغه به شكل S و صفحه‌های مخصوص رنده و خرد كردن. تيغه S شكل در ته ظرف قرار می‌گیرد. اين قطعه از دوتیغه كوچك قوس‌دار و بسيار تيز ساخته‌شده است كه در دو جهت مخالف به روي يك ستون كوچك و محكم پلاستيكي نصب‌شده‌اند و بر روي ميله مخصوص داخل ظرف محكم می‌شوند. اين تيغه معمولاً از فلز ساخته می‌شود و در بعضي موارد از جنس پلاستيك سخت است. تیغه‌های فلزي به خاطر تيزتر بودن و طول عمر مفيد بيشتر، به انواع پلاستيكي رجحان دارند.

صفحه‌های رنده كننده و خردکننده از جنس فلز هستند و در بالاي ظرف بسته می‌شوند. به‌این‌ترتیب ماده غذايي كه از طريق دهانه درب وارد دستگاه می‌شود، بلافاصله با تيغه تماس پیداکرده خرد می‌شود و در داخل ظرف می‌ریزد. سوراخ‌ها و شکاف‌های موجود بر روي اين صفحات، اندازه‌های مختلفي دارند و مواد را در اندازه‌های ريز، متوسط، درشت و فانتزي رنده و خرد می‌کنند. اين صفحات به‌صورت جداگانه نيز به فروش ميرسند و می‌توان با تهيه چند مدل ديگر، مجموعه موجود را کامل‌تر كرد.

*توجه كنيد كه به‌خصوص براي استفاده از اين تیغه‌ها، حتماً مواد را با دسته يا كاردك مخصوص به داخل دستگاه بريزيد و هرگز آن‌ها را با دست به داخل فشار ندهيد.

سایر قطعات جانبي

علاوه بر ضمایم استاندارد شما می‌توانید قطعات ديگري را هم به غذا ساز خود اضافه كنيد و دستگاه خود را كارآمدتر نماييد. ازجمله اين قطعات می‌توان به موارد زير اشاره كرد:

تيغه خمير نان:

اين تيغه از پلاستيك و گاهي از جنس فلز ساخته می‌شود، نسبت به تيغه S خميدگي كمتري داشته و براي تهيه خمير نان يا پيتزا مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تخم‌مرغ‌زن:

اين قطعه از دو بازوي بلند متصل به همزن‌های گلابی‌شکل ساخته‌شده است و براي هم زدن تخم‌مرغ، مايه كيك و خامه به كار می‌رود و مایه‌ای پف‌دار و سبك توليد می‌کند.

صفحه خلال كننده:

اين قطعه داراي رديفي از دندانه‌های بيرون زده كوتاه و تيز است و هر نوع ماده غذايي را به شكل رشته‌هایی باريك خرد می‌کند.

صفحه سیب‌زمینی خردکن:

اين صفحه مانند مدل قبلي است با اين تفاوت كه دندانه‌ها بزرگ‌ترند و براي خرد كردن سیب‌زمینی در اندازه مناسب براي سرخ كردن به كار می‌روند.

آب‌پرتقال گير:

آب‌پرتقال گیر صفحه‌ای است  با يك برآمدگي گنبد شكل دندانه‌دار براي گرفتن آب مركبات.

آب‌میوه‌گیری:

قطعه آبمیوه گیری میوه‌ها و سبزيجات را به پوره‌ای نرم تبديل می‌کند، آب آن‌ها را در این ظرف جمع كرده و تفاله را بر روي صافي از يكديگر جدا می‌کند.

نكات مهم در انتخاب غذا ساز مناسب

در اينجا به چند نكته مفيد درباره انتخاب و خريد غذا ساز مناسب اشاره می‌کنیم:

گنجايش دستگاه غذا ساز

همان‌طور كه اشاره شد، مدل‌های مختلف غذا ساز داراي ظرفيتي از 1.4 تا 3 ليتر هستند. يكي از مهم‌ترین نكات در انتخاب غذا ساز، توجه به مقدار استفاده شما از آن است. اگر حجم استفاده شما و تعداد افراد خانواده شما زياد است يا معمولاً مهمان‌دارید، حتماً نوع بزرگ‌تر آن را انتخاب كنيد.

نيروي دستگاه غذا ساز

غذا ساز موردنظرتان بايد براي انجام دادن تمام اموري كه از آن انتظار داريد، داراي نيروي كافي باشد. نيروي اين دستگاه‌ها از 400 تا 1100 وات و بيشتر متفاوت است. هرچه ميزان نيروي موتور بيشتر باشد، كارهاي محوله به دستگاه سریع‌تر انجام‌شده و غذا ساز براي كارهاي سنگین‌تر مناسب‌تر خواهد بود. سعي كنيد كه با توجه به بودجه خود، قوی‌ترین مدل ممكن را تهيه كنيد و در كل هدف خود را بر روي خريد مدلي با ميزان وات 750 به بالا قرار دهيد.

تیغه‌های غذا ساز

بهتر است كه تیغه‌های غذا ساز از جنس فلز ضدزنگ باشند زيرا جنس‌های ديگر نمی‌توانند تا اين حد مقاوم و بادوام باشند. بسته به بودجه‌ای كه در نظر گرفته‌اید، بهتر است از بين دو دستگاه باکیفیت مشابه، آن را كه داراي تیغه‌ها و صفحات بيشتري باشد انتخاب كنيد.

امروزه بسياري از قطعات غذا سازها را می‌توان در ماشين ظرف‌شویی شست. توجه كنيد كه اگر از ماشين ظرف‌شویی استفاده می‌کنید، اين امكان در دستگاهي كه می‌خرید موجود باشد.

ايمني دستگاه غذا ساز

بسياري از مدل‌های غذا ساز مجهز به ویژگی‌های ايمني مختلفي هستند. ازجمله درب‌های قفل شونده، فاصله زياد بين ورودي مواد و تیغه‌ها و خاموش ماندن دستگاه در صورت درسته نشدن درب ظرف. اين نكات ايمني شما و اهالي خانه را تضمين كرده و اگر موجب بالا رفتن قيمت دستگاه هم شوند، ویژگی‌هایی بسيار باارزش محسوب می‌شوند و بهتر است با مبلغ بيشتر، دستگاهي با ايمني بالا تهيه كنيد.

براي مشاهده قيمت مدل‌های مختلف غذا ساز از سايت فروشگاه اينترنتي لوازم خانگي شيك كالا بازديد بفرمائيد.

فروشگاه اینترنتی دلتا کالا

لطفا امتیاز دهید
0
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه