آیینه های دکوراتیو در معماری

5 ماه پیش

آیینه های دکوراتیو در معماری آویزان کردن آینه بر روی دیوار شما می تواند عمق به فضای شما بیفزاید. با انتخاب گسترده ای از آینه های تزئینی و آینه های دکوراتیو ، مطمئناً آینه دیواری را پیدا خواهید کرد که فضای شما را کامل کند.در دکوراسیون داخلی و طراحی معمارانه  از آینه های کوچک و گرد تا آینه های کف ،میتوان استفاده کرد و فضای خاص و ویژه ای ایجاد کرد. آینه ها درشکل ها ، اندازه ها و رنگ های مختلف وجود دارند.


آیینه های دکوراتیو در معماری با روی کار آمدن شیشه و پیشرفت علوم، انسان موفق به ساخت آینه با استفاده از شیشه و جیوه شد. این تحول سرآغاز استفاده گسترده از شیشه در هنرهای مختلف شد. کم کم آینه‌ها وارد تزیینات معماری شدند و دیری نپایید که آینه کاری تبدیل به یکی از عناصر تزیینی فاخر بناها شد. این روند تکامل و استفاده از آینه‌ها در دکوراسیون تا بدانجا پیش رفت که آینه‌های دکوراتیو جایگاه خود را در هنر دکوراسیون کاملا مشخص نمودند. این عناصر می توانند تکمیل کننده تزیین دیوارها و حتی به عنوان پوششی برای وسایل خانه باشند و با هر سبک دکوراسیونی به راحتی هماهنگ شوند  ، این مدل از آینه ها بیشتر جنبه تزیینی دارند و با کمک آن ها می توان رنگ و جلوه ای زیبا و خاص یه دیوارهای خانه بخشید. آینه های دکوراتیو که در سایز و مدل های متنوعی مثل پازلی و حتی گرد و ساده طراحی می شوند. آینه های دکوراتیو با ساختار مناسب در طرح های مدرن و کلاسیک قابل استفاده در مکان های مختلف هستند و زیبایی و حس مطلوبی در فضا به وجود می آورند. . در مکان هایی که فاصله سقف از کف زیاد است؛ آینه باید پایین تر نصب شود. در آینه های دیواری، قاب آینه باید با سایر اجزای دکوراسیون هماهنگی داشته باشد و می تواند جدید یا سنتی باشد.

استفاده از انواع آینه دکوراتیو در قسمت هایی از اتاق نشیمن، اتاق خواب و سرویس بهداشتی؛ یکی از جدیدترین وسایل زینتی است که در معماری مدرن برای طراحی دکوراسیون داخلی منازل مسکونی لوکس به کار می رود. آینه های دکوراتیو، زیبایی سالن های پذیرایی و قسمت های مختلف منزل دو چندان می کنند و جلوه ای خاص تر و لوکس تر به طراحی و دکوراسیون شما میدهد.

از مزایای استفاده از آیینه ی دکوراتیو در طراحی و دکوراسیون داخلی آپارتمان های کوچک، ایجاد فضایی بزرگ و دلباز است .

از دیگر مزایا می توان به انعکاس نور طبیعی و مصنوعی برای روشن تر شدن فضای داخلی و عمق بخشیدن به فضا اشاره کرد.

آینه دکوراتیو با دو جنس شیشه ای و پلکسی گلاس وجود دارند. مدل شیشه ای نسبت به مدل پلکسی گلاس انعکاس منظم تری دارد ولی شکننده تر و سنگین تر است. در مقابل، جنس پلکسی گلاس سبک تر است و شکنندگی کمتری دارد و با توجه به قابلیت برشکاری کم هزینه تر (نسبت به شیشه) می توان تنوع بسیار زیادی در طرح های آن ایجاد کرد. آینه های دکوراتیو دارای دو رنگ طلایی و نقره ای هستند. این مدل از آینه که غالبا به همراه میز زیر آن برای قرار دادن لوازم آرایشی و سایر اقلام تعبیه می شود جز یکی از ملزومات اتاق خواب می باشد.

 

آیینه های دکوراتیو در معماری  نصب آینه های دکوراتیو با طرح پازل در طراحی دیوار اتاق نشیمن در منازل لوکس فضایی روح بخش ایجاد می کند.

به طور کلی آیینه های دکوراتیو در طرح های مختلفی مانند ،کلاسیک ، فانتزی ، هندسی ، دایره ای و… وجود دارد. آینه ها به شکل دایره، مستطیل، مربع، لوزی و … قاب می شوند و در کنار هم روی دیوار قرار می گیرند و جلوه زیبایی به دیوار می بخشند.

گاهی از آینه در ابعاد بسیار بزرگ به عنوان دیوارپوش استفاده می‌شود. این نوع آینه معمولا دارای طرح های حکاکی شده یا پتینه کاری هستند و یک دیوار کاملا یا قسمت زیادی از آن دیوار را در بر می گیرد. این آینه ها بازنمایی کامل از فضا ارائه می دهد و برای استفاده در فضاهای کوچک بسیار مناسب است زیرا فضا را بسیار بزرگتر و نورگیرتر از آنچه که هست نشان می‌دهد ، و گاها از آینه های به شکل نوارهای باریک در کاشیکاری استفاده می‌شود و حد فاصل میان کاشی یا سرامیک قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از انواع آیینه های دکوراتیو ، آیینه ی ونیزی است ، آینه ی ونیزی که یکی از زیباترین انواع آینه دکوراتیو است که نخستین بار در قرن پانزدهم میلادی در ایتالیا ساخته شد. در آن زمان، قاب این آینه ها از طرحی با نوارهای شیشه ای نازکی ساخته شده بود که به طرز ماهرانه ای به آینه پیچ شده بودند. از رازهای آینه ونیزی این است که در ساختار آن از گرد طلا استفاده می شود که هم جنبه ی محافظتی دارد و هم جلای خاصی به آینه می بخشد. در این نوع امکان ساخت حاشیه های تزیینی با طرح های هنری نظیر طرح گل را فراهم می کند.

قیمت آینه های دکوراتیوی در بازار مختلف است و با توجه به نوع کیفیت محصول، نحوه نصب، تعداد آینه ها و دیگر موارد مربوطه قیمت نهایی این اشیاء زینتی مشخص می شود.

 

 

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب فریبا شتابی

بدون دیدگاه