راهنمای خرید تلویزیون منحنی

3 سال پیش

راهنمای خرید تلویزیون منحنی

 راهنمای خرید تلویزیون منحنی یکی از ابداعاتی که چند سالی است در دنیای تلویزیون‌ها به یک‌روند تبدیل‌شده، صفحه‌ی خمیده (Curve) است. این فناوری که بیشتر در تلویزیون‌های رده‌بالا و OLED استفاده می‌شود، طبق ادعای سازندگان، تجربه‌ی تماشای تلویزیون را فراگیرتر می‌کند. فارغ از زیبایی بیشتر، شرکت‌های سازنده سعی می‌کنند که میزان خمیدگی تلویزیون‌ها را طوری طراحی کنند که در راستای خمیدگی چشم قرار بگیرد. این موضوع سبب می‌شود که لبه‌های تصویر هم در محدوده‌ی دید چشم قرار بگیرند و خستگی چشم کمتر شود؛ اما از طرف دیگر، اگر به‌طور مستقیم روبه‌روی تلویزیون قرار نگیرید، تجربه‌ی خیلی لذت‌بخشی نخواهد بود، مگر اینکه تلویزیون خمیده‌ی خیلی بزرگی بخرید. مورد دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که تلویزیون‌های خمیده در مقایسه با تلویزیون‌های تخت، قیمت خیلی بیشتری هم دارند.
راهنمای خرید تلویزیون منحنی

 راهنمای خرید تلویزیون منحنی درنهایت، خمیدگی تلویزیون یک موضوع کاملاً سلیقه‌ای است. اکثر کاربران تلویزیون‌های خمیده را به تلویزیون‌های تخت ترجیح می‌دهند؛ ولی عده‌ای هم هستند که این خمیدگی را نمی‌پسندند؛ ولی اگر می‌توانید که هزینه‌ی بیشترِ این خمیدگی را بپردازید، بهتر است که به سراغ تلویزیون‌های خمیده بروید؛ اما تلویزیون‌های دارای انحنا که تصاویری باکیفیت UHD (یو اچ‌دی) پخش می‌کنند، وظیفه‌ای فراتر از ایجاد زیبایی محیطی به عهده‌دارند. این تولیدات با داشتن 50 تا 80 درصد کنتراست، تصاویری باکیفیت‌تر از تلویزیون‌های تخت به نمایش می‌گذارند و علاوه بر کاهش انعکاس نور محیط در صفحه، منابع نوری را هم کنترل می‌کنند.

 

تلویزیون منحنی

تولیدکنندگان تلویزیون‌های منحنی در حالی این سخنان را می‌گویند که بررسی تلویزیون‌های منحنی از دو برند محبوب و هم‌چنین پرس‌وجو از معدود کاربران این تلویزیون‌ها مشخص کرد که به‌واقع کیفیت تصویر و وضوح این تلویزیون‌ها تفاوتی با نمونه‌های صفحه تخت نداشته و حس غوطه‌ور بودن در تصویر تنها در نمونه‌هایی با اندازه بسیار بزرگ تا حدودی به مخاطب القا می‌شود که ازنظر متخصصان علوم پزشکی این حس هم می‌تواند ناشی از تلقین‌هایی باشد که به خریدار در این زمینه می‌شود. در این رابطه یکی از شرکت‌های عرضه‌کننده نمونه‌های منحنی در بازار اعلام کرده است، تلویزیون‌های Curved این برند با بهترین شعاع انحنا یعنی 4.2 متر ساخته‌شده‌اند تا بیننده بتواند تمام جزییات تصاویر را حتی از چهارگوشه صفحه‌نمایش مشاهده کند. بنا بر اعلام این شرکت، ویژگی خاص این محصولات تلفیق دو فناوری خمیدگی و نمایش تصویر باکیفیت بالا است و آنچه در این تلویزیون برای بیننده جذاب است، طبیعی بودن تصاویر و رنگ‌ها است. هم‌چنین شفافیت، وضوح رنگ و عمق تصویر از ویژگی‌هایی است که صفحه‌نمایش UHD می‌تواند در کنار کنتراست بالا و کنترل انعکاس ایجاد کند.

انطباق خمیدگی صفحه با ساختار چشم و نوع دید انسان، به این موضوع کمک می کند که بیننده احساس کند جزیی از تصویر است. منتقدان تلویزیون های منحنی نیز معتقدند اگرچه این شرکت دارای تکنولوژی انحصاری خاصی در زمینه تولید نمونه های منحنی است و منحنی های این برند مخاطبان بیشتری دارند، اما آن طور که شرکت های تولیدکننده اعلام می کنند، تاثیر خمیدگی صفحه روی تصویر بسیار ناچیز است و تغییری در میزان عمق تصویر ایجاد نمی کند. به گفته آنها، هنگامی که از کنار به صفحه نمایش تلویزیون خمیده نگاه می کنیم، مهم ترین مشخص آن کشیده تر بودن تصویر در گوشه ها و کوچک تر بودن نسبی اندازه در میان تصویر است و تا زمانی که برای تماشای تلویزیون رو به روی آن قرار داشته باشید مشکلی وجود ندارد، اما هنگامی که موقعیت شما نسبت به تلویزیون زاویه کمتری را تشکیل می دهد اعوجاج را در تصویر مشاهده می کنید.

طرز کار OLED و ایجاد رنگ‌ها و نور

اما ساختار OLED یا دیود نوری ارگانیک چگونه است و چه طور رنگ‌ها و نور تولید می‌شود؟ هر یک از پیکسل‌های OLED به تنهایی قادر به روشن و خاموش شدن هستند. در مورد LCD های امروزی، نور پس‌زمینه توسط دیودهای نوری یا همان LED تأمین می‌شود و این تفاوت اصلی OLED با LCD های امروزی است.

طرز کار تلویزیون منحنی

راهنمای خرید تلویزیون منحنی یک‌لایه‌ی ارگانیک مبتنی بر کربن بین دولایه‌ی فلزی که نقش آند و کاتد رادارند قرار می‌گیرد. با عبور الکترون‌ها از لایه‌ی ارگانیک، تحریک و تشعشع نور صورت  می‌گیرد. بسته به اینکه لایه‌ی میانی شامل چه ترکیباتی باشد، رنگ نور ممکن است قرمز، سبز یا آبی باشد. لازم به ذکر است که برای تولید رنگ سیاه، پیکسل خاموش می‌شود و لذا عمق رنگ مشکی و نسبت کنتراست بسیار عالی خواهد بود. قبل از اینکه پنل‌های خمیده، تکنولوژی CRT را کنار بزند هم برای حل برخی مشکلات از صفحات خمیده به شکل مقعر استفاده‌شده بود؛ اما نه در منازل بلکه در سینماها.

مزایای نمایشگرهای خمیده

راهنمای خرید تلویزیون منحنی از روزهای اولی که نمایشگرهای خمیده معرفی شده‌اند تا به حال، کمتر در مورد روابط ریاضی و چرایی بهتر بودن این نوع نمایشگرها صحبت شده است. هنوز هم توضیحات مبهمی در مورد مزیت و برتری نمایشگرهای خمیده نسبت به نمایشگرهای تخت وجود دارد. هم ال‌جی و هم سامسونگ به عنوان دو پیشتاز در این عرصه اینگونه توضیح می‌دهند که کیفیت نمایش سه‌بعدی را بهتر کرده و بیننده را بیش از پیش در تصویر غرق می‌کند. افزایش زاویه‌ی دید، کاهش اعوجاج تصویر، بازتاب کمتر و افزایش نسبت کنتراست هم از دیگر نکاتی است که گاهی در توضیح نمایشگرهای خمیده ذکر می‌شود.

یک قاعده‌ی سرانگشتی برای انتخاب بین نمایشگر تخت و خمیده بیان کرد.

اگر قرار است بیننده در ناحیه‌ی سبزرنگ بنشیند، تلویزیون خمیده بهتر است و در غیر این صورت تلویزیون با پنل تخت انتخاب بهتری است.
البته قانون سرانگشتی چندان محکم نیست و ممکن است مزایای پنل‌های OLED در فراهم کردن کیفیت رنگ بهتر و کنتراست بالاتر، ناحیه‌ی سبزرنگ تصویر زیر را کمی گسترش دهد ولیکن قانون کلی این است که نشستن در ناحیه‌ی خارج از محدوده‌ی سبزرنگ روی زاویه‌ی دید، عمق رنگ مشکی و سطوح و کیفیت رنگ‌ها اثر منفی دارد.فاصله مناسب از تلویزیون منحنی مشخص است که اگر مبلمان شما به تلویزیون نزدیک‌تر باشد، افراد بیشتری در منطقه‌ی سبزرنگ جا می‌گیرند. افزایش شعاع انحنای تلویزیون هم ناحیه‌ی سبزرنگ را گسترش می‌دهد.

مزایای تلویزیون‌های خمیده

  • کاهش بازتاب
  • تلویزیون بزرگ‌تر از اندازه‌ی واقعی خود به نظر می‌رسد
  • اگر مانیتور باشد با استفاده از نقطه‌ی بهینه برای تماشا، معضل زاویه دید و نسبت کنتراست مرتفع می‌شود.

معایب

  • زاویه دید و همچنین کنتراست بدتر برای کسانی که در موقعیت درست ننشسته باشند
  • اتصال به دیوار جالب از آب در‌نمی‌آید
  • تلویزیون ضخیم‌تر می‌شود
  • قیمت نمایشگر بیشتر است
  • نمی‌توان حالت خمیده را نافعال کرد.

 راهنمای خرید تلویزیون منحنی اگر جزو افرادی هستید که تمایل دارند جدیدترین محصولات را خریداری و کاربری آنها را تجربه کنند و در ضمن از عهده هزینه خرید آنها بر می آیند، ما به شما توصیه می کنیم برای خرید این نوع تلویزیون ها اقدام کنید.

مشاهده محصولات

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه