مقایسه فر برقی و فر گازی

5 ماه پیش

مقدمه

مقایسه فر برقی و فر گازی انتخاب فر مناسب برای آشپزخانه می‌تواند تصمیمی دشوار باشد. به ویژه آنکه دو گزینه فر گازی و فر برقی را پیش‌رو خواهید داشت. اگر قرار است برای آشپزخانه شخصی خود اقدام به خرید کنید، باید یکی از این دو را انتخاب نمایید. لزوما یکی از این دو بر دیگری برتر نیست؛ اما جوانب مثبت و منفی زیادی درباره هریک وجود دارد. در این مقاله قرار است به مقایسه فر برقی و فر گازی پرداخته و تصمیم گیری شما برای انتخاب یکی از این موارد را ساده‌تر کنیم. پس با ما همراه باشید.


مقایسه قیمت فر گازی و فر برقی

مقایسه فر برقی و فر گازی  برای بسیاری از افراد، قیمت عاملی بسیار تعیین کننده است. اگر شما هم جزو این دسته هستید، باید بگوییم فر برقی ارزان‌تر از گازی است. برای فر گازی باید اتصالات جداگانه‌ای وجود داشته باشد که ممکن است پرهزینه باشد. اما برای فر برقی، فقط لازم است در خانه خود برق داشته باشید و نیازی به هزینه اضافی نخواهد بود. هنگامی که نیاز به پخت و پز برای ساعاتی طولانی داریم، فر گازی بسیار به صرفه‌تر و اقتصادی‌تر خواهد بود.

مزایای فر گازی

کیفیت پخت و پز

یکی از مزایای فر گازی نسبت به فر برقی کیفیت بیشتر آن در آشپزی است. فر گازی شعله‌ای پایدار ایجاد می‌کند که به راحتی قابل تنظیم است و مهم‌تر آن، تشخیص روشن یا خاموش بودن آن آسان است. به علاوه پخت و پز با فر گازی اغلب کارآمدتر است. نتیجه نهایی نیز غذایی است که سریع‌تر پخته شده و قوام بیشتری دارد.

تنظیمات دما نیز در این نوع سریع‌تر انجام می‌‌شوند. اگرچه فر گازی دمایی بالاتر از فر برقی خواهد داشت که این امر موجب پدید آمدن رطوبت می‌گردد. ضمنا به یاد داشته باشید که در این نوع فر، باید غذا را بیشتر بچرخانید تا با غذای سوخته روبه‌رو نشوید.

پخت و پز مرطوب

مقایسه فر برقی و فر گازی  فر گازی یک محیط پخت و پز مرطوب ایجاد می‌کند. این محیط مزایا و معایبی را به همراه دارد و در واقع بسته به اینکه شما قصد پختن چه چیزی است، می‌تواند خوب یا بد باشد. پخت مرطوب به این معناست که غذای شما در فر گازی به اندازه فر برقی خشک نخواهد شد.

این نوع پخت برای برشته کردن سبزیجات، گوشت و درست کردن کاسرول مرغ و گوشت و پیتزا عالی است. با این حال پختن کیک اسفنجی، پائولف، سبزیجات و میوه‌های خشک با این نوع فر سخت‌تر است. همچنین پخت نان در این فر نیز سخت‌تر خواهد بود، زیرا محیط هیچوقت به طور کامل خشک نخواهد بود.

هزینه راه اندازی

نکته مهمی که باید پیش از خرید در نظر بگیرید، هزینه و بودجه‌تان است. اگر خانه شما از قبل به گاز مجهز شده باشد (معمولا که اینطور است!)، فر گازی برای استفاده روزانه هزینه کمتری در پی خواهد داشت. اما اگر مجبور به راه اندازی گاز هستید، هزینه بالا خواهد رفت.

معایب فر گازی

هزینه اولیه بالا

یکی از ضررهای اولیه فر گازی، قیمت اولیه برای خرید و نصب آن است. فر گازی معمولا برای خرید هزینه بیشتری می‌طلبد و همانطور که قبلا به آن اشاره شد، ممکن است هزینه راه اندازی گاز نیز به آن اضافه شود. با این وجود پس از خرید و راه‌اندازی اولیه، فر گازی برای پخت و پز انرژی کمتری مصرف کرده و در نتیجه در  طولانی مدت برای شما به صرفه خواهد بود.

خطرات بالقوه

یکی دیگر از موارد منفی مربوط به فر گازی، خطر بالقوه آن‌ها است. ممکن است در گاز نشت‌هایی پدید آید که منجر به پر شدن خانه از گاز سمی خواهند شد.

مزایای فر برقی

سبک

یکی از مزیت‌های فر برقی ظاهر آن است. بیشتر فرهای برقی با سطح شیشه‌‌ای بسیار زیبایی ارائه می‌شوند که مطمئنا در زیبایی آشپزخانه موثر است.

راحتی در استفاده

جنبه مثبت دیگری در فر برقی که خریداران باید به آن توجه داشته باشند، سهولت استفاده است. برق همیشه در فر برقی جریان دارد و شما تنها باید یک دستگیره را بچرخانید یا یک دکمه را فشار دهید.

هزینه اولیه پایین

مقایسه فر برقی و فر گازی  همانطور که قبلا به آن اشاره شد، فر برقی نسبت به نوع گازی هزینه بسیار پایین‌تری دارد. این فرها علاوه بر قیمت پایین‌تر، معمولا با تنظیمات کمی قابل استفاده خواهند بود. آن‌ها به سادگی به یک خروجی که از قبل موجود است وصل شده و در واقع برق خانه برای آن‌ها کافی است. بنابراین دیگر نیازی به وصل کردن گاز یا نگرانی درمورد نشت آن نخواهید داشت.

معایب فر برقی

کیفیت پخت و پز

اگرچه ممکن است کارکرد آن‌ها راحت‌تر باشد و نسبت به فر گازی ارزان‌تر باشند، اما فرهای برقی غذا را آرام‌تر از همتایان گازی خود می‌پزند. با این حال باید توجه داشت که فر برقی هنگام پخت، گرما را به صورت یکنواخت‌تری توزیع کرده و گرمای خشکی که ارائه می‌کند برای برشته کردن عالی است.

وابسته به جریان برق

یکی دیگر از اشکالات مهم فرهای برقی، قطعی برق است. بسته به جایی که در آن زندگی می‌کنید، ممکن است مرتبا با قطعی برق سروکار داشته باشید. اگر اینطور باشد، هنگامی که برق شما قطع شود قارد به استفاده از فر برقی نخواهید بود. علاوه بر این ممکن است برخی ژنراتورها قابلیت استفاده از فر برقی را نداشته باشند و بنابراین حتی ممکن است منبع تغذیه پشنیبان نیز کمکی نکند.

تعمیرات

فرهای برقی احتمالا نیازی بیشتری به تعمیرات منظم پیدا خواهند کرد. این نوع از فر در نهایت به تعویض المنت نیازپیدا خواهند کرد. همچنین به علت اینکه این نوع فر پخت و پز را به طور کاملا خشک انجام می‌دهد، بستن درب به توجه بیشتری نیاز دارد تا کاملا بسته شود. این زواره‌ها در نهایت خشک شده و نسبت به فر گازی سریع‌تر نیاز به تعویض خواهند داشت.

مقایسه سریع

در ادامه به طور خلاصه مزایا و معایب هریک را بیان کرده و این دو مورد را با یکدیگر مقایسه می‌نماییم:

  • فر برقی ارزان‌تر از فر گازی است.
  • نوع گازی برای پخت و پز طولانی بسیار به صرفه‌تر است.
  • نوع گازی سریع‌تر از برقی گرم و سرد می‌شود.
  • در نوع برقی گرما به طور یکنواخت‌تری پخش می‌شود.
  • در نوع برقی گرما توسط عناصر برقی تولید می‌شود اما در نوع گازی، گاز از جت گاز خارج شده و پس از روشن شدن می‌سوزد.

 

 

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب فریبا شتابی

بدون دیدگاه