زنبورها به دلیل تغییر اقلیم در خطر انقراض هستند

5 ماه پیش

زنبورها به دلیل تغییر اقلیم در خطر انقراض هستند زنبورها با شتاب بالا به سمت نابودی پیش می روند و تغییر اقلیم نقش بزرگی در این بین بازی می کند. تحقیق جدید نشان می دهد شانس زنده ماندن جمعیت زنبورها در هر نقطه ای از آمریکای شمالی و اروپا در پی افزایش دما به طور میانگین 30 درصد کاهش پیدا کرده است.

جمعیت زنبورها به خاطر آفت‌کش‌ها، نابودی زیستگاه و بیماری های مختلف آسیب زیادی دیده است. حال تحقیق جدید نشان می دهد این جاندار به سختی می تواند خود را با گرم شدن زمین وفق دهد.

«Peter Soroye» محقق ارشد در گفتگویی با سایت ورج می گوید:

«اگر اوضاع اینگونه پیش برود گونه های بسیاری از زنبور منقرض خواهند شد. این خبر بدی برای گیاهان که زنبورها گرده افشانی آنها را انجام می دهند و همچنین انسانهاست که از میوه و سبزی حاصل دسترنج آنها استفاده می کنند.»

زنبورها به دلیل تغییر اقلیم در خطر انقراض هستند گوجه فرنگی، کدو، تمشک و توت فرنگی تنها چند مورد از محصولاتی هستند که زنبورها گرده افشانی آنها را انجام می دهند و به گفته محقق یاد شده در صورت انقراض این جاندار، این محصولات نیز از زنجیره غذایی بشر حذف خواهند شد.

محققان در مطالعات خود داده های 66 گونه زنبور در آمریکای شمالی و اروپا که بین سال های 1900 تا 2015 جمع آوری شده اند، را مطالعه کردند. آنها از محل زندگی زنبورها و نحوه توزیع آنها در طول زمان نقشه برداری کرده و متوجه شدند زنبورها در مناطقی که دما بیش از حد بالا رفته، ناپدید شده اند.

برخی از زنبورها در قلمروهای جدیدی که در گذشته بسیار سرد بوده اند ولی حالا شرایط برای زندگی در آنها محیا شده، شروع به ایجاد کلونی کرده اند ولی تعداد آنها در مقایسه با زنبورهایی که به خاطر افزایش دما از بین رفته اند، کمتر بوده است.

یافته های این تحقیق هشدار دهنده آینده نامعلوم زنبورها در پی تغییرات اقلیمی را نشان می دهد. بر اساس تحقیقی که سال 2011 انجام شده فراوانی چهار گونه از زنبورهای آمریکای شمالی 96 درصد و محدوده جغرافیایی آنها نیز تا 87 درصد در بازه زمانی بیست ساله کاهش پیدا کرده است.

سال 2017 گونه Bombus affinis زنبور عسل که در ایالت های غرب میانه و سواحل شرقی آمریکا یافت می شود، جزو گونه های در معرض خطر انقراض قرار گرفت. هفت گونه دیگر نیز سال 2016 در دسته زنبورهای در معرض خطر انقراض قرار گرفتند.

«Jeremy Kerr» از محققان دانشگاه اتاوا امیدوار است محققان بتوانند با یافتن علت کاهش جمعیت زنبورها، روش هایی برای افزایش تعداد آنها پیدا کرده و از انقراض این جاندار جلوگیری کنند.

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب فریبا شتابی

بدون دیدگاه