نکاتی برای خانه تکانی آسان در نوروز | وبلاگ دلتاکالا

2 سال پیش

نکاتی برای خانه تکانی آسان در نوروز | وبلاگ دلتاکالا : ايرانيان طبق رسم کهن «خانه تکاني» با خانه‌اي پاکيزه و خالي از دور ريختني‌هاي انباشته شده و کثيفي به استقبال نوروز مي‌روند، با توجه به کار فشرده‌اي که در طول خانه‌تکاني صورت مي‌گيرد به سراغ يکي از اعضاي هيات مديره انجمن فيزيوتراپي ايران رفتيم تا با او درباره شرايط يک خانه تکاني سالم و ايمن براي افراد مختلف گفتگو کنيم چرا که افرادي هستند که به دليل روش‌هاي غلط براي خانه‌تکاني ايام عيد را مجبورند به جاي ديد و بازديد و گشت و گذار در بستر بيماري بگذرانند. دکتر محمد اکبري در گفتگو با خبرنگار سلامت نيوز، سخنان خود را ابتدا با يک توصيه شروع کرد و گفت:«افرادي که سابقه فتق ديسک کمر دارند بايد از بلند کردن و جابه جايي اجسامي که وزن آن خارج از حد توان آنها است خودداري کنند و همچنين از نظر مدت زمان فعاليت جسمي بايد توجه کنند که در حيطه توانشان فعاليت داشته باشند.» اين فيزيوتراپيست ادامه داد:« نکاتي که اين افراد بايستي به آن توجه داشته باشند اين است که سنگيني اجسامي که بلند مي‌کنند در تشديد علائم آنها موثر است و گاهي تکرار دفعات جا به جايي اجسام در تشديد علائم ناشي از ديسک فتق شده موثر است.» وي گفت:«در مورد افرادي که عارضه‌اي ندارند بايد گفت که اين افراد بايد با توجه به توانايي جسمي خود عمل کنند و جا‌به‌جايي بيش از حد توان آنها مي‌تواند آسيب رسان باشد.»

اين دانشيار علوم پزشکي تهران تاکيد کرد:«افراد سعي کنند اشيايي را که مي‌خواهند جا‌به‌جا کنند به جاي يکدفعه بلند کردن، بکشند چرا که ميزان فشار غيرطبيعي ناشي از کشيدن اجسام سنگين کمتر از بلند کردن آن است و همچنين افراد بايد اين جابجايي‌ها را با کمک و همکاري افراد ديگري انجام دهند تا ميزان آسيب رساني ناشي از جا به جايي وسايل سنگين در فرد کمتر شود.» دکتر اکبري درباره نحوه جابجايي وسايل سنگين اظهار داشت:«افراد تا حد امکان راستاي بدن خود را در حالت معمولي و عادي نگه داشته و تا حد امکان از قرار گرفتن در حالت‌هاي نامتعادل و بيش از حد خم شدن و کج کردن کمر خود اجتناب ورزند و به جاي اينکه کارهاي خود را براي يک تا دو روز نگه دارند مناسب است که برنامه ريزي کرده و سعي کنند خانه تکاني را در بيش از يک هفته انجام دهند تا فشار بيش از حد به کمر آنها وارد نشود.»

نکاتی مهم برای آشپزخانه تکانی

همیشه تمیز کردن آشپزخانه بیشترین وقت خانم ها در خانه تکانی آخر سال را به خود اختصاص می دهد.سر و سامان دادن به کابینت ها، تمیز کردن یخچال، فر و گاز در کنار تمیز کردن ظروف و وسایل آشپزخانه وقت، حوصله و انرژی زیادی می طلبد.

 

 

کابینت ها:
کابینت ها حداقل سالی یک بار به گردگیری و شست وشو نیاز دارند و اگر نایلون های کف آن ها را هم عوض کنید لطف بزرگی در حق خودتان کرده اید. شاید نوع نایلونی که برای کف قفسه ها انتخاب می کنید چندان اهمیتی برای تان نداشته باشد، اما بهتر است از این به بعد به این موضوع توجه کنید.کابینت هایی که نزدیک زمین است به نایلون های مقاوم تر و کلفت تری نیاز دارد، ولی می توانید از نوع جدیدی از نایلون های شیشه ای نیز استفاده کنید که کف کابینت ها می چسبد. پس از این که گرد و خاک بین شیارها و درزهای کابینت ها را کاملاً تمیز کردید با خیال راحت نایلون را پهن کنید و ظرف و ظروف را روی آن بچینید.

شوهرتان را دست کم نگیرید :
همیشه هم حضور مردها در آشپزخانه مترادف با خرابکاری و ریخت و پاش نیست. از شوهرتان بخواهید بدنه کابینت ها را بدنه ماشین خود فرض کند و آن ها را با روغن جلای مخصوص برق بیندازد. با این کار سطح کابینت ها و رویه میزها در برابر خراشیدگی مقاوم و اثر انگشت نیز به راحتی از روی آن ها پاک می شود.

یخچال:
قبل از هر چیز درباره محتویات یخچال خود تجدیدنظر کنید. بهتر نیست جعبه گز سال قبل را که تقریباً سنگ شده از یخچال بیرون کنید؟ پس از خارج کردن مواد غذایی و ظرف و ظروف بی مصرف نوبت به تمیز کردن کشوهای پایینی یخچال می رسد.آن ها را کاملاً بیرون آورید و زیر شیر آب بشویید و یا با یک دستمال خیس آن ها را تمیز کنید. برای جلوگیری از کپک زدن مواد غذایی در داخل این کشوها یک تکه اسفنج کوچک قرار دهید تا رطوبت را به خود جذب کند. پس از این که بدنه داخلی یخچال و سطح قفسه های آن را تمیز کردید، یخچال را از برق درآورید و آن را جلو بکشید تا از دیوار فاصله بگیرد. سطح پشت یخچال را از گرد و خاک تمیز کنید تا خیال تان از همه جا راحت باشد.

گاز:
می دانیم که خانم ها به تمیزی گاز خود بسیار اهمیت می دهند و همیشه در حال پاک کردن آن هستند، اما به هر حال این کار هم جزئی از خانه تکانی است. شما می توانید پس از برداشتن وسایل روی گاز بدنه آن را با یک تکه ابر آغشته به مواد شوینده کاملا بشویید و سپس با یک دستمال خشک آن را تمیز کنید.

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه