نقد فیلم سه کام حبس|فیلم حذف شده از جشنواره فجر

2 ماه پیش

در این مقاله به نقد فیلم سه کام حبس اکران شده در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر می پردازیم. فیلم سینمایی سه کام حبس به کارگردانی سامان سالور در سال 1398 تهیه شد. این فیلم در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر اکران و با آرای تماشاگران از دور رقابت خارج شد.

داستان فیلم درباره زنی است که بسیار شوهر خود را دوست دارد اما کم کم متوجه رفتارهای عجیب شوهرش می شود و …

 

عوامل تهیه فیلم سه کام حبس

 

کارگردان: سامان سالور

تهیه کننده: ساسان سالور

نویسنده: سامان سالور

بازیگران: محسن تنابندهپریناز ایزدیارسمیرا حسن پورمتین ستوده

موسیقی: ستار اورکی

فیلم بردار: مسعود سلامتی

 

نقد تماشاگران فیلم سه کام حبس درباره فیلم

 

تماشاگران بعد از دیدن فیلم در شبکه های اجتماعی، نقد خود را درباره فیلم سه کام حبس منتشر کردند. در ادامه برخی از این نقد ها را می خوانیم.

رضا ساکی (روزنامه نگار): ” سه کام حبس تلخ بود. تلخ. فاضلاب در آشپزخانه بالا می‌زند. بیمارستان در حال نوسازی است. پراید گران شده است. کارفرما حقوق نمی‌دهد. مواد مخدر توزیع می‌شود. یکی مرفین می‌دزدد. یکی قسط می‌دهد و یکی ریسک می‌کند.”

ایزد مهرآفرین هم نوشت: ” سر و شکل فیلم قابل دفاع است. روایت فیلم هم شامورتی بازی ندارد و با منطق داستان پیش می‌رود. مشکل در نوع انتخاب قصه و داستان است که شبیه انبوهی از فیلم‌های اجتماعی قبل و بعد خودش است و ویژگی تازه‌ای ندارد. ویژگی فیلم، فیلمبرداری خوب مسعود سلامی است.”

محمد رضا باقری هم در تایید بازی محسن تنابنده در تویتر خود نوشت:” سه کام حبس سامان سالور، قصه تکراری زیاده‌خواهی و فروش مواد مخدر با خرده داستان‌هایی که آن‌ها هم تکراری است. با حفره‌های در فیلمنامه و گاف‌هایی در اجرا. تنها نکته مثبت فیلم بازی متفاوت تنابنده است. البته فوق‌العاده نیست ولی خوب است ندیدن فیلم چیزی از مخاطب کم نمی‌کند.”

امیررضا مافی هم در نقد سه کام حبس نوشت:” فیلم سه کام حبس سامان سالور، بی‌اندازه تلخ، بی‌منطق و سست است. بازی‌ها ضعیف‌اند و هیچ شخصیتی شکل نگرفته، درام ندارد و همه چیز باسمه‌ای سرهم‌بندی شده است.”

یکی از کاربران دیگر نوشته:” چرک و تعفن و شیشه و تجاوز و سرطان سینه. حال کی خوب می‌شه با دیدن فیلم؟ خود سالور هم بعیده به جز بیزنس فیلم به چیز دیگه‌ای فکر کرده باشه. نکته عجیب خالی بودن فیلمه. خیلی کثیفه همه چیز.”

 

نمایی از فیلم سه کام حبس

نمایی از فیلم سه کام حبس

نقد تخصصی فیلم سه کام حبس

 

برای نقد فیلم سه کام حبس ابتدا از نام آن شروع می کنیم. انتخاب اسم برای فیلم بسیار ضعیف انجام شده است. مخاطب از همان ابتدا متوجه می شود با چه چیز رو به رو می شود. همان طور که از نام فیلم مشخص است با مواد مخدر باید رو به رو باشیم. اما فیلم بسیار فراتر از آن کلکسیونی از انواع آسیب های اجتماعی را به نمایش می گذارد.

ایراد بعدی که به فیلم سه کام حبس به عنوان یک فیلم اجتماعی مطرح است حذف مفهوم خانواده می باشد. با زنی رو به رو هستیم که تنها یک برادر دارد که فقط یکبار با او تلفنی صحبت می کند. و مردی که تنها برادرش در مشکلاتش خبر نمی کند. حذف مفهوم خانواده در یک فیلم اجتماعی.! کارگردان برای اجتماعی نشان دادن فیلم خود به یک لوکیشن کثیف بسنده می کند.

از بزرگترین ضعف های این فیلم می توان به فیلمنامه آن اشاره کرد. تنهای چیزی که شاید بتوان در فیلم تحمل کرد بازی محسن تنابنده بود. در فیلم شاهد یک زوج فقیر هستیم که مخاطب آن ها را خوشبخت تصوی می کند. اما کارگردان با انواع مشکلات ثابت می کند که چقدر انسان های بی خود و کثیفی هستند.

زن در اول فیلم ما شخصیتی معصوم دارد که شوهرش با کارهایش او را دچار مشکل می کند. در ادامه فیلم مخاطب شاهد زنی است که بچه بغل مواد فروشی می کند. چاه خانه می گیرد و دلیلش سیگارهایی است که زن به دور از چشم شوهر می کشد.

تمام سکانس های فیلم با رنگی خاکستری و چرک فیلم برداری شده است. فیلمساز علاقه دارد کلکسیونی از معضلات اجتماعی را به نمایش بگذارد. فیلم خیلی سریع و بدون وسعت دادن اتفاقات جلو می رود. انگار هرچه بدبختی بیشتر باشد بهتر است. شاید از تمامی این موارد می توان گذشت اگر ناگهان و بدون منطقی پای اسلحه به فیلم باز نمیشد.

از تمام این موارد بدتر می توان به تدوین و کارگردانی بد فیلم پرداخت. در بی ربط ترین نماها مخاطب شاهد کات می باشد. مثلا صحنه پشت در حمام که یک کات می خورد و پس از آن شاهد صحنه حیاط هستیم. در نیم ساعت اول مخاطب پلان های بی ربطی می بیند که هیچ اطلاعات خاصی به او نمی دهند. احتمالا این سکانس ها برای معرفی کاراکترهای فیلم باشند. اما مثلا مشخص نمی شود زن به یکباره چرا مذهبی شده؟ دلیل اعتراض مرد به مذهبی شدن زن چیست؟

 

کلام آخر

 

نمایش معضلات اجتماعی در فیلم بسیار خوب است. اما نیاز به سلیقه و منطق داستانی و زیبایی شناسی دارد. با استعاره های کلیشه ای چاه فاضلاب نمی توان مخاطب جذب کرد. و در کلام آخر بعد از شش سال دور بودن از سینما انتظار اثری بهتر از این کارگردان می رفت.

 

برای مطالعه نقد باقی فیلم های جشنواره فیلم فجر دلتاکالا را دنبال کنید.

 

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا

بدون دیدگاه