آشنایی با انواع مبلمان در طراحی و دکوراسیون داخلی

4 ماه پیش

 

مبلمان ها در دکوراسیون داخلی و طراحی معماری جایگاه جذاب و تعیین کننده ای دارند . قرار گرفتن مبلمان به فضا هویت میدهد ، مانند فضای ناهارخوری با قرار گرفتن میز و صندلی و یا تختخواب در اتاق خواب و همینطور مبلمان نشیمن و…

امروز نقش مبلمان بسیار پررنگ تر از قبل شده و در طراحی معماری و دکوراسیون داخلی جایگاه ویژه تری دارد طوری که طراحان مختص مبلمان طراحی میکنن و جایگاهی اختصاص میدهند .

مبل‌ها را بر اساس ظاهر ساختارشان دسته بندی و نام گذاری می‌کنند.

مبل راحتی

در حال حاضر یک روند محبوب ، بسترهای نرم مناسب برای مناطق لابی یا نشیمن برای خانواده است که بتوانند در هنگام تماشای یک فیلم یا خواندن ، در خانه بنشینند و استراحت کنند.

مبل مدرن

این سبک مبل مربوط به مینیمالیسم است. مبل های مدرن ساده راحت که بیشتر برای نشیمن مناسب است.

مبل تختخواب پذیر (قابل بیرون کشیدن)

همانطور که از نام آن پیدا شده است ، با افزایش صندلی تشک ، این مبل می تواند به یک تختخواب تبدیل شود.

فوتون

یکی دیگر از مبل های قابل تبدیل خواب ، پشت این مبل به سمت پایین می چرخد تا یک تختخواب شود   فوتون‌ها همانطور که در قسمت قبل به آن‌ها اشاره شد به دلیل ویژگی‌هایشان یکی از محبوب‌ترین‌های عصر حاضر به شمار می‌روند. مبل‌های تبدیل شونده، مبل‌های یک تکه، مبل‌های رو تخت شو ( انتظار از این نوع مبل‌ها تبدیل کامل به یک تخت خواب نیست بلکه شرایط مناسبی را برای یک چرت میان روز فراهم می‌کند ) و مبل‌های طبقاتی از جمله زیر مجموعه‌های مبلمان سبک فوتون هستند. همه اینها با توجه به نیازهای جامعه امروز شکل گرفته و تولید شده است. از بین انواع مبل فوتون بسیاری از آن‌ها مورد علاقه کودکان نیز هست که گزینه مناسبی برای اتاق آن‌ها به شمار می‌آید به خصوص مدل تخت خواب بونک که حالتی طبقاتی را ایجاد می‌کند.

مبل چند بخشی

که از چند قسمت تشکیل می‌شوند، معمولاً دارای سه الی پنج قسمت هستند که بنا به مدلشان متفاوت هستند. این نوع مبل‌ها به حالت‌های مختلفی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. اگر فضا کوچک باشد و تعداد قطعات حداکثری باشد خانه تنگ و کوچک به نظر خواهد رسید. و در نقطه مقابل نیز اگر فضا بزرگ باشد و اجرا مبل کم باشد احساس لخت و خالی بودن فضا را فرا می‌گیرد. با رشد روز افزون صنعت دکوراسیون و علاقه مردم به تغییرات مبلمان خود، سبک‌ها و رنگ‌های این نوع مبل نیز به سرعت در حال تغییر هستند. در بخش انواع مبل، مبل چند بخشی با نام‌های ال و یو شکل بیشترین مشتریان و علاقه مندان را دارا هستند. مبل‌های چند بخشی از سال ۱۹۵۰ وارد چرخه انواع مبل و صنعت دکوراسیون شدند و خود انواع مختلفی نظیر ال شکل و یو شکل دارند.

مبل چسترفیلد

سبک این مبل ، کوبیدن کامل بدن است. مبل های مدرن چسترفیلد که به صورت سنتی برای تجسم صنایع دستی دقیق و پرستیژ ساخته می شوند ، ظرافت بی موقع را مطرح می کنند. این مبل ها به طور معمول دارای بازوهای نورد شده به سبک توکسدو هستند.

مبل لاوسن     

این نوع مبل عنصری به نام راحتی را در خود جای داده است. پشت و نشیمن هر مبلی امضا آن مبل و طراح آن به حساب می‌آید. دلیل این که این مبل را هر چه بیشتر نگاه می‌کنید بیشتر به راحتی آن پی می‌برید ساختار بالشت‌های قسمت نشیمن آن و پشتی آن است. کوسن‌های بزرگ آن به درستی و با ارتفاع مناسب در جای خود قرار گرفته‌اند. طرح‌های امروزی که توسط رایانه‌ها پیش طراحی شده و بعد وارد مرحله تولید می‌شوند، به شما اعلام می‌کنند که شما قادر هستید میلی به سبک لاوسن را در انواع و اقسام رنگ، متریال و اندازه خریداری کرده و به خانه خود ببرید. راحتی نهایی این مبل را با کوسن‌های بیشتر می‌توانید تجربه کنید. به اوایل قرن بیستم میلادی باز می‌گردد. جایی که توماس لاوسن در آنجا زندگی می‌کرده است.

مبل مدرن قرن بیست و یکم     

 در مقایسه با مبل های تزئینی و پر زرق و برق بیشتر دهه های قبل ، مبل های مدرن قرن نوزدهم با الهام از دهه 50 ، پرده های تمیز ، مستقیم و پاهای چوبی ساده و در معرض نمایش قرار می دهند. مبل مدرن اواسط قرن اغلب با پارچه های سنتی مردانه ، مانند چرم یا توئیت ، با آستر زدن روی بالشتک یا صندلی ها به پایان می رسد

از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۷۰ مبلمان قرن بیست و یک شروع به دیده شدن کرد. با اینکه فاصله‌ای که بین آن زمان تا عصر حاضر وجود داشته و انواع مبل و اقسام طرح‌ها تولید و عرضه شده است اما همچنان بازخوردها در مورد این مبل بسیار شگفت انگیز است. این مبل با سبک خطوط ساده و طراحی مینیمالیستی که دارد خطوطی تمیز و صاف را به نمایش در می‌آورد. تنوع سبکی در این مدل از انواع مبل بسیار بی نظیر است. طراحی ساده و زیبای این سبک که حس راحتی را به شما القا می‌کند، هرچند زیاد هم راحت نیست. در میان مبل‌ها یک گزینه عالی برای هر خانه‌ای به شمار می‌رود.

مبل مدل انگلیسی

این مبل به دلیل داشتن بازوهای نورد و کم ارتفاع ، که برای راحتی راحت و باریک پوشانده شده است ، معروف استاین مبل در بین انواع مبل با دارا بودن دسته کوتاه یا محل قرارگیری دست، پایین‌تر از حد استاندارد و در عین حال بلند بودن پشتی‌های پشت سر به مدل انگلیسی مشهور است. با وجود این که فضا تنگ حس می‌شود اما کوسن‌هایی که همه جا را فرا گرفته است مانع از دیده شدن ایراداتی مانند کوتاهی قسمت زیر دستی‌ها می‌شود.

مبل سبک بریج واتر

این سبک مبل که از نام سازنده آن انتخاب شده است مبلی زیبا و خاص است. ساختار آن به نحوی است که دسته‌های مبل به سمت عقب کشیده می‌شود و با شیبی ملایم به تاج مبل می‌رسد. این مبل که در حالی که اختصاصاً برای مبل راحتی بودن طراحی شده است، بسیار با محیط سازگار می‌شود. هر چقدر هم که بخواهید بگردید نمی‌توانید از این مبل ایرادی بگیرید. اگر می‌خواهید در خانه به انسانی مقید به مدرنیته شناخته شوید و در عین حال خردمندانه بودنتان نیز به چشم بیاید مبلمان بریج واتر را در سبد محصولات خانه خود قرار دهید. سبکی متفاوت ولی پایدار. مدلی که مانند مدل‌های پرطرفدار و عمومی نیست در عین حال همه با آن به خوبی ارتباط برقرار می‌کنند.

کوهان شتری

این مبل که نام آن نیز بیانگر ویژگی‌های آن است از ساختار کوهان پشت شتر الهام گرفته است. وجود دو منحنی که این مدل مبل کلاسیک را شبیه به پشت شتر کرده است در بین انواع مبل متمایز می‌کند. استفاده یکنواخت و مستمر از چوب در پایه‌ها ،دسته‌ها و تاج مبل باعث شده تا حس گراقیمت بودن و لوکس بودن در این مبل به چشم بیاید. چرا که امروزه به دلیل آسیب‌های وارد شده به جنگل‌ها مبل‌ها چوبی کمی در سطح جامعه به چشم می‌خورد و تولید کنندگان مجبور به استفاده از جایگزین‌هایی برای آن شده‌اند. مبل مذکور در ظاهر نیز راحت‌تر از مبل‌های آنتیک کلاسیک بوده و در عمل نیز این موضوع را به اثبات می‌رساند.

مبل کابریول

مبل کلاسیک کابریول یکی از انواع مبلمان است؛ مبل کلاسیک دیگری با سبک و نام کابریول. این مبل که از چوب ساخته می‌شود به دلیل انحنا و گردی در قسمت گوشه‌ها حالتی در برگیرنده برای افرادی که نشستن بر روی آن را انتخاب می‌کنند به وجود می‌آورد. همه این طراحی ها زمانی تکمیل می‌شود که کوسن‌های نرم و راحت این مبل در محل‌های خود قرار بگیرند. در این مدل نیز امکان سفارش مبل بدون چوب فراهم شده تا شهروندان نیز با احساس مسولیت در قبال محافظت از محیط زیست سهمی داشته باشند.

مبلمان شزلون              

نام این مبل در اصطلاح و زبان اصلی از درشکه‌های دو نفره چینی برداشته شده است که یک نفر آنها را حمل می‌کند. این نشیمن‌های سنتی که از نظر دسته بندی به زیر مجموعه دسته مبل‌هایی با نام شزلون ختم می‌شوند با طراحی متفاوت و نامتقارن خود تحولی شگرف در تولیدات مبل به وجود آورده‌اند. برخی از انواع مبل مورد نظر در هر دو طرف محل استراحت بازو داشته که ارتفاع آنها یکسان نیست. بعضی دیگر فقط در یک سمت این امکان را فراهم کرده‌اند. این مبل‌ها برای استراحت، استفاده تزیینی و موارد دیگر در فضاهای مختلفی به کار گرفته می‌شوند. امروزه مدل‌های مختلفی از مبل شزلون در بازار ایران وجود دارند و می‌توان انواع مبل های شزلون راحتی، استیل و یا کلاسیک را نیز خریداری کرد.

مبل‌های سبک لاوسیت 

مبل‌ها یا کاناپه‌های دو نفره را که با امکان نشستن فقط دو نفر در کنار هم ساخته شده‌اند را لاوسیت می گویند. لاوسیت‌ها عموماً یکی از اجزای ثابت اتاق‌های نشیمن به شمار می‌آیند. این نوع ساختار مانند سایر انواع مبل به دسته‌های مبل سلطنتی، راحتی و کلاسیک نیز ساخته می‌شوند. منطق ایجاد این مبل نیز کنار هم نشاندن زئوج های جوان برای ایجاد محبت در بین آنها و ابراز علاقه به یکدیگر است. روی این مبل باید عاشقانه در کنار یکدیگر بنشینید چرا که اسم این مبل این را از شما درخواست می‌کند. جدا از سبک طراحی لاوست ها بر اساس اندازه نیز به چهار دسته تقسیم بندی می‌شوند. لاوست های کوچک، متوسط، بزرگ و بسیار بزرگ. برای آشنایی بیشتر با تاریخچه و پیدایش این نوع مبلمان و علت نامگذاری آن به مبل عاشقانه است.

مبل های چرمی

مبل‌های پرطرفداری که جای خود را در خانه‌های سنتی و مدرن باز کرده‌اند. این مبل‌ها که از دو دسته چرم‌های مصنوعی و طبیعی برای ساختار رویه مبل بهره می برند یک جلوه متفاوت و منحصر به فرد به دکوراسیون و خانه می بخشد

مبل های چرمی نیز از دو بخش کلی در ساختار رویه خود بهره می‌برند. چرم های طبیعی که از پوست حیوانات و پس از دباغی و کارهای لازم بر روی آن‌ها تحویل تولیدکنندگان صنعتی و سنتی مبل می‌شود تا آن‌ها نیز مبل‌های دست ساز یا ماشینی را آماده کنند و قسمت دوم چرم‌های مصنوعی هستند که با مواد شیمیایی مجاز و صنعتی تولید و فرآوری می‌شوند.

مبل‌های پارچه‌ای

مبل های راحتی، مبل های کلاسیک، مبل‌های سلطنتی که بزرگ‌ترین دسته بندی مبل را شامل می‌شوند، به صورت عادی و در حالت پیش فرض از پارچه تشکیل می‌شوند. در حقیقت بخش داخلی مبل‌ها ممکن است از چوب و مواد مصرفی صنعتی تشکیل شده باشد، اما رویه و ظاهر مبل‌ها اکثرا از پارچه تشکیل می‌شود. در همین مبل‌های پارچه‌ای نیز مبل‌ها به دو دسته تمام پارچه‌ای و نیم پارچه قسمت بندی می‌شوند. مبل‌های دسته دوم از چوب یا مواد صنعتی برای تکمیل فرایند تولید در ظاهر خود کمک می‌گیرند. مانند مبل‌های استیل و کلاسیک

مبل راحتی رسمی    

سبک این مبل با الهام از ظرافت و خطوط تمیز ساخته شده است. یکی از ویژگی های اصلی طراحی این است که بازوی این مبل به اندازه پشتی (سجاده دار) ، طراحی لاغر و پاهای باریک و باریک است.

دسته‌های بلند و مرتفع این مبل راحتی مانند دیواره‌های قلعه از شما محافظت می‌کند. سازه یکپارچه و یک دست این مبل آن را از انواع مبل هایی که تا کنون معرفی شده‌اند متمایز کرده است. پشتی این مبل نیز از دو لایه ثابت و متحرک ساخته شده که این موضوع بنا به سلیقه مشتری قابل تغییر است. خطوط صاف و مقطع در این مبل در کنار فرم های گرد در هر گوشه و کنار از نشیمن و تکیه گاه تلفیقی زیبا از همراهی دو سبک متضاد را نشان می دهد. این طراحی باعث شده تا مبل مذکور از لاوسیت ها نیز محبوبیت بیشتری پیدا کند. تاریخچه این مبل می‌گوید که قدمت زیادی نداشته و طراحی آن به سال های اول قرن بیستم باز میگردد. زادگاه این مبل در محله تکسیدو پارک نیویورک در آمریکا بوده محله‌ای که به خاطر کت و شلوارهای رسمی آن شهرت داشته است. این مبل نیز حالت رسمی خود را به همین دلیل به ارث برده است

مبل راحتی برقی

این مبل که با تنظیمات برقی خود یک انتخاب دوست داشتنی برای افرادی است که مدت زمان نسبتاً طولانی را پای تماشای تلویزیون می‌گذرانند. احساس نرمی و فرو رفتن در عمق یک بخش نرم، خستگی را از تن بیرون می‌کند مخصوصاً اگر این مبل‌ها به ماسازور نیز مجهز شده باشند. شاید انتخاب این مبل برای خانه انتخابی زیبا و مناسب نباشد، اما کاربری و راحتی این مبل، آن را از میان انواع مبل‌های گفته شده جدا می‌سازد. اتاق مطالعه، اتاق تلویزیون، اتاق کار و موارد مشابه بهترین نقاط برای قرار دادن چنین مبلی است. مبل‌های برقی و ماساژو که امکانات جذابی که در خود جای داده اند را در معرض اماکن پر تردد قرار ندهید تا از عمر آنها کاسته نشود و یا دیرتر مستهلک شود. هم چنین مبل‌های این چنینی عموما از چرم برای روکش‌های خود کمک می‌گیرند.

برای مطالعه راهنمای خرید سایر لوازم بلاگ دلتاکالا را دنبال نمایید.

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب user delta

بدون دیدگاه