شیرینی نخودچی خانگی مخصوص عید نوروز

5 ماه پیش

در این مقاله به آموزش تهیه شیرینی نخودچی خانگی می پردازیم. شیرینی نخودچی از شیرینی های معروف شهر قزوین می باشد. مشخص نیست کی، کجا، در چه زمانی، شخصی آدر و شکر و روغن را مخلوط کرد. از آن ها گلوله های کوچک تهیه کرد و آن ها را پخت. اما سال هاست میلیاردها انسان شیفته این اختراع دوست داشتی شده و آن را برای سال نو استفاده می کنند.

بسیاری از خانم های باسلیقه ایرانی به تهیه شیرینی های خانگی علاقه دارند. شیرینی نخودچی خانگی، یکی از شیرینی های مرسوم و سنتی عید نوروز می باشد که تهیه آن ساده است. در ادامه درباره تهیه شیرینی نخودچی خانگی در منزل و نگهداری آن می پردازیم.

 

مواد لازم برای تهیه شیرینی نخودچی خانگی

آرد نخودچی مرغوب:  500 گرم

پودر قند:  250 گرم

هل سابیده شده:  1 ق چ

روغن صاف قنادی:  250 گرم

زعفران ساییده شده:  1 ق غ

پودر پسته:  به میزان لازم

 

تهیه شیرینی نخودچی در منزل

تهیه شیرینی نخودچی در منزل

طرز تهیه شیرینی نخودچی در منزل

برای تهیه شیرینی نخودچی خانگی ابتدا باید روغن صاف قنادی را در دمای محیط قرار دهید. پس از هم دما شدن روغن را چند دقیقه با دور تند همزن بزنید. سپس پودر قند را به آن اضافه کنید و سه دقیقه هم بزنید تا کاملا حل شود. به مخلوط به دست آمده پودر هل را اضافه کنید و یک دقیقه هم بزنید.

نکته مهم برای تهیه شیرینی نخودچی خانگی تهیه آرد مرغوب است. (برای خرید آرد نخودچی مرغوب اینجا کلیک کنید.) آرد نخودچی را دو سه بار الک کنید تا کاملا یک دست شود. سپس کم کم به مواد اضافه کنید و هم بزنید تا خمیری یک دست بدست آورید. سپس خمیر را ورز دهید، دقت داشته باشید در ورز دادن خمیر شیرینی نخودچی نباید زیاده روی کنید. ورزدادن باید قبل از روغن افتادن خمیر متوقف شود.

زعفران را دم کرده و به خمیر اضافه کنید. اگر تمایل دارید شیرینی ها نرم شوند می توانید در این مرحله با چرخ گوشت آن را چرخ کنید.

خمیر را داخل ظرف در بسته به مدت 6 ساعت داخل یخچال استراحت دهید.

داخل سینی شیرینی پزی کاغذ روغنی قرار دهید. خمیر را به قطر نیم تا یک سانتری متر باز کنید. سپس خمیر را  قالب بزنید. برای قالب زدن بهتر است قالب را آردی کنید تا خمیر به آن چسبیده نشود. اگر قالب در اختیار نداشتید می توانید خمیر را به صورت گلوله در آورید.

شیرینی ها را درون سینی بچینید و روی آن پودر پسته بریزید. سپس به مدت 20 دقیقه داخل فر با دمای 160 درجه سانتی گراد قرار دهید.

 

اصول نگهداری شیرینی نخودچی در منزل

شیرینی نخودچی خانگی را می توانید به علت ماندگاری بالا، از یک ماه قبل عید تهیه کنید. شیرینی ها را بعد از تهیه باید داخل یک ظرف در بسته نگهداری کنید. شیرینی نخودچی در یخچال 2 ماه و در بیرون از یخچال 3 هفته ماندگاری دارد.

 

برای مطالعه سایر دستور های شیرینی پزی بلاگ دلتا کالا را دنبال کنید.

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا

بدون دیدگاه