سؤالات رایج درباره ی پکیج دیواری

3 سال پیش

سؤالات رایج درباره ی پکیج دیواری بیش تر افرادی که از پکیج دیواری استفاده می کنند، ممکن است درباره ی استفاده از آن سؤالاتی داشته باشند. در ادامه گروه دلتا کالا ۲۱ سؤال مهم را برای بالا بردن اطلاعات شما فراهم کرده است.

 

سؤال ۱: علامت اختصاری ” آب گرم مصرفی” و ” آب داغ گرمایشی” در مدار نقشه‌کشی چیست؟

جواب: آب گرم مصرفی (Domestic   Hot  Water (D. H. W))
 آب داغ گرمایشی (Central  Heating (C H))
 

سؤال ۲: برای نصب پکیج در آشپزخانه، فاصله پکیج تا کابین، چه مقدار باید باشد؟ 

جواب: فاصله پکیج تا کابین از هر طرف حداقل ۱۰ سانتی‌متر باید در نظر گرفته شود. تا امکان سرویس در زمان موردنیاز میسر باشد. 

سؤال ۳: قانون  ۲d در دودکش پکیج با محفظه احتراق باز چیست؟  

جواب: D قطر خارجی دودکش می‌باشد. ارتفاع عمودی خروجی دودکش پکیج، باید حداقل به‌اندازه دو برابر قطر دودکش باشد.
d دقیقه پس از پکیج دیواری آبگرم شوفاژ دیواری با دودکش به قطر خارجی “d”، الزاماً باید دودکش بلندتر از ۲xd وجود داشته باشد.
پس از دودکش عمودی به ارتفاع ۲xd یک زانو، الزاماً باید یک لوله رابط افقی با شیب مثبت ۳ درصد با طول حداکثر ۱ متر در داخل اتاق وجود داشته باشد.
در این شرایط نصب حداکثر ۲ تغییر زاویه مجاز است. (۳ تغییر زاویه مجاز برای پکیج دیواری آبگرم با محفظه احتراق بسته با داکت ساختمانی عمودی).

 

دلتاکالا
 
سؤال ۴: فشار مجاز در سیستم پکیج چه اندازه است؟

جواب: فشار باید در محدوده ۰٫۶ بار الی ۱٫۲ بار هست. لازم به ذکر است، مادامی‌که پکیج سرد و خاموش می‌باشد، بهترین زمان برای تنظیم فشار دستگاه، از طریق باز کردن شیر پرکن آن است.
 

سؤال ۵: اگر به مدت زیادی قصد نداریم از پکیج استفاده نماییم، بهترین پیشنهاد شما چیست؟ 

جواب: بهتر است پکیج دیواری آبگرم را از برق خارج نموده و شیر گاز را ببندید و مراحل زیر را دنبال نمایید.
شیرفلکه اصلی ورودی آب سرد به پکیج دیواری آبگرم را می‌بندیم.
از شیر تخلیه تحتانی دستگاه، آب مدار گرمایش را تخلیه می‌کنیم.

 
روش سریع:  سؤالات رایج درباره ی پکیج دیواری : شیر پرکن را باز می‌کنیم (چون شیرفلکه بسته است، پس آبی وارد سیستم نمی‌شود).
نزدیک‌ترین شیر آب گرم مصرفی را باز می‌کنیم تا آب مدار گرمایشی تخلیه گردد.
 

 سؤال ۶: بازدهی پکیج با “ دو مبدل گرمایی” بیشتر است یا پکیج با “یک مبدل گرمایی اصلی”؟ 

جواب: پکیج با دو مبدل زیرا تأمین آب گرم بهداشتی در این نوع پکیج در زمان کمتری می‌باشد، چون در هرلحظه مقداری آب گرم برای ارائه وجود دارد.

 

دلتاکالا
 
سؤال ۷: چگونه می‌توان مبدل را رسوب‌گیری نمود؟

جواب: یادمان باشد که همواره پیشگیری بهتر از درمان است. آسان‌ترین راه ممکن جلوگیری از تشکیل رسوب است.  ما می‌توانیم با نصب پالایه‌های تصفیه آب، بر سر راه ‌آب سرد ورودی و همچنین با استفاده از محلول محافظ در برابر رسوب، در ابتدای راه‌اندازی دستگاه، این مشکل را تا اندازه‌ای برطرف نماییم؛ اما در صورت رسوب گرفتن مبدل می‌توان به‌صورت زیر رسوب‌زدایی نمود.
 
هر تکنسین و فرد حرفه‌ای باید مجهز به دستگاه رسوب‌زدای پاورفلو باشد.
برای سهولت و کم‌خطر بودن فرآیند رسوب‌گیری از دستگاه ساخت شرکت پالمو که مخصوص جرم‌گیری و شستشوی انواع مبدل آبگرمکن و پکیج دیواری آبگرم‌های شوفاژ دیواری است استفاده نمایید (حمل این دستگاه آسان است و مجهز به موتورپمپ القایی بدون شفت، مخصوص اسید می‌باشد که در ضمن دارای پالایه‌ای می‌باشد که گازهای اسیدی را تصفیه می‌نماید.)
 استفاده از اسید برای رسوب‌زدایی املاح آهکی نیاز به شناخت ترکیبات تشکیل‌دهنده رسوب دارد. لذا بدون دانش شناخت نوع املاح موجود در آب یا رسوب، استفاده از اسید جهت شستشو مجاز نیست.
رسوب‌زدایی بدون صرف زمان و استفاده از جوهر نمک یا اسید قوی برای رسوب‌زدایی، برابر است با پایان عمر مبدل مسی پکیج دیواری آبگرم.
 

دلتاکالا
 
سؤال ۸: چرا پمپ سیرکولاتور پکیج در مسیر برگشت گرمایشی، قرار داده می‌شود؟

جواب: زیرا آب داغ گرمایشی، گرمای خود را در رادیاتورها و در طول مسیر از دست داده است و همین امر باعث می‌شود تا استهلاک پمپ به حداقل برسد. از همه مهم‌تر سرعت آب مدار در مسیر برگشت کاهش پیداکرده و نیاز به تقویت سرعت در مسیر رفت می‌باشد.
 

سؤال ۹: چرا پس از یک حمام طولانی و پی‌درپی، رادیاتورها گرمای اولیه را ندارند؟

سؤالات رایج درباره ی پکیج دیواری جواب: زیرا در پکیج، اولویت اول با آب گرم مصرفی است. مادامی‌که در هر موقعیتی، آب گرم مورداستفاده قرار می‌گیرد، پکیج از گرم نمودن آب گرم گرمایشی خودداری می‌نماید و آب گرم مصرفی را گرم می‌نماید.
 

سؤال ۱۰: تفاوت پمپ “مدولار” با پمپ معمولی چیست؟

سؤالات رایج درباره ی پکیج دیواری جواب: در پمپ‌های معمولی سرعت دوران ثابت است ولی در پمپ‌های مدولار سرعت دوران می‌تواند با تغیر جریان ورودی، کم یا زیاد می‌شود (معمولاً بین ۱۶۰۰ تا ۲۸۰۰ دور در دقیقه)

راهنمای خرید انواع پکیج دیواری و زمینی

 
سؤال ۱۱: سیستم “ضد جام پکیج” چه ‌کاربردی دارد؟ 

جواب: اگر نیاز به گرمایش نباشد و به مدت زیادی از پمپ استفاده نگردد (در حدود ۲۱ ساعت)، برای جلوگیری از جام نمودن پمپ، سیستم به مدت ۲۰ ثانیه پمپ را روشن می‌نماید و پس از آن دوباره خاموش می‌شود.
 

سؤال ۱۲: تفاوت سنسور P. T. C با سنسور N. T. C در چیست؟

جواب: در سنسور PTC، با افزایش دما، مقاومت هم افزایش می‌یابد. ولی در سنسور NTC با افزایش دما، مقاومت کاهش می‌یابد و جریان بیشتری در مدار عبور می‌نماید و به برد الکترونیکی می‌رسد. لازم به ذکر است که در پکیج، از سنسور NTC استفاده می‌شود.
 

 
سؤال ۱۳: تفاوت ترموستات حد با سنسور NTC چیست؟

جواب: ترموستات یک کلید حرارتی است که با رسیدن دما به سطح مشخصی، عمل می‌نماید و مدار را قطع می‌نماید. ولی مقاومت سنسور NTC با افزایش یا کاهش دما، تغییر می‌نماید.

 
سؤال ۱۴: کاربرد ترموستات حد چیست؟

جواب: وظیفه ترموستات حد این است که اگر به هر نحوی سنسورهای مدار آب گرم مصرفی و مدار گرمایشی عمل نکند و دمای آب بالا برود (حدود ۱۰۵ درجه سانتی‌گراد)، فرمان قطع را به برد الکتریکی صادر می‌نماید و مشعل خاموش می‌گردد (در این هنگام، چراغ روی دستگاه به‌عنوان هشدار روشن می‌شود).
 
در این هنگام پکیج دیواری آبگرم دیگر روشن نمی‌شود تا اینکه دمای آب کاهش یابد و دکمه “ریست” زده شود.
 

نکته: درصورتی‌که ترموستات حد عمل می‌نماید، می‌بایست با یک وسواس خاص به دنبال عیب‌یابی باشید و بی‌تفاوت از کنار آن عبور نکنید.
 

دلتاکالا

سؤال ۱۵: چگونه می‌توانیم سالم بودن ترموستات حد را بررسی کنیم؟

جواب: کنتاکت های ترموستات حد در حالت معمولی بسته هستند (جریان عبور می‌نماید). برای سالم بودن آن کافی است که درحالی‌که پکیج روشن است، یکی از سیم‌های آن را بیرون بیاوریم. در این موقع، پکیج باید بلافاصله خاموش گردد.
 
درصورتی‌که پکیج خاموش یا کلاً خراب باشد، می‌توان با اهم‌متر، سالم بودن آن را امتحان نماییم. بدین‌صورت که در حالتی که سرد است باید جریان را عبور دهد و هرگاه آن را حرارت بدهیم و گرم نماییم باید کنتاکت های آن مدار را قطع نمایند.
 

سؤال ۱۶: به چه علتی، فشار سیستم در مدار پکیج دیواری آبگرم کاهش می‌یابد؟

جواب: برای این مشکل چند علت مهم زیر را می‌توان گفت:
– ممکن است در سیستم لوله‌کشی و یا اتصالات، نشتی وجود داشته باشد.
– همواره به هنگام هواگیری خودکار از شیرهای هواگیر، مقداری بخارات هم خارج می‌شود و همچنین باعث می‌شود به‌مرور فشار سیستم کاهش بیابد.
– فشار بالای سیستم، باعث عمل نمودن شیر اطمینان می‌شود.
 

سؤال ۱۷: آیا باوجود سنسورهای حرارتی و ترموستات حد و غیره، نصب شیر اطمینان در پکیج ضروری است؟ 

جواب: بله ضروری است باید به یاد داشته باشیم که برای هر سیستم بسته حرارتی، به شیر اطمینان نیاز است تا افزایش فشار را کنترل نماید و مانع از ترکیدگی سیستم و احیاناً خسارت‌های احتمالی گردد.

 
سؤال ۱۸: کارکرد کلید کنترل حداقل فشار آب (Water Pressure Switch) در پکیج چیست؟

جواب: این قطعه یک وسیله ایمنی و کنترلی برای وجود آب در سیستم مدار گرمایش شوفاژ می‌باشد که هرگاه فشار سیستم حدوداً به کمتر از ۰٫۶ bar برسد،پکیج دیواری آبگرم را از کار می‌اندازد و معمولاً تا زمانی که فشار مدارگرمایش به بالای ۰٫۶نرسد ،اجازه روشن شدن پکیج دیواری آبگرم صادر نمی‌شود.
 

سؤال ۱۹: چگونه می‌توانیم سلامت یا خرابی پرشر سویچ را بررسی کنیم؟ 

جواب: برای آزمایش سلامت و یا خرابی کلید کنترل حداقل فشار در پکیج دیواری آبگرم کافی است که در حالتی که پکیج دیواری آبگرم روشن است ، دو سیم متصل به آن را جدا نماییم و درنتیجه سیستم باید خاموش گردد.
 در حالتی که پکیج دیواری آبگرم به علت خرابی پرشر سوئیچ روشن نمی‌شود ، هرگاه دو سیم پرشر سوئیچ را از آن خارج نماییم و اتصال کوتاه نماییم و مشعل روشن شد ،متوجه می‌شویم که پرشر سوئیچ خراب می‌باشد و نسبت به تعویض آن اقدام می‌نماییم.
 

سؤال ۲۰: پکیج روشن می‌شود ، پمپ هم کار می‌کند ولی رادیاتورها ، گرمای لازم و اولیه را ندارند؛ علت چیست؟

 جواب: حالت‌های زیر ممکن است باعث این مسئله شوند:
 – عمل هواگیری رادیاتورها به‌خوبی انجام‌نشده است.
– شیر یک‌طرفه مدار گرمایش خراب‌شده و آب از مسیر بای پاس به گردش درمی‌آید.
– افت فشار در مسیر لوله‌های رادیاتور، زیاد است (به‌عنوان مثال ممکن است لوله‌ها رسوب گرفته باشند و یا طراحی مدار رادیاتورها اشتباه طراحی‌شده است.) و آب از مسیر بای پاس به گردش درمی‌آید .
باید به این نکته توجه داشت که همواره شیر یکطرفه باید متناسب باقدرت پمپ در نظر گرفته شود.

 

 سؤال ۲۱: حداقل فشار لازم برای کارکرد “ فلوسوئیچ“ چقدر است؟

 

 

برای کسب اطلاعات بیش تر و دیدن محصولات متنوع و باکیفیت می‌توانید به فروشگاه دلتا کالا مراجعه فرمایید.

 

 

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب scobar

دیدگاه شما

بدون دیدگاه