جشنوراه جهانی فیلم فجر

5 ماه پیش

جشنواره جهانی فیلم فجر در بهمن ماه هر سال برگزار می شود. این جشنواره از مهم ترین رویدادهای فرهنگی کشور به حساب می آید. آغاز جشنوراه فیلم فجر از سال 1361 و به یاد بهمن ماه مصادف با پیروزی انقلاب اسلامی می باشد. برگزاری این جشنواره زیر نظر سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد. مجری این طرح بنیاد سینمایی فارابی است.

جشنواره جهانی فیلم فجر از سال 1374 علاوه بر فیلم های داخلی در بخش بین المللی نیز برگزار شد. شرکت کنندگان این جشنواره، برای بدست آوردن جوایز این جشنواره با هم به رقابت می پردازند. سیمرغ بلورین، دیپلم افتخار و لوح زرین از جوایز جشنواره فیلم فجر می باشند.

امسال نیز از تاریخ 12 بهمن ماه 1398، سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در حال برگزاری می باشد. سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با 115 فیلم سینمایی و 36 فیلم مستند کار خود را آغاز کرده است. در ادامه به بررسی سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر می پردازیم.

بخش های مختلف سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر

جشنواره جهانی فیلم فجر به دو بخش سینمای ایران و سینمای جهان تقسیم می شود. بخش سینمای ایران شامل: سودای سیمرغ – نگاه نو – سینما حقیقت – هنر و تجربه – ایمینشن می باشد. بخش سینمای جهان شامل: جام جهان نما – سینما سعادت – جشنواره جشنواره ها – نمایش های ویژه – جلوه گاه شرق می باشد.

هیئت داوران سی و هشتمین جشنوراه جهانی فیلم فجر

سی و هشتمین جشنوراه جهانی فیلم فجر با حواشی بسیاری رو به رو بود. تحریم جشنواره توسط تعدادی از بازیگران و اهالی سینما جوی دو قطبی را در جشنواره به وجود آورد. بزرگترین تاثیر این جو در انتخاب هیئت داوران خود را نشان داد. بسیاری از داوران از قبول این داوری خودداری کردند تا در این فضای خودی و غیر خودی قرار نگیرند. مسئولان جشنواره، امسال با معرفی نه دارو به جای هفت داور مرسور سعی در خاتمه به این جو داشتند. این انتخاب تا حدودی موفق به خنثی کردن جو ایجاد شده داشت. در ادامه اسامی هیئت داوران را مشاهده می نمایید:

هیئت داوران سودای سیمرغ:

نرگس آبیاری

تورج اصلانی

عباس بلوندی

رضا پورحسین

فریدون جیرانی

سعید راد

محمد مهدی عسگرپور

طهماسب صلح جو

مازیار میری

عکس هیئت داوران جشنواره جهانی فیلم فجر

تصویر داوران جشنواره

 

هیئت داوران مستند، فیلم کوتاه و نگاه نو:

مهدی جعفری

روح الله حجازی

مصطفی رزاق کریمی

فرشته طائرپور

هادی مقدم دوست

لیست اسامی فیلم های سی و هشتمین جشنوراه جهانی فیلم فجر

آبادان یازده ۶۰

آتابای

آن شب

ابر بارانش گرفته

پسرکشی

پوست

تومان

خروج

خوب، بد، جلف ۲: ارتش سری

خورشید

خون شد

درخت گردو

دوزیست

روز بلوا

روز صفر

سه کام حبس

سینما شهر قصه

شنای پروانه

عامه‌پسند

قصیده گاو سفید

مردن در آب مطهر

مغز استخوان

من می‌ترسم

ن شب

بی‌صدا حلزون

پدران

پوست

دشمنان

روز صفر

تعارض

شنای پروانه

کشتارگاه

لباس شخصی

بانو

پروژه ازدواج

جایی برای فرشته‌ها نیست

خسوف

خط باریک قرمز

زمستان است

زندگی میان پرچم‌های جنگی

عالیجناب

قصه دختران فروغ

مهدی عراقی را بکش

اشغال

امتحان

برف‌های سپید سرگردان

پاندای قرمز

دابُر

دم اژدها

سور بز

عزیز

کوچه

مادر برفی

حواشیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر در 25 دی ماه خبر از لغو مراسم افتتاحیه جشنواره را داد. هزینه های افتتاحیه صرف کمک به مردم سیل زده سیستان و بلوچستان شد. همچنین فتوکال در این مراسم لغو شد که اعتراض عکاسان را به دنبال داشت. دلیل حذف فتوکال احتمال عدم استقبال از جشنواره یا نبود سوژه بیان شده است.

نکته حائز اهمیت دیگر حضور چشمگیر سازمان سینمایی اوج بود. سازمان سینمایی اوج با 5 فیلم رکورد دار سی هشتمین جشنواره فیلم فجر است.

در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر رویداد مهم دیگری مواجه هستیم که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این نکته ساخته شدن تعداد قابل توجهی از فیلم ها خارج از شهر تهران می باشد. گویی فیلم سازی ایران پتانسیل شهرها و طبیعت های مناطق دیگر را کشف کرده است.

سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر سال جوانان و فیلم اولی ها است. با حضور کمرنگ تر پیشکسوتان به دلیل جو ایجاد شده فرصتی برای دیده شدن فیلم اولی ها فراهم شد.

فروش بلیت های جشنواره از  30 دی ماه آغاز شد. در 11 دقیقه ابتدایی تمام بلیت های سینماهای بزرگ تمام شد و در عرض یک ساعت 8000 بلیت فروخته شد.

نقد و بررسی فیلم های سی و هشتمین جشنوراه جهانی فیلم فجر را در بلاگ دلتاکالا دنبال کنید.

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا

بدون دیدگاه