سه عبارت ۷۲۰p ، ۱۰۸۰p و ۱۰۸۰i چه معنایی دارند؟ و تاثیر آن در انتخاب led , plasma

5 سال پیش

بررسی اصطلاح رزولوشن در کیفیت تصویر مانیتور (تفاوت HD و SD)

سه عبارت ۷۲۰p ، ۱۰۸۰p و ۱۰۸۰i چه معنایی دارند؟ و تأثیر آن در انتخاب تلویزیون led و plama چیست؟

1080full

همیشه وقتی صحبت از کیفیت تصویر یک مانیتور می‌شود، پای اصطلاح رزولوشن (Resolution) هم در میان است. ولی واقعاً این اصطلاح چه معنایی دارد. و اصلاً اهمیت آن در چیست؟ چرا تولیدکنندگان تلویزیون‌ها این‌قدر روی آن مانور می‌دهند.

رزولوشن، دقت یک صفحه‌نمایش را طبق استانداردهای مختلفی بیان می‌کنند. همین تنوع در تعریف رزولوشن است که باعث پیچیدگی موضوع و سردرگمی مشتریان می‌شود. می‌خواهیم با این استانداردها و کاربردشان آشنا شویم.

عرض در ارتفاع

ساده‌ترین بیان رزولوشن یک نمایشگر به این صورت است که عرض در ارتفاع آن را بیان کنیم. مثلاً مشخصات یک تلویزیون را در نظر بگیرید که در مشخصات آن نوشته است رزولوشن تصویر ۱۳۶۶ در ۷۶۸ پیکسل. این اعداد تعداد پیکسل‌هایی که در عرض و ارتفاع صفحه‌نمایش چیده شده‌اند را نشان می‌دهد.

توجه داشته باشد که برخی نمایشگرها تراکم پیکسلی متفاوتی دارند. لذا اندازه‌ فیزیکی دو نمایشگر که رزولوشن یکسانی دارند، لزوماً یکسان نیست. به‌عبارت‌دیگر در رزولوشن‌های یکسان، نمایشگری که ابعاد کوچک‌تری دارد معمولاً کیفیت تصویر بهتری ارائه می‌کند. زیرا تراکم پیکسل‌های آن بیشتر است. یعنی پیکسل‌ها به هم نزدیک‌تر هستند.

SD ، HD Ready ، Full HD

تفاوت بین SD و هر عبارتی که شامل HD باشد، نسبتاً ساده است. SD مخفف Standard Definition به معنی «تعریف استاندارد» است که درگذشته متداول بوده و در مورد نمایشگرهایی که رزولوشن پایین‌تر از ۷۲۰p یا ۱۰۸۰p داشتند به کار می‌رفت.


عبارت Full HD نیز در مورد نمایشگرهایی با رزولوشن ۱۰۸۰p استفاده می‌شود. تفاوت بین HD Ready و Full HD کمی پیچیده‌تر است و به استاندارد ناحیه‌ی جغرافیایی بستگی دارد.

در آمریکا، نمایشگر HD که توانایی نمایش تصاویر ۷۲۰p ،۱۰۸۰p یا ۱۰۸۰i را داشته باشد ولی تیونر داخلی تلویزیون نداشته باشد را HD Ready می‌گویند. درواقع چنین نمایشگری فقط کار یک مانیتور را انجام می‌دهد و امکان نمایش شبکه‌های تلویزیونی را ندارد.

در اروپا به نمایشگری که توانایی نمایش ۷۲۰ پیکسل افقی را داشته و امکان دریافت تصاویر از ورودی‌های خاصی مثل HDMI و DVI را داشته باشد HD Ready گفته می‌شود.

عبارت مشابه دیگری هم در اروپا به کار می‌رود. مثلاً HD Ready 1080p که نمایشگرهایی با ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل را شامل می‌شود. البته این نمایشگرها می‌بایست توان نمایش ویدیوهای ۱۰۸۰p یا ۱۰۸۰i را نیز داشته باشند تا لایق عبارت HD Ready باشد.

دو عبارت دیگر یعنی HD TV و HD TV 1080p هم به تلویزیون‌هایی اشاره می‌کنند که دارای تیونر داخلی هستند و می‌توانند شبکه‌های تلویزیون دیجیتال را دریافت نمایند.

رزولیشن-دلتاکالا

سه عبارت ۷۲۰p ، ۱۰۸۰p و ۱۰۸۰i چه معنایی دارند؟

تلویزیون‌های پیشرفته‌ امروزی را با این سه عبارت توضیح می‌دهد. عددی که در این سه عبارت ذکر می‌شود، تعداد خطوط افقی (یا به‌عبارت‌دیگر رزولوشن عمودی تصویر) است. بنابراین ۷۲۰p و ۱۰۸۰p به ترتیب دارای ۷۲۰ و ۱۰۸۰ خط افقی هستند.

اما تفاوت ۱۰۸۰i و ۱۰۸۰p که تعداد خطوط افقی هر دو یکسان است، چیست؟ در ادامه این موضوع را موردبررسی قرار می‌دهیم.

۱۰۸۰p

تعداد پیکسل‌های عرض و ارتفاع در این‌گونه نمایشگرها، از نسبت ۱۶ به ۹ محاسبه می‌شود. لذا تلویزیونی که دارای ۱۰۸۰ خط افقی یا پیکسل در ارتفاع است، ۱۹۲۰ پیکسل در عرض دارد. درواقع نسبت رزولوشن افقی به عمودی ۱۶ به ۹ است. به این نمایشگرها، نمایشگر عریض (Wide) نیز گفته می‌شود. در نمایشگرهای قدیمی‌تر (CRT)، نسبت رزولوشن افقی به عمودی ۴ به ۳ است.

 ۱۰۸۰p در برابر ۱۰۸۰i

درواقع تفاوت بین این دو عبارت، تفاوت بین دو اصطلاح Progressive و Interlaced می‌باشد. در نمایشگرهای Progressive یا پیش‌رونده، فریم‌ها یکی پس از دیگری نمایش داده می‌شوند. همه‌ فریم‌ها کامل هستند و یک تصویر کامل را نمایش می‌دهد. بنابراین اگر در حین پخش تصویر را متوقف کنید، یکی از فریم‌ها نمایش داده می‌شود. اگر یک نمایشگر Progressive سرعت‌نمایشی برابر با ۲۵ فریم بر ثانیه داشته باشد، در هر ثانیه ۲۵ فریم جدا و کامل را پشت سر هم نمایش می‌دهد. به همین علت است که نام آن را پیش‌رونده گذاشته‌اند.

اما Interlaced (شبکه‌ای) به چه معنی است؟ در این‌گونه نمایشگرها، یک فریم جدید یک تصویر کامل نیست، بلکه تنها نیمی از خطوط افقی تصویر را شامل می‌شود. فریم بعدی هم نیمی دیگر از خطوط را در برمی‌گیرد. بنابراین سرعت چنین نمایشگری را برحسب فیلد بر ثانیه بیان می‌کنند نه فریم بر ثانیه. هر فیلد یک‌نیمه‌ی تصویر است و دو فید متوالی یک فریم را ایجاد می‌کنند.

از دیدگاه تئوری می‌توان گفت که نمایشگرهای Progressive کیفیت بهتری دارند اما نکات و مشکلات دیگری هم وجود دارد. اولین نکته این است که دو نمایشگر مشابه Interlaced و Progressive ، نرخ نمایش فریم یکسانی ندارند. نمایشگر Interlaced دو برابر سریع‌تر است.

با در نظر گرفتن این نکات متوجه می‌شویم که ویدیوهای Interlaced درحرکت نسبت به تصاویر مشابه Progressive روان‌تر به نظر می‌رسند. در مقابل وقتی ویدیوی Progressive را متوقف می‌کنیم و می‌خواهیم یک فریم را ویرایش کنیم، کار ساده‌تر خواهد بود. در بزرگ کردن تصویر هم وضعیت ویدیوهای Progressive بهتر است. بنابراین درنهایت می‌توان نتیجه گرفت که هنگام اعمال تغییر، ویدیوی Progressive افت کیفیت کمتری دارد.

اما درنهایت این استفاده‌کنندگان و خریداران هستند که آینده صنعت نمایشگرها را تعیین می‌کنند. هر تکنولوژی که با اقبال بیشتری مواجه شود فروش بهتری خواهد داشت. درنتیجه راه برای توسعه آن هموارتر خواهد شد.

برای خرید لوازم خانگی به سایت فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی  دلتاکالا مراجعه بفرمائید.

 

 

لطفا امتیاز دهید
0
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه

رسانه های همکار