آشنایی با پارچ تصفیه آب

6 سال پیش

ممکن است بارها در خبرها درباره آلوده بودن آب آشامیدنی مطالبی شنیده باشید. برخی از افراد درباره بالا بودن سطح نیترات آب شهری و نتایج آزمایشات صحبت کرده و حتی برخی اخبار حکایت از ناسالم بودن آب در برخی نقاط دارد که بعضاً منجر به بیماری‌هایی نیز شده است، در مقابل برخی بر سالم بودن آب‌های شهری و در حد استاندارد قرار داشتن میزان نیترات و سایر املاح و فلزات سنگین در آن تأکیددارند و می‌گویند اگر آب در برخی مناطق، بو و طعم خوبی ندارد، این مربوط به آلودگی‌های ثانویه (مانند ورود سیلاب یا استفاده از آب‌های زیرزمینی به علت کمبود آب) است.

اما چنانچه درباره بهداشت و سلامت آب آشامیدنی منطقه‌ خود تردید دارید و یا به دلیل بیماری خاصی نیاز دارید تا به‌طور کامل از سلامت آب آشامیدنی مورد مصرف خود مطمئن باشید دستگاه‌های تصفیه آب و پارچ‌های فیلتردار مخصوص تصفیه‌ آب، ازجمله لوازم خانگی هستند که می‌توانند بسیار کمک‌کننده باشند.

در این مقاله سعی نموده‌ایم نکات مهمی درباره ویژگی های پارچ های تصفیه کننده آب و نحوه استفاده بهینه از آن‌ها که بایستی رعایت شوند بیاوریم.

نکات مهم در انتخاب پارچ تصفیه آب

۱- قبل از خرید پارچ تصفیه آب حتماً از استاندارد بودن پارچ و فیلتر آن مطمئن باشید.

۲- پارچ‌های تصفیه آب برای تصفیه آب‌های لوله‌کشی و تصفیه‌شده شهری بکار می‌روند و هرگز از آب‌های زیرزمینی و جاری بر روی زمین استفاده نکنید.

۳- با استفاده از آب تصفیه‌شده در پارچ‌های تصفیه آب، دیگر شاهد رسوب در سماور و کتری‌های برقی نخواهید بود.

۴- در اینکه فیلترهای موجود در این پارچ‌ها جلوی ورود املاح سخت را به داخل آب می‌گیرند، شکی نیست اما برخی متخصصان معتقدند این فیلترها تأثیر چندانی در حذف آلودگی‌های شیمیایی و میکروبی آب ندارند. لذا همان‌طور که گفته شد باید از این پارچ‌ها فقط برای تصفیه سازی مجدد آب شهری استفاده کنید.

۵- از قرار دادن پارچ‌های تصفیه آب در برابر نور مستقیم خورشید بپرهیزید، چراکه نور مستقیم موجب بروز اختلالاتی در کارکرد فیلتر این پارچ‌ها می‌شود.

۵- سعی کنید آب تصفیه‌شده توسط این پارچ‌ها را حداکثر تا دو روز مصرف کنید و اگر قصد دارید که آن را برای مدت بیشتری نگهداری کنید آب را داخل یک بطری شیشه‌ای دربسته بریزید و آن را بطور بهداشتی درون یخچال بگذارید.

۶- پس از هر ۴ یا ۵ بار استفاده با توجه به دفترچه راهنمای محصول ، فیلتر و پارچ آب‌ را به‌طور کامل شستشو دهید.

 

۷- اگر برای چند روز متوالی از پارچ تصفیه آب استفاده نمی‌کنید ، آب داخل آن را به‌طور کامل خارج کرده و فیلتر و پارچ را شسته و فیلتر را درون یک نایلون تمیز داخل یخچال قرار دهید.

۸- اگر حفظ طعم و بوی غذا برای ما اهمیت دارد، بهتر است از آب تصفیه‌شده در آن غذا استفاده کنید زیرا املاح موجود در آب موجب تغییر طعم و عطر مواد غذایی می‌گردد.

۹- عطر و طعم چای و قهوه هم با تصفیه کردن آب آن پیش از تهیه، مطلوب‌تر خواهد بود. کافی است امتحان کنید.

۱۰- برای استفاده از پارچ تصفیه آب که به‌تازگی خریداری‌شده است، بهتر است  دو بار درون آن را پر از آب کنید و آب تصفیه‌شده را دور بریزید و از بار سوم به بعد از آب آن‌ها استفاده کنید.

۱۱- نکته‌ای که برخی افراد بدان توجه نمی‌کنند و بعضاً موجب خرابی در عملکرد فیلترهای آن می‌شوند استفاده از آب جوش است . لطفاً از ریختن آب‌جوش در این پارچ‌ها خودداری کنید. فقط ریختن آب‌خنک درون این پارچ‌ها مجاز است.

۱۲- فیلتر موجود در این‌گونه پارچ‌ها قابل بازیافت هستند. پس بعد از سر آمدن عمرشان می‌توانید آن‌ها را داخل نایلون زباله‌های خشک بیندازید.

۱۳-خوشبختانه فیلتر این پارچ‌ها قابل تعویض هستند. اگر فیلتر پارچ شما نشانگر زمانی برای پایان تاریخ مصرف‌اش ندارد یا بعد از انقضا به رنگ قرمز درنمی‌آید، بهتر است بعد از یک ماه استفاده، آن را با یک فیلتر جدید تعویض کنید. این کار برای سلامتی خود شما مفید است.

۱۴- سعی کنید از پارچ‌هایی استفاده کنید که به‌جای پلاستیک از پلی کربنات ساخته‌شده باشند تا کاملاً ضد آلرژی و فاقد هرگونه رنگ‌دانه‌های شیمیایی‌ باشند  که در نمونه‌های پلاستیکی دیده می‌شود.

۱۵- استانداردهای پارچ‌های تصفیه آب ، استانداردهایCE و GS اروپا که کیفیت فیزیکی دستگاه رو ارزیابی می‌کنند و همچنین استاندارد دیگری نیز به نام ROHS از اتحادیه‌ی اروپا وجود دارد که نشان‌دهنده  سازگاری کامل مواد تشکیل‌دهنده‌ی پارچ با محیط‌ زیست و البته بدن انسان می‌باشد.

 

لطفا امتیاز دهید
0
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه

رسانه های همکار