آشنايي با كباب پز بدون دود آپارتماني

6 سال پیش

زندگي در آپارتمان‌های مدرن امروزي علارغم امكانات زيادي كه در اختيار افراد قرار می‌دهد، محدودیت‌هایی نيز براي آن‌ها به وجود آورده است. به‌عنوان‌مثال امروزه درست كردن كباب و جوجه‌کباب در آپارتمان و منازل شخصی به دلیل داشتن دود زیاد دردسر زیادی دارد و مزاحمت‌هایی براي ساير افراد ساكن در آپارتمان ايجاد می‌نماید.
محدودیت‌های زندگي در آپارتمان ، طراحان لوازم خانگي را بر آن داشت تا با طراحي دستگاهي به اين نياز خانواده‌ها پاسخ دهند. اين امر موجب طراحي و توليد کباب‌پزهای مخصوص و بدون دودی شده است كه تا حد زیادی اين مشكل را  مرتفع می‌کند.طراحي این کباب‌پز به‌گونه‌ای است که از دود و کثیفی اجاق‌گاز شما هیچ خبری نیست. در ادامه با برخی از ویژگی‌های این وسیله جالب و مفید آشنا می‌شویم.
portable-barbecues

ویژگی‌های دستگاه کباب‌پز بدون دود آپارتمانی :

۱- دستگاه کباب‌پز  از یک محفظه گود ( مانند ظرف‌های  تو گود و عمیق ) تشکیل‌شده که مجهز به یک پره فلزی مخصوص و سوزن قرارگیری پره می‌باشد.
۲- براي آنكه چربی‌های اضافي بر روي شعله گاز نريخته و موجب ايجاد دود و کثیف شدن سطح اجاق‌گاز نشود، در قسمت پايين اغلب کباب‌پزها، جایی برای ریختن چربی‌های کباب تعبیه‌شده است.
۳- طرز كار کباب‌پزهاي گازي كه بر روي شعله اجاق‌گاز قرار می‌گیرند به اين صورت است كه گرما باعث می‌شود که پره بچرخد و این چرخش پره باعث می‌شود تا حرارت شعله به سمت کباب هدایت شود.

۴- در طراحي برخي از دستگاه‌های کباب‌پز بدون دود سنگ‌های گداخته‌ای در نظر گرفته‌شده است كه در اثر حرارت شعله داغ شده و طعمی واقعي به كباب می‌دهد. جنس اين سنگ‌ها به‌گونه‌ای است كه مواد اضافي به كباب افزوده نمی‌شود و بدون خطر می‌باشد.

۵- بيشتر دستگاه‌های کباب‌پز بدون دود آپارتماني قابليت تنظيم ارتفاع براي قرار گرفتن بر روي اجاق‌های گازي و برقي رادارند.

۶- در برخي مدل‌ها المنت دستگاه در بالاي سطح پخت قرارگرفته است كه اين نوع طراحي باعث می‌شود كه روغن حاصل از پخت كباب بر روي المنت دستگاه نريزد و درنتیجه دود توليد نمی‌شود.

۷- سيني زيرين و کلیه قطعات دستگاه کباب‌پز آپارتماني به‌راحتی جدا می‌شوند و قابل شستشو می‌باشند.

۸- برخي از دستگاه‌های کباب‌پز خانگي ،به‌منظور حفظ رطوبت مواد غذایی و جلوگیری از ایجاد دود، مجهز به يك سینی آب می‌باشند كه روغن حاصل از پخت كباب داخل آب ريخته و دودي توليد نمی‌شود.

۹- استفاده از دستگاه‌های کباب‌پز اپارتماني موجب صرفه‌جویی در وقت و انرژی مصرفي می‌گردد، زمان پخت كباب در اين دستگاه‌ها بين ۱۵ دقيقه تا ۳۰ دقيقه می‌باشد.

۱۰- برخي از انواع کباب‌پزهای بدون دود آپارتماني ۲ نوع سيستم پخت دارند. سستم پخت گريل ( بدون دود) و سيستم پخت با صفحه پخت. درروش گریل و در زمان پخت گوشت کبابی ، ماهی ، مرغ و… بایستی روی توری دستگاه قرار گیرد و بر اساس دمای موردنیاز پخت می‌توانید انتخابگر ترموستات را در حالت Min حداقل تا Max حداکثر قرار دهید .برای عملکرد بهتر بایستی در سینی زیرین دستگاه آب بریزد (طبق نشانگر)

درروش صفحه پخت ، که مناسب سبزیجات ، تخم‌مرغ ، نان ، استیک ، ماهی ، گوشت و … می‌باشد پخت به‌صورت تماسی (همانند تابه ) انجام خواهد شد با این تفاوت که با تنظیم ترموستات دستگاه دمای تابه به‌صورت دقیق‌تری قابل‌کنترل است .

barbecue-without-smoke

 کباب‌پزهای بدون دود آپارتمانی برای انواع مختلف کباب ازجمله جوجه‌کباب، کوبیده، برگ، جگر، سوسیس و غیره مناسب بوده و درواقع نیاز شمارا از داشتن کباب‌پز زغالی و انواع کباب‌پزهای برطرف خواهد کرد. شما هم می‌توانید لذت خوردن یک کباب خوشمزه و راحت و بدون دود و دردسر را در خانه و آپارتمان خود تجربه کنید.

5 (100%) 1 vote
1
نویسنده مطلب scobar

یک دیدگاه

 • Nahid amiri
  4 سال پیش

  با سلام و احترام
  لطفا بفرمایید از این کباب پزها چه برندهایی موجود هست در بازار و قیمت چند
  از کجا میتونیم تهیه کنیم
  با تشکر

رسانه های همکار