آشنایی با کتری گازي و برقی

6 سال پیش

این روزها به هر فروشگاه لوازم خانگی که سر بزنید ،انواع وسايل تهيه نوشيدني و انواع کتری‌های برقي را می‌توانید ببينيد. کتری‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف از سوي طراحان و تولیدکنندگان لوازم‌خانگی به بازار عرضه‌شده اندو گاهی اوقات انتخاب از بین این‌همه طرح و رنگ کمی مشکل به نظر می‌رسد. در اين مقاله تلاش کرده‌ایم تا پس از معرفي انواع کتری‌ها، نكات مهم هنگام انتخاب كتري برقي را برايتان جمع‌آوری نمائيم.

انواع كتري

۱– كتري گازي

به‌منظور استفاده از کتری گازی، آن را بر روي شعله اجاق‌گاز قرار می‌دهیم و از انرژی گاز برای جوش آوردن آب استفاده می‌کنیم. اين نوع کتری‌ها ازنظر انرژی مصرفي بسيار مقرون‌به‌صرفه تر هستند ، اما زمان بیشتری را برای درست کردن چای صرف می‌کنند.

براي انتخاب كتري گازي چه نكاتي را رعايت كنيم؟

۱- از کتری‌هایی استفاده كنيد كه بر روي درشان منفذي براي خروج بخارآب وجود داشته باشد. اگر اين منفذ روي در کتري نباشد، همه بخارآب به‌راحتی از لوله کتري خارج نمي‏شود و درنتیجه، آب روي شعله سر مي‏رود و باعث خاموش شدن آن مي‏شود.

۲- برخي از انواع کتری‌های گازي یک درپوش فلزي توري مانند علاوه بر درپوش اصلي دارند. اين درپوش فلزي باعث می‌شود بتوانيد قوری‌تان را به هراندازه‌ای كه باشد روي كتري قرار داده و نگران واژگون شدن آن نباشيد.

gas-kettle

۳-  شیر خروجی آب در برخي از کتری‌ها ،در کنار کتری بوده که برای پر کردن فنجان یا لیوان باید حتماً قوری را برداشته و کتری را بلند نمود. استفاده از کتری‌هایی كه  شیر در قسمت جلو قرارگرفته بسيار راحت‌تر است و  برای پر کردن ظروف نیازی به بلند کردن کتری نیست. در ضمن اگر اجاق‌گازتان روکار است نمی‌توانید از کتری‌های شيردار استفاده کنيد زيرا فاصله‌اي که بين گاز و لبه کابينت وجود دارد، امکان استفاده از اين وسيله را برايتان غيرممکن مي‏کند.

 

 

front-gas-kettle side-gass-kettle

 ۴- ممكن است بخواهيد كتري را روي اجاق گاز گذاشته و به دنبال كار خود برويد. در اين صورت لازم است به نحوي از جوشيدن آب مطلع شويد. طراحان براي حل اين مشكل، اقدام به طراحي کتری‌های سوت دار نموده‌اند که پس از جوش آمدن آب، سوت مي‏کشند.

Stainless_whistling_kettle

۵- بهتر است از کتری‌هایی استفاده كنيد كه دسته آن در بالاي كتري قرار دارد ، زیرا دسته کتری‌هایی که به بدنه‌شان چسبيده، خيلي داغ می‌شود و ممکن است باعث سوختگي انگشتان دست يا رها کردن کتري و پاشيده شدن آب داغ روي بدن افراد شود. انتخاب کتري‏هايي با دسته‌ چوبي بسيار مناسب وب ا كمترين خطر ممكن هست.

 

۲كتري برقي

اگر می‌خواهید در كمترين زمان ممكن آب جوش آماده شود، كتري هاي برقي مناسب‌ترین گزينه براي شما هستند چراکه ظرف چند دقیقه آب را به جوش می‌آورند. این کتری‌ها فضاي روي اجاق‌گاز را اشغال نمی‌کنند در عوض به فضای جداگانه‌ای بر روی میز آشپزخانه نیاز دارند.

کتری برقی بهترین گزینه براي افرادي است كه مشغله زيادي دارند و به‌اصطلاح فرصت سر خاراندن ندارند. کتری برقی آب را سریع به دمای جوش می‌رساند. عده‌ای به‌اشتباه فکر می‌کنند این وسیله فقط برای درست کردن چای است !  شما می‌توانید قهوه و سوپ و کاکائو و هر آنچه به آب جوش نیاز دارد را در عرض چند دقیقه آماده کنید.

نكات مهم در انتخاب كتري برقي

۱- كتري انتخاب كنيد كه سیم آن به خود کتری متصل نباشد. این مدل‌ها دیگر قدیمی شده‌اند و خطرناک‌اند.

۲- يكي از مواردي كه در هنگام خريد لوازم خانگي از هر نوع بایتش در نظر بگيريد توجه به ميزان مصرف و تعداد افراد خانواده است. کتری‌های برقی، ظرفیت و  گنجایش متفاوتی دارند که برای مصرف ۱ نفر تا خانواده‌ای پرجمعیت و حتی شرکت‌ها طراحی‌شده‌اند.

 

۳- گستره انتخاب جنس كتري برقي بسيار وسيع است و طراحان در اين قسمت بسيار خلاق بوده‌اند. انواعی از آن‌ها از فلز ضدزنگ ساخته‌شده و انواع دیگر پلاستیکی هستند.برخي از مدل‌های جديد نيز جنس سراميكي دارند. نوع شیشه‌ای نيز بسيار پرطرفدار است. هرکدام از آن‌ها مزایا و معایب خود را دارد ولی بازهم انتخاب به خواست و سلیقه شماست.

plastic-electric-kettle ceramic-electric-kettle glass-electrik-kettle electric-kettle

۴- در هنگام خريد كتري برقي خصوصيات ايمني آن را در نظر بگيريد. کتری انتخابی شما باید حداقل دارای درپوش قفل شونده ، خاموش‌کننده اتوماتیک و خاموش‌کننده ایمنی باشد تا ضمن استفاده راحت ، ایمنی و عمر بالای دستگاه را هم بهره‌مند شوید.

 

۵- سازندگان کتری برقی انواعی به بازار عرضه کرده‌اند که دارای المنتی باقابلیت حرارت ۱۵۰۰ وات هستند . این المنت زیر کف کتری برقی قرار دارد و دیده نمی‌شود. و هم‌چنین با آب داخل کتری به‌هیچ‌وجه در تماس نخواهد بود . درنتیجه دیگر نگرانی برای جرم گرفتن المنت و دغدغه‌های تمیز کردن آن را ندارید با جوش آمدن آب هم به‌راحتی کتری را از واحد حرارت دهنده آن برداشته و آب جوش را در ظرف دل خواهتان بریزید.

۶- ضمانت‌نامه و خدمات پس از فروش دستگاه موردنظر خود را بررسي نمایید تا در صورت خرابي كتري برقي ، به‌راحتی از خدمات تعمير و سرويس لوازم‌خانگی بهره‌مند گرديد.

۷- توصيه هميشگي ما اين است كه لوازم‌خانگی خود و ازجمله کتری برقی را از فروشگاه لوازم خانگی یا لوازم آشپزخانه‌ی معتبر تهیه کنید . فروشگاه‌های اینترنتی لوازم‌خانگی نيز گزينه بسيار خوبي هستند زیرا این فروشگاه‌ها توضیحات کامل و عکس‌های خاص از کالای موردنظر را به‌خوبی به شما نشان می‌دهند و حتی به‌راحتی می‌توانید بین دو یا چند مدل مختلف مقایسه انجام دهید. بزرگ‌ترین مزیت این نوع خرید ، دور بودن از زبان‌بازی‌های فروشنده و تبلیغات وی در مورد کالاست. اگر هم قصد خرید از فروشگاه‌های سطح شهر رادارید بهتر است همیشه مراکز معتبر را در اولویت خریدتان قرار دهید.

لطفا امتیاز دهید
0
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه

رسانه های همکار