آشنایی با تخم مرغ پز

6 سال پیش

یکی دیگر از لوازم‌خانگی  که برای پخت‌وپز سریع‌تر و آسان‌تر به خانه‌های ما آمده‌اند، تخم‌مرغ‌پزها هستند .اگر همیشه از ترک خوردن و شکسته شدن تخم‌مرغ‌ها هنگام آب پر کردن خسته شده‌اید و می‌خواهید چندین تخم‌مرغ را بدون مشکل و نیاز به سر زدن‌های مداوم آب پز کرده و نوش جان‌کنید وقت آن رسیده که یک دستگاه تخم‌مرغ‌پز برای خود تهیه کنید.  تخم‌مرغ‌پز وسیله‌ای برای پختن تخم‌مرغ می‌باشد که در بازار در ظرفیت‌های ۱-۷ تخم‌مرغ موجود هستند. توان این دستگاه‌ها چیزی در حدود ۳۵۰ وات و بسته به نوع تخم‌مرغ‌پز ممکن است متفاوت باشد.

شاید جالب باشد بدانید که این دستگاه فقط برای آب پز کردن تخم‌مرغ نیست بلکه امکان طبخ تخم‌مرغ به‌صورت سرخ‌شده (نیمرو) و بخارپز نیز با این دستگاه ممکن می‌باشد. تخم‌مرغ‌پزها امروزه در بازار در انواع مختلفی دیده می‌شوند . از نوع پلاستیکی و پایه استیل گرفته تا انواع دارای درب و پایه استیل مخصوص. امروزه فروشگاه اینترنتی لوازم‌خانگی امکان مشاهده و مقایسه انواع لوازم‌خانگی را برای مصرف‌کنندگان مهیا نموده‌اند.

egg_boiler egg-cooker egg-steamer

 همان‌طور که گفته شد ویژگی‌ها و توان هر دستگاه تخم‌مرغ‌پز متفاوت است. برخی از آن‌ها پیمانه اندازه‌گیری داشته و مجهز به سیستم خاموش شدن اتوماتیک در هنگام پخته شدن تخم‌مرغ‌ها  رادارند . پس لازم است بعد از خرید به راهنمای استفاده از دستگاه تخم‌مرغ‌پز خود توجه نموده و کلیه موارد ایمنی را رعایت نمایید.

نکته آخر این‌که ممکن است بعد از هر بار استفاده از این وسیله ، در ظاهر نیاز به شستن نداشته باشد ولی باید گفت که تخم‌مرغ‌پز هم مانند هر وسیله پخت‌وپز دیگری میاز به شست و شوی بهداشتی دارد . پس سعی کنید پس از هر بار استفاده تخم‌مرغ‌پز را با دقت بشورید.

egg_steaming_device

معمولاً استفاده از تخم‌مرغ‌پز با ظرفیت پخت 7 تخم‌مرغ با درجات مختلفی از سفتی کاربرد بیشتری دارد ، به این صورت که با توجه به علاقه از میزان سفتی تخم‌مرغ ، آب درون دستگاه بریزید . همچنین شما می‌توانید تخم‌مرغ‌ها را بر روی پوشش نچسب دستگاه به‌صورت سرخ‌شده آماده نمایید .

طرز کار دستگاه تخم‌مرغ‌پز

پیمانه اندازه‌گیری را برحسب میزان پختگی موردنیاز ( از طریق نشانه‌های نسبی روی آن ) و تعداد تخم‌مرغ‌ها ، با آب پر نمایید و درون دستگاه بریزید . به‌منظور جلوگیری از شکستن تخم‌مرغ در حین پخت ، به‌وسیله سوزنی که در کف پیمانه آب قرار دارد تخم‌مرغ‌ها را سوراخ کرده و در محل مناسب داخل دستگاه قرار دهید . دستگاه را روشن کرده و منتظر شوید تا دستگاه پس از پایان پخت خاموش شود حال تخم‌مرغ‌ها آماده میل کردن می‌باشد .
سوراخی که بر روی درپوش دستگاه قرار دارد به‌منظور خروج بخار تعبیه‌شده است ، در حین کار دستگاه به آن دست نزنید .

تخم‌مرغ‌پزها ظرفیت پخت یک تخم‌مرغ تا چندین تخم‌مرغ را دارا هستند. تخم‌مرغ‌پز دارای یک مخزن برای پر کردن آب است و عمل پخت را با استفاده از بخارآب انجام می‌دهد. به‌منظور جلوگیری از ترکیدن تخم‌مرغ‌ها، معمولاً در تخم‌مرغ‌پز سوزن خاصی قرارگرفته که قبل  از قرار دادن تخم‌مرغ‌ها در دستگاه، باید آن‌ها را با آن سوراخ کرد. در برخی تخم‌مرغ‌پزها تعیین میزان سفتی تخم‌مرغ با میزان آب ریخته شده در مخزن و در بعضی دیگر به‌صورت اتوماتیک انجام می‌گیرد. در نوع اول بهتر است دستگاه مجهز به سیستم ایمنی باشد که به‌محض تمام شدن آب، دستگاه را خاموش نماید.

تخم‌مرغ‌پزها معمولاً قابلیت پخت انواع تخم‌مرغ یعنی عسلی، نیم‌بند و سفت را دارا بوده و در برخی از آن‌ها هم ظرف مخصوصی برای پخت نیمرو وجود دارد. درصورتی‌که درپوش تخم‌مرغ‌پز شفاف باشد می‌توان مراحل پخت تخم‌مرغ را مشاهده کرد. بهتر است کفه تخم‌مرغ‌پز پوشش نچسب داشته تا اگر حین پخت موادی بر روی آن ریخت، تمیز کردنش راحت باشد.گاهی اوقات با خرید دستگاه تخم‌مرغ‌پز به‌اصطلاح با یک تیر دو نشان می‌زنید چراکه در بعضی تخم‌مرغ‌پزها می‌توان انواع سبزیجات را هم بخارپز نمود

5 (100%) 1 vote
0
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه