آشنايي با دستگاه تصفيه هوا

6 سال پیش

با گسترش زندگي شهرنشيني و افزایش آلودگی هوا در شهرهاي بزرگ كه ناشی از دود کارخانه‌ها ، سوخت خودروها ، سوخت گاز طبیعی ، دود سیگار و … است و افزایش ریز گردها در برخی از شهرها، استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا بیش‌ازپیش افزایش‌یافته است.

ازآنجایی‌که دستگاه‌های تصفيه هوا در مکان‌های مختلفی مانند: منازل مسكونی ، ادارات، مهدکودک‌ها، بیمارستان‌ها، آرایشگاه‌ها، هتل‌ها و … مورداستفاده قرارمی گیرنده همچنين به دليل وجود مدل‌ها و برندهای مختلف توليدكننده دستگاه تصفيه هوا، انتخاب یك دستگاه مناسب با شرايط،بسيار اهميت دارد.

براي انتخاب دستگاه تصفيه هوا، اولين گام شناسايي مسائل مربوط به کیفیت هوای اطراف شما است.

در هنگام انتخاب دستگاه تصفيه هوا چه نكاتي را رعايت كنيم؟

نکات مهم در انتخاب دستگاه تصفیه هوا به‌صورت زیر است:

۱ – به چه دليل به دستگاه تصفیه‌کننده هوا نياز داريد؟

 

نياز خود را مشخص كنيد. براي حذف کدام‌یک از آلاینده‌های هوا قصد داريد از دستگاه تصفيه هوا استفاده كنيد؟آیا قصد دارید ذرات آلرژی‌زا ، گرده گیاهان ، شوره ، دود و … را از هوای اطراف خود حذف کنید؟

يكي از مهم‌ترین نكات در انتخاب دستگاه تصفيه هواي مناسب، تعيين نوع آلاينده موردنظر است، چراکه هرکدام از فيلترها و تکنولوژی‌های تصفیه هوا ، برای حذف نوع خاصی از آلاینده‌ها طراحی و ساخته‌شده‌اند.

۲- ظرفیت تصفیه دستگاه تصفیه هوا چقدر است؟ (CADR)

ظرفیت تصفیه دستگاه تصفیه هوا درواقع حجم جریان هوایی است كه در یک‌زمان مشخص از فیلترها عبور كرده و به‌عنوان هوای تصفیه‌شده از دستگاه خارج می‌شود. این ظرفیت عموماً با واحد مترمکعب بر ساعت M3/h نشان داده می‌شود.

جهت درك بهتر مصرف‌کننده، ظرفیت دستگاه تصفیه هوا با توجه به حجم یا مساحت محیط مورداستفاده بیان می‌شود. و خریدار می‌تواند با توجه به حجم یا مساحت مكان موردنظر، دستگاه خود را انتخاب كند.

به‌طور مثال: دستگاهی كه برای فضایی به مساحت ۶۰ مترمربع ۶۰m2 یا حجم ۱۸۰ مترمکعب ۱۸۰m3 توصیه می‌شود بدین معنی است كه در شرایط نرمال این دستگاه قادر است در حدود ۳۰ دقیقه كل هوای موجود در این محیط را تصفیه كند و پس‌ازآن با دور كم به فعاليت خود ادامه می‌دهد تا در صورت آلوده شدن مجدد محيط با دور بالا دوباره شروع به تصفيه هوا نمايد. اگر این دستگاه در محیط بزرگ‌تری استفاده شود میزان كاركرد دستگاه افزایش خواهد یافت.

یک واحد اندازه‌گیری دیگر که برای این منظور استفاده می‌شود CFM است که به معنای فوت مکعب در دقیقه (Cubic Feet Per Minute)است. این عدد نشان‌دهنده حجم هوای تولیدشده در یک دقیقه است. اطلاع از این ارقام به شما کمک می‌کند که تصمیم بگیرید آیا محصولیکه قصد خرید آن رادارید پاسخگوی نیاز شما می‌باشد یا خیر؟

 ۳- تعداد و نوع  فیلتر های دستگاه تصفيه هوا را مشخص كنيد.

هرکدام از فیلترهایی كه در دستگاه‌های تصفیه هوا استفاده می‌شوند، توانايي حذف بخشي از آلاینده‌ها و ناخالصی‌های موجود در هوا رادارند و معمولاً طراحي دستگاه‌های تصفيه هوا به‌گونه‌ای است كه از چندين نوع از اين فیلتر‌ها استفاده می‌نمایند و اين امر منجر به تصفیه كامل هوا می‌شود. انواع فیلترهایی كه ممكن است در دستگاه‌های تصفیه هوا استفاده شوند معمولاً شامل موارد ذیل می‌باشند كه در اینجا به كاربرد هرکدام می‌پردازیم:

دلتاکالا
۱٫ پیش فیلتر ( pre-filter ):

این فیلتر قابل شستشو بوده و در صورت وجود در دستگاه تصفیه هوا ، ذرات ریزودرشت‌تر نظیر پرز ، موی حیوانات ، ذرات معلق و ذرات آلرژی‌زا را جذب می‌نماید.

۲٫ فیلتر هپا ( HEPA Filter ):

فیلتر هپا از مواد خام پروپیلن جدید و الیاف شیشه ایستا با محصول تقطیر تعین ساخته‌شده است. این فیلتر در دستگاه‌های تصفیه هوا قابلیت جذب ویروس ، باکتری ، میکروب و ذرات ریزتر از ۰٫۱ میکرون با کارایی تصفیه بیش از ۹۹٫۹% ، معروف‌ترین فیلتر در کاربردهای بیمارستانی ، اتاق عمل و اتاق‌های تمیز به‌حساب می‌آید. فیلتر هپا قابل شستشو بوده و عمر آن بالای ۲ سال است.

۳٫ فیلتر پلاسمای الکترواستاتیک ( ESP ):

دارای فیلتر آلومینیومی لانه‌زنبوری است. فیلتر پلاسمای الکترواستاتیک در دستگاه‌های تصفیه هوا با خاصیت بار الکتریکی ( الکتریسیته ساکن ) جاذب ذرات باردار معلق در هوا توسط صفحات الکترواستاتیک می‌باشد. این فیلتر با افزودن ویژگی قابلیت شستشو سبب افزایش عمر فیلتر هپا می‌شود.

۴٫ فیلتر کربن اکتیو ( carbon filter ):

کربن این فیلتر از پوسته گردو بیوسنتز شده است. فیلتر کربن اکتیو در دستگاه‌های تصفیه هوا با سطح تماس بسیار بالا جاذب گازهای مضر نظیر فرم آلدئید و H2S و NH3 ، انواع بوها و آلاینده‌های شیمیایی نظیر دود و بوی سیگار ، بوی مواد شیمیایی و اسپری‌ها می‌باشد. عمر فیلتر کربن اکتیو یک سال می‌باشد.

۵٫ فیلتر دی‌اکسید تیتانیوم یا کاتالیزی نوری (Tio2 ):

این فیلتر از ماده نیمه‌رسانای Tio2 ساخته‌شده است. فیلتر کاتالیزی نوری در صورت موجود در دستگاه تصفیه هوا به همراه لامپ UV از آخرین و پیشرفته‌ترین فیلترهای موجود در دنیا بوده که بهترین جاذب آلاینده‌های گازی شکل و بخارات شیمیایی نظیر بنزن و آلاینده‌های گازی شکل ناشی از خودروها و مانع از فعال شدن ویروس است.

۶- لامپ مولد اشعه ماوراءبنفش ( UV ):

لامپ UV در صورت وجود در دستگاه تصفیه هوا ، با تابش اشعه ماوراءبنفش با خاصیت ضدعفونی‌کنندگی بالا از بین برنده میکروارگانیسم‌های موجود در هوا نظیر باکتری‌ها ، ویروس‌ها و قارچ‌ها می‌باشد. لامپ UV ، ویروس را تا ۹۷٫۶% جذب می‌کند. طول‌موج آن mm 254 است که می‌تواند باکتری‌ها را به‌طور مؤثری نابود کند.

۷٫ مولد یون منفی ( Ionizer ):

در حوزه پزشکی، یون منفی به‌عنوان ویتامین هوا ستوده شده است. اگر که در محیطی با یون منفی بالا زندگی کنیم آنگاه این یون منفی می‌تواند ایمنی متابولیسم بدن انسان را بهبود ببخشد. مولد یون منفی در دستگاه‌های تصفیه هوا چندین میلیون یون در هر ثانیه تولید می‌کند (که میزان آن در دستگاه‌های مختلف، متفاوت است) تا یک گروه یونی را تشکیل دهد. با تولید یون منفی در فضای اتاق ضمن از بین بردن باکتری‌ها و ذرات معلق ، احساس طراوت و شادابی را ایجاد می‌نماید.

۴ –  سروصدای دستگاه تصفيه هوا چقدر است؟

 

يكي از عوامل مهم در انتخاب دستگاه تصفيه هوا ،ميزان سروصدای تولیدشده توسط دستگاه است.بسیاری از سازندگان، میزان صدای تولیدشده توسط فن دستگاه را برحسب “دسی‌بل” در مشخصات فنی دستگاه درج می‌کنند. جدول زیر می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید میزان صدای تولیدشده دستگاه را که برحسب “دسی‌بل” اعلام‌شده است ، درک کنید.

 

 

۱۰ dB

صدای نفس کشیدن

۲۰ dB

صدای خش خش برگ ها

۳۰ dB

صدای پچ پچ کردن

۴۰ dB

صدای قطرات باران

۵۰ dB

متوسط صداهای داخل یک خانه

۶۰ dB

صدای صحبت کردن عادی

۷۰ dB

صدای جارو برقی

 

۵ – ضمانت و خدمات پس از فروش دستگاه تصفيه هوا را بررسي كنيد.

یكی از موارد مهمی كه حتماً موقع خرید دستگاه تصفیه هوا باید موردتوجه قرارداد گارانتي،خدمات و پشتیبانی آن محصول است. یك دستگاه تصفیه هوا هر چه قدر هم ازلحاظ فنی و امكانات خوب و قوی باشد اگر هدف استفاده بلندمدت است پس از مدتی نیاز به تعویض فیلتر و گل‌ها سرویس خواهد داشت. بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که مراکز خدمات پس از فروش آن‌همه جا در دسترس باشد و ازنظر تعویض فیلترها و قطعات مشکلی نداشته باشید. سعی کنید به‌جای خرید از فروشگاه‌های متفرقه ، از شرکت‌های معتبر طراحي و توليد لوازم خانگي و فروشگاه لوازم خانگي خرید کنید.

 

لطفا امتیاز دهید
0
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه

رسانه های همکار