راهنما خرید غذا ساز |وبلاگ دلتاکالا

3 سال پیش
غذاساز چیست؟

راهنما خرید غذا ساز |وبلاگ دلتاکالا ساده ترین تعریف میتواند اینگونه باشد: غذاساز ابزاری است که برای انجام سریع و راحت کارهای تکراری آشپزخانه طراحی شده است. خرد کردن، آسیاب کردن، ورقه کردن، ریزریز کردن، پوره کردن و رشتهرشته کردن کارهای تکراری و طاقتفرسایی هستند که با استفاده از این ابزار بسیار سادهتر انجام میشوند. مخصوصا وقتی که میهمان دارید و قرار است این کارها را در حجم زیاد انجام دهید، غذاساز میتواند یک ناجی بیهمتا باشد!درست است که در بازار مدلهای مکانیکی سادهای هم وجود دارند که برخی از این کارها را مقداری سادهتر انجام میدهند، اما اغلب میدانیم که یک ابزار الکتریکی که دارای تیغههای قابل تعویض است، میتواند بسیار بیش از تصور کاربردی و جذاب باشد. به خصوص نسبت به مدلهای پلاستیکی دستی که اصلا قابل مقایسه نیست.غذاساز یکی از وسایل کوچک آشپزخانه است که شما اغلب از آن استفاده میکنید. این بدان معنا است که فارغ از اندازه و قیمت این ابزار، باید غذاسازی بگیرید که قادر باشد بدون سر و صدای زیاد از پس کارهای محوله بر بیاید و آنقدر سختجان باشد که سالها در کنار شما روی میز آشپزخانه دوام بیاورد.

تاریخچه کوتاهی از غذاساز
در تاریخچه وسایل و تجهیزات آشپزخانه، غذاسازها بسیار جدید به نظر میرسند. این ابزار از دهه ۱۹۶۰ راه خود را به آشپزخانههای صنعتی و حرفهای  باز کرد. این ماشینهای زحمتکش اولین بار توسط Robot Coupe و ویژه استفاده در رستورانها و آشپزخانههای صنعتی وارد بازار شدند و البته این شرکت هنوز هم مشغول تولید غذاساز است. روبوکو از سال ۱۹۷۲ هم این محصول را راهی خانههای انگلستان کرد. مردم امریکای شمالی هم از سال ۱۹۷۳ توانستند از این ابزار بهره ببرند.

چرا باید یک غذاساز بخریم؟
راهنما خرید غذا ساز |وبلاگ دلتاکالا دلیل اصلی اینکه شما سراغ غذاساز می روید، این است که آمادهسازی غذا را سریعتر و آسانتر میسازد. این ابزار کارهای ملالتآور و خستهکننده آسیابکردن، خرد کردن، ورقه کردن رشته کردن و حتی مخلوط کردن و پوره کردن را به اعمالی معمولی، سریع و حتی بیسروصداتر از حالت دستی بدل میسازد. و اینگونه در زمان و زحمت شما صرفه جویی فراوانی صورت میگیرد. این موضوع باعث شده که غذاساز سریعا به یکی از محبوبترین لوازم آشپزخانه در خانهها و رستورانها تبدیل شود. اکنون دیگر آماده سازی غذاهای سالم و خوشمزه به امری ساده تبدیل شده است.

شاید بهترین توصیف برای غذا ساز، ابزاری چندکاره باشد. این وسیله میتواند به‌راحتی وظایف چندین ابزار آشپزخانه را به‌صورت هم‌زمان بر عهده بگیرد:
* مخلوط کردن ترکیبات معمول غذایی
* خرد کردن مواد غذایی خشک با استفاده از قابلیت پالس یا ضربهای
* پوره کردن کامل میوهها و سبزی‌ها. تهیه سس‌ها، دیپها و برخی سوپها
* چرخ کردن و کوبیدن گوشت و مغزی جات
* شکل دادن به امولسیون‌ها برای تهیه سس‌هایی چون مایونز یا  سس سالاد
* تهیه سریع و کارآمد خمیر برای شیرینی و نان
* خرد کردن و پوره کردن کامل برای تهیه غذای کودک
* رشته کردن و ورقه کردن ترکیبات غذا یا سالاد
* رنده کردن پنیر
* آسیاب و آرد کردن غلات
* تبدیل دانههای نمک و شکر به پودر نمک و شکر

مواد غذایی که معمولاً در غذا ساز ریخته میشوند
بهترین نکته درباره غذا ساز این است که آن‌ها قادرند تقریباً هر ماده غذایی را برند. برخی از این مواد غذایی که معمولاً با غذا ساز آماده میشوند، عبارت‌اند از:
خرد کردن، ورقه کردن و برش نگینی تمامی میوهها و سبزی‌ها از قبیل کدو، بادمجان، هویج‌ها، سیب‌ها، خیارها و… در اندازههای یکسان برای استفاده در سالاد یا دیگر دستورات غذایی
خرد یا پودر کردن غلات
خرد کردن نان و تولید کرامپ
–  لوبیا و نخودفرنگی و مانند آن
پنیر
سس‌ها و سالساها از قبیل گوجه‌فرنگی، پستو، ترشیجات، پورهها و
گیاهان و ادویه از قبیل پیازها، سیر و زنجبیل
مخلوط‌های مایع و دیپها از قبیل مایونز و
مغزها، موس‌ها
سوپ‌ها
قیمه کردن گوشت

استفاده از غذا ساز برای تهیه خمیر
اغلب غذا سازهای امروزی به تیغه خمیران هم مجهز هستند و می‌توانند برای تهیه خمیر نان و شیرینی و پا ستا و مانند آن مورداستفاده قرار گیرند. البته ظرفیت مدل‌های مختلف با یکدیگر فرق می‌کند و به بودجه شما بستگی دارد. بزرگ‌ترین غذا سازهای امروزی می‌توانند تا یک کیلوگرم راهنما خرید غذا ساز |وبلاگ دلتاکالا خمیر را در هر مرحله کار تهیه کنند. البته مدل‌های ارزان‌تر ظرفیت نسبتاً کمتری دارند. این ابزار کار تهیه خمیر کیک، پای، شیرینی، پا ستا و حتی نان را بسیار ساده و  سریع امکان‌پذیر می‌سازد. البته به خاطر داشته باشید برای نتیجه بهتر همیشه از یک‌سوم ظرفیت خمیران دستگاهتان استفاده کنید.
آیا واقعاً من به یک دستگاه غذا ساز نیاز دارم؟
خب، خرید هر وسیله جدیدی نیاز به برنامه‌ریزی برای تضمین بودجه در خانواده دارد و حتی یک غذا ساز ارزان‌قیمت باکیفیت خوب هم می‌تواند باعث اندکی مشکل در هزینه‌های خانواده شود. لذا قبل از خرید، این سؤالات را از خودتان بپرسید:
– آیا شما برای آشپزی همیشه نیاز به خرد کردن، ورقه کردن، کوبیدن یا نگینی کردن دارید؟
– آیا در خانه سس و دیپ‌های زیادی تولید می‌کنید؟
– آیا غذا ساز حداقل ماهی یک‌بار برایتان کاربرد دارد؟
– آیا فضای کافی در گوشه اتاق یا آشپزخانه‌تان برای جا دادن وسیله جدیدی دارید؟
– آیا ماشین ظرف‌شویی دارید؟ ( غذا ساز از قطعات زیادی تشکیل‌شده که نیاز به تمیز کردن دارند. و البته تمامی مدل‌های امروزی قابل شستشو در ماشین ظرف‌شویی هستند.  تمیز کردن تیغه‌های تیز و قطعات دندانه‌دار در ماشین ظرف‌شویی بسیار امن‌تر است.

اگر حداقل به سه مورد از ۵ سؤال بالا جواب مثبت داده‌اید، شما احتمالاً به یک دستگاه غذا ساز نیاز دارید. و با توجه به حداقل نیازهای خانه‌تان شاید این ابزار یک ضرورت باشد.

خب، نمی‌توانم از خردکن/مخلوط‌کن قدیمی به‌جای غذا ساز استفاده کنم؟
جواب کوتاه این است: خیر!

راهنما خرید غذا ساز |وبلاگ دلتاکالا مخلوط‌کن‌ها (مخلوط‌کن/خردکن) شکلی مخروطی دارند و نیاز است که حتماً بخشی از مواد غذایی داخل آن مایع باشند تا بتوانند به اطراف حرکت کرده و خرد یا له شوند. غذا ساز در قسمت پایین پهن و مسطح است و خمیدگی‌های فراوان تیغه‌ها باعث می‌شود که دیگر نیازی به بخش مایع برای خرد کردن مواد غذایی نباشد.  شاید حتی استفاده از مواد غذایی مایع در غذا ساز شمارا با نتایج ناامیدکننده‌ای روبرو کند. اگر شما از قبل یک دستگاه مخلوط‌کن یا گوشت‌کوب برقی دارید و حداقل به سه سؤال بخش قبلی جواب مثبت داده‌اید، بسیار بهتر است که به فکر خرید یک غذا ساز باشید.

حالا چطور یک غذا ساز خوب انتخاب کنم؟
در انتخاب یک غذا ساز باید موارد زیادی از قبیل بدنه، اندازه ظرف‌ها، تیغه‌ها، کارکردها، تضمین و… را مدنظر داشت. برای اینکه بتوانید انتخاب مناسبی و با توجه به بودجه‌تان داشته باشید، تک‌تک موارد مهم در خرید یک غذا ساز را به‌صورت جداگانه موردبررسی قرار می‌دهیم.

به ظرفیت و جنس ظرف توجه کنید
ظرفیت محفظه غذا سازها معمولاً از یکتا ۳.۵ لیتر تغییر است. البته در این میان خردکن یا غذا سازهایی هم با محفظه حدود نیم لیتر هم در بازار یافت می‌شود.  البته این میزان درباره مواد غذایی ماده اندکی فرق می‌کند.

اگر شما معمولاً برای جمعیت زیادی غذا درست می‌کنید یا اینکه همیشه چندین دستور غذایی را باهم آماده می‌کنید، شاید بهتر باشد به دنبال غذا سازهایی با محفظه‌های ۲ لیتری یا بیشتر باشید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که با افزایش ظرفیت غذا ساز قیمت آن‌هم بیشتر می‌شود و باید مواظب بودجه‌تان هم باشید.  همچنین هرچه ظرفیت بالاتری انتخاب کنید، باید فضای بیشتری را روی میز آشپزخانه برای آن خالی کنید. معمولاً مدل‌هایی با ظرفیت ۱.۵ تا ۲ لیتر برای اغلب کاربردهای خانگی مناسب و کافی هستند.

بسیاری از این ظرف‌ها (چه مخلوط‌کن یا آبمیوه گیر و آسیاب)‌ معمولاً از پلاستیک پلیمری نشکن تهیه‌شده‌اند. این جنس علاوه بر دوام بالا، به‌راحتی تمیز می‌شود و در ماشین ظرف‌شویی هم قابل‌استفاده است. البته عیب این ظروف آن است که در طی زمان خش برداشته و کم‌کم کدر می‌شوند. اما اگر محصولی با پشتیبانی قطعات مناسب انتخاب کنید، می‌توانید ظرف جایگزین را باقیمت مناسب تهیه نمایید.

برای اینکه راحت‌تر بتوانید درباره حجم غذا سازتان تصمیم بگیرید، به این چند نکته دقت نمایید:
– ظرفیت اعلام‌شده روی غذا سازها معمولاً برای ترکیبات خشک است.
– هنگام استفاده از مواد مایع همیشه نصف ظرفیت اسمی دستگاه را پرکنید تا از سرریز مایعات و آسیب به دستگاه جلوگیری شود.
– غذا سازهای کوچک با گنجایش کمتر از یک لیتر معمولاً برای کارهای دم‌دستی کوچک مناسب‌اند. مانند ورقه کردن یک پیاز یا له کردن یک سیر.
– بهترین انتخاب معمولاً یک غذا ساز ۲ لیتری با دهانه تغذیه گشاد است. این‌گونه اغلب غذاهای کم‌حجم یا حجیم را به‌راحتی آماده می‌کنید و هنگام حضور مهمان هم غافلگیر نمی‌شوید.
– مدل‌های ۱.۳ تا ۲ لیتری  برای خانواده‌های کوچک‌تر از ۴ نفر انتخاب مقتصدانه‌ای خواهند بود. این‌گونه بدون تصرف جای زیاد روی کابینت آشپزخانه، ظرفیت کافی برای تضمین غذای خانواده را در اختیاردارید.

درپوش ظروف
راهنما خرید غذا ساز |وبلاگ دلتاکالا ساده باید گفت که بهترین درپوش آن است که به محکمی روی درب ظرف جفت‌وجور شود. خوشبختانه تعداد کمی از  غذا سازهای بازار مشکل درپوش دارند. مگر اینکه دچار ایراد ساخت در کارخانه باشند. دقت کنید که هنگام خرید قطعات را یک دور سوار کنید تا از چفت‌وبست آن‌ها مطمئن شوید. برخی دیگر از درپوش‌ها دارای بخش اضافه‌ای در اطراف دهانه تغذیه هستند که همانند یک سینی تغذیه عمل می‌کند. اگرچه این‌گونه کار با حجم بالای مواد غذایی آسان می‌شود، اما باید دقت کنید این مدل‌ها گران‌تر هستند و البته تمیز کردن آن‌ها هم سخت‌تر خواهد بود. بهتر است برای استفاده در خانه چندان دنبال این ابزار پردردسر نباشیم.

 

اندازه دهانه تغذیه ظرف هم مهم است
برخی غذا سازها دهانه ورودی مواد غذایی بزرگ‌تر از حد معمولی دارند. این موضوع به شما کمک می‌کند تا کارهای‌تان را سریع‌تر پیش ببرید و از سویی هم قطعات بزرگ‌تری از میوه و سبزی‌ها را درون آن بریزید.

پرداخت هزینه بیشتر برای توان خمیرگیری و عملکرد ساکت
معمولاً مدل‌های ارزان‌تر هنگام کار دادوهوار راه می‌اندازند و شروع به دویدن روی کابینت آشپزخانه می‌کنند.  این در حالی است  که مدل‌های گران‌تر بسیار مودب و متین هستند!

سرعت
راهنما خرید غذا ساز |وبلاگ دلتاکالا غذا سازها معمولاً دو تنظیم دارند. خاموش و روشن سرعت ثابت و کارکرد به‌صورت پالس. گزینه پالس به شما اجازه می‌دهد به‌صورت ممتد، اما با کنترل دقیق‌تری کارتان را انجام دهید. همچنین در کارهای قدرتی مانند خرد کردن جامدات یا خمیر کردن هم بسیار بهتر عمل می‌کنند.  اگرچه برخی مدل‌ها حتی تا ۱۰ یا ۱۵ سرعت هم قابل تنظیم هستند، اما درواقع همین دو حالت روشن-خاموش و پالس تمام چیزی است که شما نیاز دارید.

لوازم چندکاره
دیسک‌های ریز کردن و ورقه کردن به استاندارد تمام غذا سازها تبدیل‌شده‌اند. البته در اغلب مدل‌های گران‌تر از ۳۰۰ هزار تومان می‌توانید تجهیزات لازم برای رنده کردن، آسیاب کردن، آب‌میوه‌گیری، آب مرکبات گیری، خمیر کردن و مانند ان را ببینید که به‌صورت ظروف یا تیغه‌های جداگانه‌ای عرضه می‌شوند که روی پایه اصلی دستگاه نصب می‌گردد.

تیغه‌ها
دلیل اصلی کارایی و همه‌فن‌حریف بودن غذا سازها تعداد زیاد تیغه‌های قابل تعویضی است که می‌توانید در آن‌ها استفاده کنید. تیغه کلاسیک و معمولی که همه غذا سازها دارند، برای خرد کردن و ریز کردن به کار می‌رود. تیغه کوچک‌تر ویژه نان به شما اجازه می‌دهند در زمان بسیار اندک خمیر موردنظرتان را آماده کنید. صفحه‌های ورقه کن و رنده هم در سایزهای مختلف به همراه غذا ساز عرضه می‌شوند که شمارا قادر می‌سازد مواد غذایی را در قطعات و چینی‌جاهای مختلف خرد و آماده کنید.  تیغه‌های همزن هم به بخشی عمومی در غذا سازها تبدیل‌شده‌اند. البته به‌خوبی همزن‌های اختصاصی نباید از آن‌ها انتظار کار داشت، اما در بیشتر موارد نیاز شمارا برطرف خواهند ساخت.

کنترل لمسی
امروزه دیگر روی هر وسیله برقی خانگی، از یخچال تا تلویزیون و پنکه ممکن است صفحه کنترل لمسی باقابلیت‌های گوناگون را بیابید. در غذا سازها هم برخی شرکت‌ها به کلیدهای لمسی روی آورده‌اند که باعث می‌شود بدنه دستگاه و سطح کلیدها بسیار راحت‌تر تمیز شود.

راهنما خرید غذا ساز |وبلاگ دلتاکالا ظرف مدرج برای حداکثر میزان مایعات
روی ظرف همزن و حتی مخلوط‌کن اغلب غذا سازها خطوط مدرجی با ذکر اندازه و یا حداقل یک خط برای حداقل و حداکثر گنجایش درج می‌شود. این‌گونه دیگر به علت اضافه کردن میزان زیاد مایعات با سرریز و کثیفی و ماها خرابی دستگاه روبرو نمی‌شوید.

 


محفظه ویژه قطعات
اینکه غذا ساز شما حاوی یک محفظه درون خود یا به‌صورت جداگانه برای قرار دادن ملحقات دستگاه باشد، می‌تواند به مرتب بودن آشپزخانه و البته جلوگیری از گم‌شدن قطعات کمک بزرگی کند.
تضمین معتبر
و در آخر موضوعی که درباره تمام ابزارها و لوازم منزلتان صدق می‌کند و حتی در تمام زندگی باید رعایت کنید، این است که محصولی با تضمین و خدمات پس از فروش مناسب و کافی را انتخاب نمایید. حتی اگر به دنبال مدل گران‌قیمتی هستید که کارایی طولانی و مطمئنی دارد، بازهم برای اندکی ارزان‌تر خریدن، تضمین را فدا نکنید. همچنین مدلی را انتخاب کنید که به‌طور وسیع در بازار توزیع‌شده و ازنظر دفاتر خدماتی پوشش کشوری خوبی را داشته باشد. معمولاً قطعات و لوازم‌یدکی این‌گونه محصولات بسیار بیشتر است و راحت‌تر خدمات دریافت می‌کنید. درعین‌حال که خدمات دهندگان هم درزمینهٔ تعمیر این ابزارها دقیق‌تر و ماهرتر هستند.

نمانام‌ها
راهنما خرید غذا ساز |وبلاگ دلتاکالا چنان تنوع برند غذا ساز در بازار زیاد است که با توجه به تمام مطالب گفته‌شده بازهم تصمیم‌گیری سخت است. به‌خصوص اینکه نمانام‌های متفرقه و گاها بی‌کیفیت چینی هم در بازار زیاد هستند و فروشندگان هم بیش از صلاح مشتری برخی اوقات فروش کالای موجودشان را در اولویت فرار می‌دهند. اگرچه انتخاب برند کاری سخت است و بستگی کامل به بودجه، عملکردهای موردنظر شما و البته علاقه‌تان به رنگ ظاهری یا نام برند خاصی است. اما بد نیست برای آشنایی بیشتر با وضعیت و قیمت‌های فعلی بازار ایران نگاهی به برخی مدل‌های غذا ساز داشته باشیم.

فوری

برای اطلاع از لیست لوازم خانگی بر روی عکس ذیل کلیک کنید 

 

با ما همراه باشید.         

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه

رسانه های همکار