راهنمای خرید آبگرمکن

6 سال پیش

راهنمای خرید آبگرمان

آبگرمان برای گرم کردن آب بکار گرفته می‌شود. در مصارف خانگی از آب گرم شده اغلب برای شستن ظروف و البسه، استحمام، غذا پزی و گرم کردن محیط منزل استفاده می‌شود.

دستگاه آبگرمکن -دلتاکالا

Water Heater

انواع آبگرمان ازنظر سوخت مصرفی

۱٫ آبگرمان زغالی
۲٫ آبگرمان نفتی
۳٫  آبگرمان گازی
۴٫  آبگرمان خورشیدی
۵٫  آبگرمان برقی

دو نوع اول تقریباً دیگر استفاده نمی‌شوند،۳ مدل آخر همچنان مورداستفاده قرار می‌گیرند.در این مقاله انواع مدل‌های آبگرمان را توضیح داده و راهنمای خرید آبگرمان را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 آبگرمان گازی:

آبگرمکن گازی

Gas Water Heater

سوخت اصلی این آبگرمان، همان‌طور که از نامش پیداست گاز می‌باشد. آبگرمان گازی از اجزای زیر تشکیل‌شده است:

الف-ژاکت
ب-پایه
ج- مخزن آب
د-دودکش
ه- اتاق احتراق
و-محل نصب کنترل
ز- کاربراتور گازی
ح-ترموستات
ط-بوشن های ورود و خروج آب

آبگرمآن‌های خورشیدی و انواع آن‌ها

آبگرمکن خورشیدی-دلتاکالا

Solar Water Heater

در حقیقت این آب‌گرم‌کن‌ها مقرون‌به‌صرفه ترین نوع هستند. تنها مشکل آن‌ها این است که در فصل زمستان به دلیل کوتاهی طول روزها و هوای ابری بیشتر، نمی‌توانند دمای آب را از حدود ۷۵ درجه، بالاتر ببرند.

آبگرمآن‌های خورشیدی به دودسته کلی ترموسیفونی و پمپ دار (اجباری) تقسیم‌بندی می‌شوند.

آبگرمآن‌های ترموسیفونی

با استفاده از سیکل طبیعی و بدون پمپ آب را به درون کلکتورهای خورشیدی به چرخش درمی‌آورند و آن را گرم می‌کنند.

 آبگرمآن‌های پمپ دار 

با استفاده از یک پمپ آب را به درون کلکتورها ارسال می‌کنند و با چرخش مداوم آن شروع به گرم کردن آب مخزن می‌کنند.

آبگرمان برقی :

آبگرمکن‌ برقی در ظرفیت‌های مختلف استفاده می‌شوند. در کشور ایران این لوازم به‌طور میانگین توانی برابر ۲۰۰۰ وات دارند و در هر دوره قرائت کنتور در حدود ۱۸۰ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند. عمر مفید این‌گونه لوازم به‌صورت تقریبی ۱۰ تا ۱۵ سال در نظر گرفته می‌شود.

 نحوه استفاده صحیح از آبگرمان برای کاهش مصرف برق  :

– مهم‌ترین‏ روش کاهش مصرف انرژی توسط آبگرمان برقی، مصرف کمتر آب گرم می‌باشد. به‌طور نرمال یک خانواده معمولی ۴ نفرِ در یک هفته به‌اندازه ذخیره آب نوشیدنی برای ۳ سال یک فرد بالغ آب برای حمام مصرف می‌کنند. راهکارهای گوناگونی برای کاهش مصرف آب گرم غیرضروری وجود دارد.

–  مناسب نمودن عایق‌کاری آبگرمان، این روش علاوه بر سادگی برای کاهش انرژی بسیار مفید می‌باشد. راهکارهای اصولی و عملی این کار در دفترچه‌های راهنمای نصب توضیح داده‌شده‌اند.

–   مناسب نمودن عایق‌کاری لوله‌های آب گرم باعث کاهش انرژی مصرفی است.

–  استفاده از دمای مناسب برای آب گرم راه بسیار ساده­ای برای کاهش مصرف انرژی می­باشد.

– نصب صحیح و مکان مناسب علاوه بر کاهش مصرف انرژی، در ایمنی استفاده از وسیله بسیار مؤثر است.

 توصیه‌های مفید در مورد آب‌گرم‌کن برقی :

رعایت نکات مهم درباره آبگرمان  باعث می‌شود که بهتر بتوانید از این وسیله استفاده کنید.

– در ظرفیت وسیله انتخابی موردنظر خود دقت کنید. پارامترهایی مانند میزان حرارت­ دهی در ساعت اول در مورد آبگرم کن‌های مخزنی و دبی آب در مورد آبگرم کن‌های آنی نقش تعیین‌کننده‌ای دارند.
– تا حد امکان از آبگرم کن‌های گازی استفاده کنید. سوخت ارزان‌تر از مزایای این نوع لوازم است.

– برای انتخاب یک وسیله در نظر داشته باشید که هزینه اولیه خرید تنها عامل هزینه‌ای نیست. هزینه نگهداری و انرژی مصرفی سهم بالایی در هزینه کل دارد.

– استاندارد بودن یک وسیله از شرایط لازم و ضروری برای انتخاب یک وسیله است.

 در هنگام خرید آبگرمان این نکات را در نظر بگیرید:

۱- ازآنجاکه دسترسی به آب گرم دائمی در منازل و سایر اماکن از اهمیت زیادی برخوردار است، برای انتخاب یک دستگاه آبگرمان مناسب باید به نکات خاصی دقت نمود. اولین و مهم‌ترین مسئله درزمینهٔ آبگرم کن‌ها، ایمن بودن آن‌هاست.

۲- نوع سوخت آبگرمان را در نظر بگیرید. انواع گازی آن‌ها به سبب همیشه در دسترس بودن انرژی گاز، مقرون‌به‌صرفه بودن و تمیز بودن آن از استقبال بیشتری برخوردارند.

۳- اگر می‌خواهید از فضای خانه بهتر استفاده کنید ، آبگرمانی انتخاب کنید که با فضای خانه متناسب باشد . نصب یک آبگرمان بسیار بزرگ در آشپزخانه کوچک مناسب نیست . علاوه بر آن آبگرمانی انتخاب کنید که با اشغال فضای کمتر ، آب گرم موردنیاز شمارا تأمین کند .

۴- به میزان مصرف آب‌گرم‌کن‌ها که معمولاٌ بر روی برچسب انرژی آن‌ها درج‌شده است توجه کنید.

آبگرمان دیواری نسبت به انواع ایستاده گاز کمتری مصرف می‌کند .درصورتی‌که  شما از گاز کپسولی استفاده می‌کنید و یا اینکه از آبگرمان درجایی استفاده می‌کنید که  ممکن است برای مدت چند روز و یا چند هفته از آن استفاده نشود (مثل ویلاها) استفاده از  آبگرمآن‌های جرقه زن بدون شمعک  را پیشنهاد می‌کنیم . در این آبگرمآن‌ها در زمان باز شدن شیر آب سیستم جرقه زن دستگاه را روشن می‌کند  و بلافاصله آب گرم در اختیار شما خواهد بود .فراموش نکنید که نصب و تعمیر لوازم‌خانگی گازسوز کاری است که حتماٌ باید توسط سرویس‌کار مجاز و متخصص انجام شود.

۵- نشان استاندارد ملی بر روی آبگرمان نشانگر دوام و کیفیت دستگاه می‌باشد . داشتن استاندارد ملی برای تمام دستگاه‌های گازسوز و داشتن برچسب انرژی برای تمام آبگرمآن‌های دیواری الزامی است .

۶- با توجه به فشار آب منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، آبگرمان خود را انتخاب کنید.آبگرمانی انتخاب کنید که با فشار کم آب نیز کار کند .  اگرچه برای راه‌اندازی آبگرمآن‌های کم‌فشار نیز حداقل فشار آب ضروری می‌باشد چراکه در غیر این صورت آبگرمان روشن نخواهد شد . در صورت امکان می‌توانید آبگرمان مخزنی ایستاده استفاده کنید .

۷- توصیه همیشگی ما درباره خرید لوازم‌خانگی را جدی بگیرید، تمام لوازم‌خانگی بعد از مدتی احتیاج به تنظیم و تعمیر دارند . هنگام خرید به مدت ضمانت و خدمات پس از فروش توجه نمایید .آبگرمانی انتخاب کنید که به‌راحتی بتوانید با شرکت سازنده آن تماس بگیرید . فراموش نکنید که نصب ، بازرسی و تعمیر لوازم‌خانگی گازسوز کاری است تخصصی و بایستی توسط سرویس‌کار مجاز و متخصص انجام شود .

فروشگاه اینترنتی دلتا کالا

لطفا امتیاز دهید
0
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه

رسانه های همکار