راهنمای خرید آرام پز

6 سال پیش

آرام پز برای افراد شاغل و کسانی که بیشتر اوقات روز خود را در بیرون از منزل سپری کرده و زمان کافی برای آشپزی ندارند، بسیار مناسب است.حتی برخی از خانم‌های خانه‌دار هم ترجیح می‌دهند این وسیله را در منزل خود داشته تا بتوانند به‌جای سپری کردن زمان برای سر زدن مکرر به غذای خود و انجام کارهای مربوط به آن مانند هم زدن، بتوانند غذا را با خیال راحت به حال خود رها کرده و به کارهای منزل برسند.استفاده از وسایلی مانند سرخ کن و پلوپز نیاز به سرکشی مداوم دارد. اما آرام‌پز چنین نیست.


Crock-pot-slow-cooker

این دستگاه غذاهای خوش‌طعمی را با کم‌ترین سروصدا می‌پزد و نجات‌دهنده زندگی افراد پرمشغله است. با این‌که زمان پخت طولانی است، زمان آماده‌سازی غذا در حداقل شکل ممکن خود است، بنابراین می‌توانید آرام پز خود را روی درجه پایین تنظیم کنید و وقتی سرکار هستید یا اطراف خانه گشت می‌زنید، نگران غذای خود نباشید. افزون بر این آرام‌پز‌ها می‌توانند به شما کمک کنند پولتان را پس‌انداز کنید. با پخت غذا در آرام پز گوشت‌های دیرپز هم به‌خوبی  می‌پزند و انرژی کمتری نسبت به فر مصرف می‌شود.

به‌طورمعمول این دستگاه الکتریکی از کاسه سرامیکی ضد حرارتی تشکیل‌شده که درون یک پوشش خارجی فلزی قرارگرفته است. غذای درون آرام پز به‌آرامی در طی چند ساعت می‌جوشد و درنهایت خوش عطر و جاافتاده می‌شود.برای انتخاب آرام پز مناسب نکات مطرح‌شده در این مقاله را رعایت کنید.

 

آرام پز که جزو وسایل دم دست‌پخت و پز است، مواد غذایی را به آهستگی و در حرارت کم – معمولاً بین ۱۷۰ و ۲۸۰ درجه فارنهایت معادل ۷۶ تا ۱۳۷ درجه سانتی‌گراد – می‌پزد. حرارت کم موجب می‌شود که قطعات گوشت حتی اگر گوشت بسیار عالی هم نباشد، نرم و خوش‌خوراک شده و آب کمتری از دست بدهند.

 

Key_Temps

مجموعه عواملی چون حرارتی که مستقیماً در ظرف تولید می‌شود، زمان طولانی پخت و بخار محبوس شده در ظرف دربسته، باکتری‌ها را از بین برده و آرام‌پز را به‌وسیله ای ایمن برای تهیه غذا تبدیل می‌کنند.

پخت‌وپز آهسته و مطمئن
انتخاب درجه آرام پز باید در حدی باشد که بتواند غذا را به‌آرامی و بدون نیاز به رسیدگی تهیه کند و از طرفی باید انقدر سریع باشد تا موجب فاسدشدن غذا نشود. برای اطمینان از اینکه درجه حرارت برای غذایی که تهیه می‌کنید ازهرجهت سالم و مطمئن است، قبل از پخت هر غذایی، آرام‌پز را با روش زیر امتحان کنید.

** آرام پز را با حدود ۲ لیتر آب نیم گرم پرکنید.

** به مدت ۸ ساعت آن‌ها روی درجه پایین قرار دهید.

** با استفاده یک دماسنج مناسب دمای آب را اندازه بگیرید. این کار را باید سریع انجام دهید چون به‌محض برداشتن درب ظرف، دما به‌سرعت کاهش می‌یابد. دمای آب باید ۱۸۵ درجه فارنهایت یا ۸۵ درجه سانتی‌گراد باشد. اگر دما از این حد بیشتر باشد، به این معنا است که اگر غذایی را به مدت ۸ ساعت و بدون به هم زدن در آن بپزیم، غذا بیش‌ازحد پخته یا آب خود را از دست می‌دهد. اگر حرارت آب کمتر از ۱۸۵ باشد، به این معنا است که آرام‌پز شما به دمای مناسب نمی‌رسد و امکان فاسدشدن غذا در آن وجود دارد.

 

نکات مهم در انتخاب آرام‌پز

نکات مهم در انتخاب آرام‌پز به شرح زیر است:

۱- تعداد افراد خانواده و میزان نیاز خود را در نظر بگیرید.

هنگامی‌که برای خرید آرام‌پز اقدام می‌کنید، به دنبال ظرفی باشید که در درجه اول گنجایشی متناسب با نیاز شما داشته باشد. اگر تنها زندگی می‌کنید یا خانواده‌ای دو یا سه‌نفری هستید، اندازه کوچک و متوسط برای شما کفایت می‌کند و درصورتی‌که تعداد افراد خانواده زیاد است، مدل بزرگ‌تری را انتخاب کنید.

۲- مدلی را انتخاب کنید که ظرف سرامیک جداگانه داشته باشد.

آرام‌پزهایی که دارای ظرف سرامیک هستند نه‌تنها راحت تمیز می‌شوند، بلکه شما می‌توانید مواد غذایی را در هر وقت روز که می‌توانستید آماده کرده و ظرف را در یخچال بگذارید و در زمان مناسب آن‌ها روی پایه قرار داده و روشن کنید.

۳- زیبایی ظاهر و تناسب آن با سایر لوازم آشپزخانه را در نظر بگیرید.

زیبایی ظاهری و استحکام و کشور سازنده لوازم آشپزخانه ازجمله  آرام‌پز برای انتخاب مهم می‌باشد آرام‌پزهای ایرانی به‌مراتب بهتر از مارک‌های چینی هستند.

۴- غذا را مجدداً در آرام‌پز گرم نکنید.

گرم کردن مجدد غذا در آرام پز به هیچ وجه توصیه نمیشود. البته شما میتوانید غذا را روی اجاق یا در ماکروفر داغ کنید و سپس در آرام پزی که از قبل گرم شده باشد ریخته و تا زمان سرو گرم نگه دارید


۵- حجم آرام پز را در نظر بگیرید.

ظرف آرام پز را هرگز کمتر از نصف آن و بیشتر از دو سوم گنجایش پر نکنید. در آرام پز، سبزیجات کندتر از گوشت و مرغ میپزند بنابراین اول سبزیجات را در ته و دور ظرف قرار داده و سپس گوشت را اضافه کرده و مواد را با مایعی نظیر آب، آب گوشت یا مرغ یا سوس بپوشانید. درب ظرف را محکم کنید و تنها در زمانی که باید غذا را بهم بزنید یا از پخته شدن آن مطمئن شوید، درب را بر دارید.

اگر در زمان غیبت شما و در حین تهیه غذا با آرام پز، برق قطع شده باشد، حتی اگر غذا به نظر سالم باشد آنرا دور بریزید.

اگر در منزل هستید، پس از قطع برق، بلافاصله مواد غذایی را به داخل قابلمه منتقل کرده و باقی مراحل تهیه را روی اجاق گاز یا فر به پایان برسانید.

اگر در خانه بودید و هنگام قطع برق از پخته بودن غذا اطمینان داشتید، میتوانید مطمئن باشید که غذا تا ۲ ساعت در داخل آرام پز خاموش سالم باقی میماند.

فروشگاه اینترنتی دلتا کالا

4.5 (90%) 2 votes
0
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه

رسانه های همکار