راهنماي خريد زودپز

6 سال پیش

امروزه سرعت در کارهای خانه و آشپزی به يكي از دغدغه‌های مهم خانم‌ها به‌ویژه خانم‌های شاغل،تبدیل‌شده است.به همین دلیل است که طراحان و تولیدکنندگان لوازم خانگي بيشتر به سمت طراحي و توليد لوازمي می‌روند كه سرعت بيشتري به انجام عملیات آشپزی می‌دهند .

یکی از این لوازم پخت و پز آشپزخانه محبوب که سال‌ها است یار و همدم خانم‌های خانه‌دار، اعم از شاغل و غیر شاغل است زودپز است. دستگاهی که برخلاف سایر کالاهای قدیمی آشپزخانه، همچنان محبوب است و هنوز از گردونه خارج نشده است.

لوازم پخت و پز-دلتا کالا

 

توصیه‌های مفيد براي استفاده از زودپز

۱- تا جايي كه می‌توانید از قرار دادن مواد غذايي با دانه‌های ريز و غذاهایی که هنگام پخت ایجاد لعاب یا کف می‌کنند، در زودپز خودداري كنيد. تجربه ثابت كرده است كه  ممکن است ذرات ریز غذا را به همراه کف‌بالا آمده و باعث انسداد روزنه خروج فشار زودپز شود.نمونه این غذاها انواع غلات مانند بلغور گندم و جو پرک شده، ماکارونی و رشته‌فرنگی، سیب و حبوبات دانه‌ریز هستند.

۲- واشر يا حلقه‌ای لاستیکی كه در محل اتصال درپوش به بدنه زودپز وجود دارد باعث می‌شود كه  بخارآب خارج نشده و روند پخت سریع‌تر انجام شود. همیشه و قبل از مصرف مطمئن شوید که حلقه لاستیکی دیگ زودپز سالم است و در جای خود محکم شده است.درست قرار نگرفتن حلقه لاستیکی ممکن است موجب سررفتن غذا و خاموش شدن شعله گاز شود.

زود پز-دلتاکالا

۳- هرازگاهی از سفت بودن پیچ دسته زودپز اطمينان حاصل كنيد.اگر پيچ دسته زودپز شل باشد،ممكن است هنگام حمل، زودپز در صورت شل بودن پیچ دسته‌ها، ممکن است هنگام حمل زودپز از دست شما رها شود و خطر سوختگی و آسیب دیدن خود و زودپز به وجود بیاید.

۴- بعدازآنکه مراحل پخت غذا به اتمام رسيد براي خروج بخارآب، شعله گاز سوپاپ اطمینان زودپز را آزاد کنید.دقت داشته باشيد كه اين كار را حتماً قبل از باز كردن درب زودپز انجام دهيد، در غیر این صورت اگر درب زودپز باز شود ، فشار بخار داخل آن صدمات شدید به شما وارد خواهد کرد.

۵- روی درپوش زودپز یک دریچه اطمینان وجود دارد. وقتی فشار بخارآب به حدی می‌رسد که ظرف نمی‌تواند آن را تحمل کند، این دریچه باز می‌شود تا بخارآب از آن خارج شود. قبل از بستن در زودپز سوپاپ یا دریچه اطمینان و روزنه خروج بخار را بررسی کنید و از باز بودن آن مطمئن شوید. اگر فشار اضافی بخار از زودپز خارج نشود امکان ترکیدگی آن وجود دارد.

نكات مهم در هنگام خريد زودپز

نکات مهم در انتخاب زودپز به شرح زیر است:

۱- بودجه موردنظر خود و همچنين نوع زودپزي را كه می‌خواهید بخريد مشخص كنيد. زودپزها در انواع (آلومینیومی قدیمی یا استیل یا استیل چندلایه) طراحي مساخته می‌شوند.

۲- با توجه به تعداد افراد خانواده و میزان مصرف خود، ظرفیت زودپز را تعيين كنيد. امروزه برخی از برندها زودپزهایی به بازار عرضه کرده‌اند که به دو دیگ بزرگ و کوچک مجهزند و کاربر می‌تواند از هر دو دیگ استفاده کند. جالب است بدانید یکی از این دیگ‌ها می‌تواند نقش بخارپز را نیز ایفا کند. براي خانواده‌های دونفری معمولاً يك زودپز ۴ ليتري كفايت می‌کند. و برای تعداد افراد بيشتر زودپز ۶ ليتري مناسب است.اگر زودپز بزرگ‌تری می‌خواهید می‌توانید به سراغ نمونه‌های هشت لیتری و بزرگ بروید.

۳- از زودپزهاي مجهز به سيستم ايمني و استاندارد و مرغوب  كه برنامه‌های پخت بيشتري دارند استفاده كنيد.

۴- در هنگام خريد،طرز استفاده صحيح از زودپز را از فروشنده بپرسيد و هر سؤالی برایتان پیش آمد بپرسید. بعد از فروشنده ، دفترچه راهنمای محصول کمک زیادی به شما خواهد کرد.

۵- دقت كنيد كه حتماً دستگاه زودپزي كه خريداري می‌کنید مجهز به دفترچه راهنماي استفاده از محصول باشد.هر وسیله‌ای دستورالعمل استفاده مخصوص به خودش را دارد. مثلاً در دفترچه راهنمای برخی زودپزها نوشته‌شده که یک‌سوم ظرف را آب کنید و در برخی دیگر این مقدار تا نیم یا دوسوم حجم ظرف متغیر است. پس خواندن آن برای ایمنی خود و سلامت دستگاه مفید خواهد بود.

۶- در صورت امكان از زودپزهايي استفاده كنيد كه قفل ايمني دارند.در برخی از زودپزهای قدیمی این امکان وجود داشت که بعد از بالا رفتن فشار بخار داخل ظرف، در زودپز به‌طور ناگهانی باز شود و ایجاد حادثه کند. با در نظر گرفتن نکات ایمنی، زودپزهای جدید طوری طراحی‌شده‌اند که مجهز به قفل داخلی هستند و تا زمانی که بخارآب داخل ظرف وجود دارد امکان باز شدن درب را به شمانمی دهد تا مبادا فشار زیاد بخار موجب آسیب دیدن شما شود.

۷- علاوه بر حجم و ظرفيت زودپز، به طرح مشکل ظاهري ان هم توجه كنيد.بهتر است زودپزهایی را انتخاب کنید که یک دسته‌بلند در یک سمت و دسته‌کوتاهی در سمت دیگر دارند چون در این صورت امکان باز و بسته کردن در راحت‌تر بوده و حمل‌ونقل و جابه‌جا کردن ظرف بهتر انجام می‌شود. در ضمن بلند بودن دسته موجب می‌شود دسته ظرف خیلی داغ نشود و هنگام برداشتن ظرف ناگهان از دستتان رها نشود.

زودپز-دلتاکالا

۸- اگرچه از مواد مختلفي براي توليد بدنه دیگ‌های زودپز استفاده می‌شود ،اما بهترين ماده براي ساخت بدنه دیگ‌های زودپز  جنس Stainless Steel یا همان فولاد ضدزنگ یا آلیاژی از آلومینیوم است که انواع استیلی به دلیل مقاومت بالا، توزیع حرارت و سیاه نشدن به‌مراتب مناسب‌تر از انواع دیگر هستند.

۹-  توصيه می‌کنیم از زودپزهای مجهز به شیر خروج بخار اضطراری استفاده نمایید. در این زودپزها موارد ایمنی در نظر گرفته‌شده و در صورت زیادشدن فشار بخار، درب زودپز جدا نمی‌شود و محتویات ظرف در آشپزخانه پخش نمی‌شود.

برای پیشگیری از این اتفاق یک شیر خروج فشار اضطراری تعبیه‌شده است که در صورت بالا رفتن بیش‌ازحد فشار بخار در داخل زودپز فعال می‌شود. در این زودپزها نشانه اولیه بالا رفتن بیش‌ازحد فشار صدایی شبیه سوت است که فرد را از خطر مطلع می‌کند. در صورت عدم توجه افراد و ادامه این روند شیر خروج فشار اضطراری فعال می‌شود و مقداری از فشار درون زودپز را می‌کاهد.

زودپز-دلتاکالا

۱۰- مهم‌ترین نکته‌ی كه در هنگام خريد لوازم خانگي هميشه بايد در نظر بگيريد اين است كه از گارانتي و خدمات پس از فروش دستگاه مطمئن شويد.از خرید کالای بدون گارانتی و خدمات پس از فروش اجتناب کنید، حتی کوچک‌ترین ایراد و نقص منجر به خسارات بسیار زیاد و احیاناً جبران‌ناپذیری می‌شود.

فروشگاه اینترنتی دلتا کالا

لطفا امتیاز دهید
0
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه

رسانه های همکار