هواپز چیست؟

6 سال پیش

هواپز چیست؟

یکی از انواع لوازم پخت وپز هوا پز می‌باشد. هوا پز دستگاهی است که با استفاده از امواج نوری تولید حرارت کرده و سپس با کمک یک فن حرارت ایجادشده را به‌صورت یکنواخت در دستگاه به گردش درمی‌آورد. انواع هوا پزها در ۲ نوع هوا پز دیجیتالی و هوا پز غیر دیجیتالی طراحی و ساخته می‌شوند.

اگر قصد خرید دستگاه هواپز رادارید،پیشنهاد می‌کنیم نکات مطرح‌شده در این مقاله (راهنمای خرید هواپز) را به‌دقت مطالعه بفرمائید.

دستگاه هوا پز

Halogen Oven

مزایای آشپزی با هوا پز

مزایای آشپزی با هوا پز  به شرح زیر است:

۱- استفاده از هوای گرم و بدون کاربرد روغن برای تهیه غذا

۲-آشپزی سریع، راحت و بی‌دردسر

۳-غذایی سالم، آبدار و دارای طعمی طبیعی

۴-صرفه‌جویی زیادی در مصرف انرژی

۵-آشپزی بدون ایجاد دود

 مواد غذایی شما چه تازه یا یخ‌زده باشد، با استفاده از این وسیله می‌توانید آن‌ها را در کمترین زمان بپزید، بریان‌کنید، کباب کنید،بخارپز کنید، برشته‌کنید یا گرم‌کنید و … راز کار فلیور ویو در استفاده از یک لامپ هالوژنی، اشعه مادون‌قرمز و سیستم گردش حرارت درون آن است که باعث می‌شود غذا ۳بار سریع‌تر و با طعم و ظاهر بهتری پخته شود.

 

آشپزی با هواپز

Chicken Halogen Oven

به وسیله سیستم گردش حرارت هوا پز، هوای داغ در کاسه مانند گرد باد می چرخد و مواد غذایی از همه طرف به خوبی می پزد. همچنین باعث می شود روغن و چربی مواد به پایین رانده شده و در پایین ظرف جمع شود و از غوطه ور شدن مواد غذایی در روغن جلوگیری می کند که در نتیجه طبخ غذا سالم تر انجام می شود. همچنین به وسیله دو سینی مجزای فلیور ویو می توانید در دو طبقه به صورت همزمان مواد گوناگون را طبخ کنید.

Chicken Halogen Oven

به‌وسیله سیستم گردش حرارت هوا پز، هوای داغ در کاسه مانند گردباد می‌چرخد و مواد غذایی از همه طرف به‌خوبی می‌پزد. همچنین باعث می‌شود روغن و چربی مواد به پایین رانده‌شده و در پایین ظرف جمع شود و از غوطه‌ور شدن مواد غذایی در روغن جلوگیری می‌کند که درنتیجه طبخ غذا سالم‌تر انجام می‌شود. همچنین به‌وسیله دو سینی مجزای فلیور ویو می‌توانید در دوطبقه به‌صورت هم‌زمان مواد گوناگون را طبخ کنید.

ویژگی‌های دستگاه هوا پز

هرکدام از لوازم خانگی ویژگی‌هایی دارند. ویژگی های دستگاه هوا پز به شرح زیر است:

توان دستگاه: توان یا میزان قدرت هوا پز با واحد وات مشخص می‌شود.

گنجایش هوا پز: گنجایش هوا پز با واحد لیتر مشخص‌شده و هرچه بیشتر باشد، مواد غذایی بیشتری را می‌توان درون دستگاه طبخ نمود.


صفحه کنترل دیجیتال هوا پز: برای تنظیم دما و زمان استفاده می‌شود.

قابلیت‌های متفاوت: برخی از انواع هوا پزها قابلیت‌های متنوع دیگری ازجمله سرخ کردن، بریان کردن، برشته کردن، کباب کردن، بخارپز کردن، تست کردن، یخ‌زدائی، خشک‌کردن مواد تازه و پخت کیک و شیرینی را نیز دارا می‌باشند. البته هرچه میزان این قابلیت‌ها بیشتر باشد، در زمان خرید هزینه بالاتری را نیز باید پرداخت نمود.

لوازم جانبی:  هوا پزها بسته به نوع و مدل خود ممکن است لوازم جانبی متفاوتی ازجمله تابه سرخ کن، پایه نان، پایه کوتاه، پایه‌بلند، دسته درب، انبر، بخارپز، سیخ و … را دارا باشند.

قفل ایمنی: به‌ویژه برای خانواده‌هایی که فرزندان کوچک دارند مناسب بوده و از دسترسی کودکان به داخل دستگاه هواپز در حین کار آن، جلوگیری می‌کند.

قابلیت شست‌و‌شو در ماشین ظرف‌شویی: در برخی انواع هوا پزها اجزای آن قابلیت شستشو در ماشین ظرف‌شویی را داشته که دردسر کمتر و صرفه‌جویی بیشتر در زمان را به همراه می‌آورند.

تایمر: با استفاده از آن می‌توان زمان پخت غذا را تعیین نمود.

پایه توری استیل جداکننده مواد غذایی: از مخلوط شدن مواد غذایی متفاوت در هوا پز جلوگیری می‌کند.

کاسه نسوز: این ظروف نه‌تنها در برابر حرارت مقاوم هستند، بلکه امکان رؤیت مواد غذائی در حین پخت را نیز فراهم می‌کنند.

شیشه ضد بخار: امکان مشاهده مواد غذایی در حین طبخ را فراهم می‌کند.

تمیزکاری خودکار (Self Cleanig): با فعال کردن این کلید و تولید گرما در دستگاه هوا پز، رسوبات مواد غذایی به‌راحتی از بین می‌رود.

المنت حرارتی هالوژنی: این المنت حرارت دستگاه هوا پز را به‌سرعت بالابرده و به زمان پخت کمتر کمک می‌کند.

ترموستات قابل تنظیم: با کمک آن می‌توان درجه حرارت درون دستگاه هوا پز را با توجه به نوع و مقدار مواد غذایی تنظیم کرد.

عملکرد تور بو (turbo): با فشردن این دکمه غذا سریع تراز زمان معمول پخته می‌شود.

 

لطفا امتیاز دهید
2
نویسنده مطلب scobar

2 دیدگاه

  • ناشناس
    2 سال پیش

    سپاس از مطالب خوبتون

  • سمیه
    2 سال پیش

    سپاس از مطالب خوبتون