اجزاء و طرز كار اجاق گاز فردار و قطعات آن | وبلاگ دلتاکالا

5 سال پیش

اجزاء و طرز كار اجاق گاز فردار:

اجزاء متداول اجاق گاز فردار  بدنه ، عايق(پشم شيشه) چند راهه ، شيرها ،  نازل ها ، محفظه مخلوط هوا و گاز (يا لوله هاي رابط متصل به مشعل ها )، مشعل ها ، شمعك (پيلوت)، ترموكوپل، فندك، ترموستات، درجه تنظيم حرارت، ساعت با زنگ خبر و جوجه گردان .

الگوریتم اجاق گازها تقریبا شبیه هم هستند ، گاز توسط شلنگ به وارد اجاق گاز میشود. این گازي ابتدا به لوله اي بنام چند راهه مي رسد.بر روي اين لوله شيرهاي اجاق نصب شده است در انتهاي شيرها نازل ها قرار دارند كه گاز را به داخل لوله هاي رابط مي پاشد.

نازل یا اوریفیس چیست ؟

نازل را می توان آخرین قطعه متصله از مسیر هدایت گاز از کپسول یا شبکه تا محل سوخت دانست.جنس نازل معمولا” از آلیاژ برنج است که سوراخ ریزی با قطر استاندارد برای وسیله مورد نظر در آن ایجاد شده است . نازل بعد از شیر کنترل ها قرار می گیرد و گاز را به داخل محفظه مخلوط گاز و هوا تزریق می کند . اندازه قطر سوراخ نازل ها با توجه به چگالی گاز منطقه و نوع وسیله گاز سوز (از نظر مقدار مصرف) تعیین می گردد.

nazel-stove

چون نازل ها اندكي با لوله هاي رابط فاصله دارند هوا را به دنبال خود بداخل لوله هاي رابط مي كشند و مخلوطي از هوا و گاز كه لازمه احتراق است بوجود مي آيد.قطر سوراخ نازل ها ( اوريفيس ) و فاصله آن ها از لوله هاي رابط حساب شده است و تقريبا” احتياجي به تنظيم و تعمير ندارند ولي در اجاق هاي قديمي در ابتداي لوله هاي رابط محفظه اي با درب متحرك وجود دارد كه به توسط باز و بستن درب (صفحه) مي توان مقدار در صد هوا در مخلوط گاز وهوا را تنظيم نموده تا شعله مناسبي را داشته باشيم .در بعضي از اجاق ها نازل به شير متصل نيست وابتدا لوله هاي رابط به شير متصل شده و بعد در نزديكي مشعل ، نازل طوري نصب شده كه همان مخلوط هوا وگاز را بوجود مي آورد . بعد از لوله هاي مذكور مشعل ها كه محل سوخت اجاق گاز است قرار دارند ودر مجاورت آن ها ترموكوپل و جرقه زن (فندك) قرار دارد.

اجزاء و طرز كار اجاق گاز فردار

ترموکوپل چیست؟

در اجاقهای امروزی برای بالا بردن امنیت از ترموکوپل استفاده میکنند. ترموکوپل وسيله اي بسيار ضروري در وسايل گاز سوز مي باشدو در صورتي که مثلا” گاز شبکه قطع شود و مجددا” بر گشت داشته باشد از تجمع گاز و خطر آتش سوزي و انفجار جلوگيري مي کند.

اجاق گاز هايي که مجهز به ترموکوپل هستند در صورت سر رفتن غذا و خاموش شدن شعله جريان گاز قطع مي گردد و خطر انتشار گاز وجود ندارد. (در شکل زير يک ترموکوپل و دو نمونه بوبين نشان داده شده است).

thermocouplel-stove bobbin-stove

در اجاق های ترموکوپل دار باید در زمان روشن کردن گاز مدتی ولوم را به سمت پایین فشار داده و نگه داریید با این کار بوبین به صورت دستی فعال شده و هر زمان ترموکوپل داغ شود ولتاز لازم برای فعال ماندن بوبین را فراهم میکند و اگر دست خود را رها کنید دیگر خاموش نمیشود.در صورت خاموش شدن شعله به هر دلیلی متقابلا ولتاژ افت میکند و بوبین غیر فعال شده و مسیر گاز بسته خواهد شد.

آزمايش سالم بودن ترموکوپل و بوبين :

با نگاه کردن به شکل ظاهري ترموکوپل مي توان سالم بودن ويا خرابي آن را تشخيص داد. اگر محل اتصال دو فلز سوخته شده باشد ودر حقيقت اتصال از هم جدا شده باشد به احتمال زياد ترموکوپل خراب است در انتهاي ديگر ترموکوپل که به بوبين متصل مي شود دو فلز دروني و بيروني ترموکوپل به وسيله واشر عايقي از هم جدا شده ،در صورتي که سر فلز دروني کنده شده ويا واشر خراب شده باشد دليل بر خرابي ترموکوپل مي باشد.

ترموکوپل را مي توان به همراه يک بوبين سالم تست نمود با توجه به شکل اگر انتهاي ترموکوپل را به بوبين متصل نموده وسر ترموکوپل را حرارت دهيم (محلي که در شکل با پيکان قرمز نشان داده شده است.) و هسته بوبين را با انگشت به داخل فشار دهيم (محلي که با پيکان سبز نشان داده شده ) و حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانيه نگه داريم. اگر پس از رها کردن ، هسته به جاي اول خود بر نگشته و در حال جذب بماند ترموکوپل سالم،ودر غير اين صورت معيوب است.

تذکر مهم- با توجه به شکل چون يک سر سيم بوبين به بدنه آن متصل است و همينطور بدنه بيروني ترموکوپل يکي از سيم هاي هادي جريان محسوب مي شود ، لذا بايد توسط يک سيم رابط هادي قسمت بيروني ترموکوپل را به بدنه بيروني بوبين متصل نموده تا آزمايش فوق درست بوده و جواب دهد.(در شکل اين سيم با رنگ آبي مشخص شده است.)

thermocouple-stove

ساده ترين راه تست ترموکوپل آن است که سر آن را حدود ۲۰ الي ۳۰ ثانيه حرارت داده و بلافاصله انتهاي آن را توسط دو سيم رابط به بلندگوي کوچکي متصل نماييم در صورت سالم بودن ترموکوپل صداي (تق)ضعيفي از بلند گو شنيده مي شود که نشانه وجود جريان الکتريکي ميباشد.

روش دیگر اینکه با توجه به اینکه ترموکوپل مانند باطری است و زمانی که قسمت انتهایی آن را در برابر حرارت بالای ۲۰۰ درجه قراردهید در حدود ۲۰۰ میلی ولت برق تولید میکند.

 تست سالم بودن بوبین

بوبين را به يک باتري کوچک ۵/۱ ولتي وصل نموده و هسته آن را با انگشت بداخل فشار دهيم اگر پس از بر داشتن انگشت به همان حال ماند بوبين سالم است.

در شكل يك اجاق گاز فردار داراي محفظه مخلوط هوا و گاز و صفحه تنظيم اين مخلوط نشان داده شده است.

stove

در اجاق گاز هاي فردار محفظه فر توسط يك يا دو مشعل (يكي پايين و ديگري بالا) حرارت داده مي شود اين مشعل توسط دو ترموستات و يك پيلوت با شعله خيلي كوچك كنترل مي شود هنگامي كه فر خاموش است، شعله كوچك پيلوت روشن است و چنانچه دكمه كنترل را چرخانيده و روشن كنيم اين دكمه شيري را باز مي كند وجريان گاز را به پيلوت افزايش مي دهد.با زياد شدن شعله پيلوت،بخار داخل لوله مربوطه به ترموستات منبسط مي شود در اثر منبسط شدن بخار داخل لوله ترموستات،شير مشعل باز مي شود واجازه مي دهد كه گاز به مشعل فر برسد، با خروج گاز از مشعل فر، شعله پيلوت آن را روشن مي كند.هنگامي كه درجه حرارت فر به حد تنظيم شده رسيد، ترموستات اصلي فر به كار مي افتد يعني بخار داخل لوله مربوطه به ترموستات اصلي (در اثر بالا رفتن حرارت داخل فر ) منبسط مي شود و شيري را بكار مي اندازد و جريان گاز را به مشعل فر كم مي كند . با پايين آمدن حرارت در فر ، بخار لوله ترموستات منقبض شده و توسط شير عبور گاز ، مقدار گاز ورودي را زياد مي كند و شعله فر بيشتر مي شود بدين ترتيب حرارت داخل فر با كم و زياد شدن شعله مشعل آن توسط ترموستات در حد تنظيم شده اي ثابت نگهداشته مي شود.

تنظيمات اساسي در اجاق گاز:

تنظيم گاز مشعل-هنگامي كه يك دكمه كنترل مشعل در زيادترين حد خود باشد ، دوره مشعل بايد آبي بسوزد وداخل آن يعني در قسمت وسط مشعل ارتفاع شعله بايد در حدود ۲۰ ميليمتر و برنگ آبي متمايل به سبز باشد . اگر شعله مطابق مشخصاتي كه گفته شد نباشد،مخلوط گاز و هوا احتياج به تنظيم دارد . براي اين منظور با آچار مناسب مهره تنظيم كننده گاز را در جهت حركت عقربه هاي ساعت بچرخانيد (مطابق شكل۱) تا جريان گاز افزايش يابد و براي كاهش دادن جريان گاز مهره مزبور را عكس حركت عقربه هاي ساعت بچرخانيد.

براي تغيير مقدار هوا ، پيچ تنظيم كننده مخلوط هوا را شل كنيد و صفحه مخلوط كن را تغيير دهيد تا اندازه سوراخ هاي محفظه مخلوط كن تغيير كند و هواي بيشتر يا كمتري وارد محفظه شود.

همانطور كه گفته شد در اجاق هاي جديد مشکل تنظيم گاز مشعل بندرت اتفاق مي افتد و احتياجي به تنظيم مخلوط هوا و گاز نيست ولي در صورت مناسب نبودن شعله مشعل ،مشكل مي تواند از گرفتگي سوراخ نازل و يا گشاد شدن آن باشد كه نازل را تميز يا تعويض مي كنيم.در شكل زیر شير گاز معمولي كه در اكثر اجاق گاز ها مورد استفاده قرار مي گيرد همراه با نازل و شكل گسترده آن نشان داده شده است . (پيكان قرمز در شكل نازل ،ومسير ورود و خروج گاز را مشخص كرده است.) در اين شير ها در وسط محور چرخش شير سوراخي وجود دارد ودر آن پيچ قابل تنظيمي است كه دسترسي به آن با پيچ گوشتي باريكي امكان پذير است. با چرخاندن اين پيچ شعله كم اجاق را ، كمتر  ويا بيشتر مي كنيم . ولي بر روي شعله زياد اجاق اثر ندارد. در شكل اين قسمت ها با پيكان سبز نشان داده شده است.

nazel-stove-1

اجزاء و طرز كار اجاق گاز فردار
تنظيم شعله پيلوت:

 رنگ شعله پيلوت بايد آبي باشد و طول شعله پيلوت معمولا” نبايد از ۶ ميليمتر كمتر باشد. اگر شعله خيلي كوتاه باشد و يا براحتي خاموش شود ،قاب يا محافظ پيلوت را بيرون بكشيد و سوراخ آن را به آهستگي وبا دقت بوسيله يك ميله نازك تميز كنيد.چنانچه باز هم شعله آن كوتاه بود ،پيچ تنظيم كننده آن را در جهت عكس عقربه هاي ساعت بچرخانيد تا تنظيم شود.(شكل۲)

stove-pelot

تنظيم كردن ترموستات فر :

 اگر حرارت فر خيلي زياد يا خيلي كم باشد ترموستات آن احتياج به تنظيم دارد براي اين كار به طريق زير عمل كنيد. يك دما سنج جيوه اي در فر گذاشته ودرجه فر را روي ۱۸۰ درجه سانتيگراد بگذاريد، اگر پس از ۱۰ تا ۲۰ دقيقه اختلاف درجه اي كه دماسنج نشان مي دهد با آنچه كه فر را تنظيم كرده ايد بيش از ۴۰ درجه سانتيگراد باشد دليل آنست كه ترموستات معيوب است و بايد آن را عوض كرد . اگر اختلاف درجه دما سنج با آنچه كه فر را تنظيم كرده ايد كم باشد دكمه كنترل را بسته و پيچ تنظيم كننده را (شكل۳ ) بطرف زياد يا كم بچرخانيد. هر يك چهارم دور كه پيچ تنظيم را بچرخانيد در حدود ۱۵ درجه سلنتيگراد حرارت فر تغيير مي كند. ( اگر پيچ تنظيم را در جهت زياد بچرخانيد ۱۵ درجه سانتيگراد حرارت فر بالا مي رود واگر در جهت كم چرخانيده شود ۱۵ درجه سانتيگراد حرارت فر پايين مي آيد ) پس از اين تنظيم مجددا” بطريقي كه گفته شد بوسيله دماسنج جيوه اي حرارت فر را كنترل كنيد.

سرويس و نگهداري اجاق گاز :

۱-از نصب اجاق در محيط هاي كوچك ودر بسته كه امكان خارج شدن گازهاي بوجود آمده از سوخت نيست خود داري كنيد.

۲-اجاق را در مسير وزش باد نصب نكنيد.

۳- بر روي محل اتصال دو سر شيلنگ  به لوله كشي گاز اجاق بايد از بست مناسب استفاده شود.

۴- طول شيلنگ نبايد از ۵/۱ متر بيشتر باشد.

۵- پس از نصب اجاق گاز با كف صابون محل اتصال دو سر شيلنگ را از نظر نشت گاز تست نماييد.

۶- از سر رفتن غذا بر روي اجاق جلوگيري نماييد.

۷- هنگام شستوشوي سيني هاي اطراف مشعل ها از سيم ظرف شويي استفاده نكنيد. براي اين منظور از پارچه نمدار همراه با مواد شوينده استفاده كنيد و پس از آن سيني را خشك نماييد.

مشاهده انواع اجاق گاز های موجود در بازار در فروشگاه دلتاکالا 

عيب يابي و تعمير اجاق گاز :

عيب۱-پيلوت خاموش مي شود.

علت۱ مقدار گازي كه به پيلوت مي رسد كم است.

رفع عيب۱ – شعله پيلوت را مطابق آنچه كه توضيح داده شد تنظيم نماييد.

عيب۲- پيلوت خاموش مي شود.

علت۲- هواي زيادي به مخلوط كن وارد مي شود.

رفع عيب۲- در صورتي كه اجاق از نوع مخلوط كن دار است ،صفحه محفظه را كمي ببنديد.

عيب۳- مشعل هاي فوقاني اجاق گاز روشن نمي شود .

علت۳- پيلوت خاموش است.

رفع عيب۳- پيلوت را روشن كنيد.

عيب۴- مشعل هاي فوقاني اجاق روشن نمي شود

علت۴- سوراخ هاي مشعل يا پيلوت مسدود شده .

رفع عيب۴- سوراخ هاي مشعل را با دقت توسط يك ميله باريك يا برس تميز كنيد.نازل پيلوت را تميز يا تعويض نماييد.

عيب۵- نوك مشعل ها زرد رنگ مي سوزد.

علت۵- نسبت هوا در مخلوط كم است.

رفع عيب۵- صفحه تنظيم مخلوط كن را كمي باز كنيد. در اجاق هاي جديد اگر فاصله نازل تا لوله رابط به هم خورده آن را تنظيم نماييد.

عيب۶- شعله وزش دارد و صدا مي كند.

علت۶- نسبت هوا به گاز در مخلوط زياد است.

رفع عيب۶- صفحه مخلوط كن را كمي ببنديد.

عيب۷- شعله دود مي كند

علت۷-در مخلوط گاز و هوا ، مقدار گاز زياد است.

رفع عيب۷- مقدار گاز را كم كنيد. در صورت گشاد شدن نازل آن را تعويض نماييد.

عيب۸- شعله مشعل خيلي بلند است

علت۸- مقدار گاز و هوا هر دو زياد است.

رفع عيب۸ -در اجاق هاي قديمي گاز و هوا را كم كنيد.

عيب۹- فر روشن نمي شود

علت۹- شعله پيلوت خاموش است

رفع عيب ۹- پيلوت را روشن كنيد.

عيب۱۰- فر روشن نمي شود

علت ۱۰- تايمر در وضع صحيح تنظيم نشده.

رفع عيب۱۰- تايمر فر را تنظيم كنيد.

عيب۱۱- فر در درجه حرارت تنظيم شده نگهداري نمي شود .

علت۱۱- ترموستات فر بطور صحيح تنظيم نشده.

رفع عيب۱۱- ترموستات فر را مطابق آنچه كه شرح داده شد آزمايش و تنظيم نماييد.

توجه:در رابطه با عيوب مربوط به ترموكوپل و بوبين و تست آن ها به قسمت ترموكوپل و بوبين از فهرست لوازم گاز سوز مراجعه و رفع عيب نماييد. پايان

لطفا امتیاز دهید
18
نویسنده مطلب scobar

18 دیدگاه

 • فرجزاده
  5 سال پیش

  با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم از قطعات فرگازمون که خرتب شده میشه سفارش داغد و خرید کرد؟
  چون خود گاز سالمه و فقط دو تا از قطعاتش خراب شده بعد از ۸ سال

 • فرجزاده
  5 سال پیش

  با عرض سلام و خسته نباشید می خواستم بدونم از قطعات فرگازمون که خراب شده میشه سفارش داد و خرید کرد؟
  چون خود گاز سالمه و فقط دو تا از قطعاتش خراب شده بعد از ۸ سال
  لطفا راهنمایی کنید

  • محمدی
   4 سال پیش

   کاربر گرامی لطفا با مراکر معتبر تعمیر اجاق گاز تماس بگیرید

 • فاطمه
  4 سال پیش

  سلام شعله فر و جوجه گردون گاز خیلی ضعیفه پستونکهاشون رو از کدوم قسمت باید تعویض کنیم ممنون

  • محمدی
   4 سال پیش

   کاربر گرامی به شما پیشنهاد می کنیم که به مراکز معتبر تعمیر اجاق گاز مراجعه کنید و یا با مرکز خدمات پس از فروش اجاق گاز خود تماس بگیرید

 • fatemeh
  4 سال پیش

  سلام و.خسته نباشید…من فر گاز و برق بیمکث مدل mf0011رو دارم ولی نمیدونم چطور همزمان شعله بالا و پایین روشن میشه…ممنون میشم راهنماییم کنید…

  • محمد
   3 سال پیش

   همزمان بالا و پایین روشن نمیشه، در هیچ اجاق گازی.م

 • غزل
  3 سال پیش

  باسلام اجاق از رومیزی استیل البرز دارم از محل ولوم ها(پیچ تنظیم کننده) بوی گاز میاد با وجودی که اتصال شلنگ و گاز رو هم بررسی کردم و نشتی ازونجا نیست لطفا راهنماییم کنین

  • abolfazl rezaei
   3 سال پیش

   سلام حتما با خدمات پس از فروش مجاز تماس بگیرید

 • داوود
  2 سال پیش

  باسلام:از اینکه این مطالب رو بطور رایگان دراختیار هموطنان قرار میدین، ممنونم.بی تعارف بگم که توضیحاتتون خیلی ساده و روان بیان شده که حتی من مبتدی در زمینه بخاری های گازسوز، کاملا مشکلم رو توانستم با این مطالب برطرف کنم. خدا اجرتون بده.

 • جلیل
  2 سال پیش

  لطفا طرز تعویض ترموکوبل را هم به مطالب اضافه کنید. با سپاس فراوان

 • پرستو سرداری
  2 سال پیش

  سلام ببخشید من ی اجاق گاز خریدم ترموستات نداره میخواستم ببینم میشه نصب کرد و هزینه اش چقدره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • پرستو سرداری
  2 سال پیش

  سلام ببخشید منظورم ترموکوبل بود میخواستم ببیطنم امکان نصب ترموکوبل روی اجاق گازی که نداره این قطعه رو امکان پذیره و ایا ایمنی داره که بعدن اضافه بشه یا خیر و اینکه هزینه اش به صرفه هس یا خیر ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  2 سال پیش

  سلام.را روشن میکنم دسته شعله ها داغ میشه .طوری نیست

 • ناشناس
  2 سال پیش

  سلام ما یک اجق گاز فردار داریم ک رفته روی قفل کودک و باز نمیشه باید چیکار کنیم؟؟

 • جواد
  2 سال پیش

  سلام ما گازمون رفته رو قفل کودک و از حالت قفل خارج نمیشه چیکار باید بکنین؟؟

 • ناشناس
  2 سال پیش

  سلام ما گازمون رفته روی قفل کودک و از حالت قفل خارج نمیشه به همین دلیل جوجه گردونش نمیچرخه باید چیکار کنیم؟؟؟

 • ناشناس
  1 سال پیش

  سلام من راهنمایی واسه استفادهداز فر گاز رزگاز طرح Ferrinoرومیخام

رسانه های همکار