آموزش تعمیر پنکه رومیزی

6 سال پیش

آموزش تعمیر پنکه رومیزی

 یکی از مواردی که اکثر افراد در روزهای گرم تابستان از آن فراری هستند تحمل گرماست بنابراین ضروری است که برای تعمیر لوازم‌خانگی مخصوصاً وسایل خنک‌کننده‌ای که ممکن است در گوشه و کنار هر شرکت و خانه‌ای وجود داشته باشد آموزش‌هایی ببینیم تا در مواقع بحرانی سریعاً از پنکه رومیزی یا ایستاده به‌عنوان یک ابزار خنک‌کننده ساده استفاده کنیم.

 

 پنکه‌های رومیزی ازنظر طراحی ظاهری متنوع هستند ولی ساختمان داخلی و اساس کار آن‌ها مشابه هم است.

Fans Desk

اجزای مختلف پنکه رومیزی

اجزای پنکه رومیزی عبارت‌اند از:

۱- موتور که معمولاً”از نوع تک فاز با خازن راه‌انداز می‌باشد.

۲- پره‌های خنک‌کننده (پروانه ).

۳- نگهدارنده پره‌ها

۴- شبکه سیمی (محافظ پره‌ها) .

۵- پایه.

۶- صفحه‌کلید.

۷- کلید ساعتی (تایمر ).

خصوصیات موتور پنکه رومیزی

موتور پنکه از نوع آسنکرون هست.ولی آسنکرون طراحی‌شده در پنکه کمی پیچیده به نظر می‌رسد.همان‌طور که می‌دانیم هرگاه سر راه موتور یا یکی از سیم‌پیچ‌ها از سیم‌پیچ‌های دیگری نیز استفاده شود سرعت موتور بنا به‌قرار گرفتن تعداد سیم‌پیچ‌ها در مدار تغییر می‌کند.در پنکه برای به دست آوردن دورهای مختلف  از این خاصیت استفاده می‌شود.هرگاه سیم‌پیچی با موتور سری نباشد حداکثر قدرت و سرعت نتیجه می‌شود و با استفاده از سیم‌پیچ اول و دوم ولتاژ کم و کمتر می‌شود.و نهایتاً” سرعت تغییر می‌کند.

 

کلید ساعتی ( تایمر پنکه رومیزی)

از این وسیله جهت کنترل اتوماتیک زمان کار دستگاه استفاده می‌شود. تایمر پنکه را معمولاً”از نوع مکانیکی انتخاب می‌کنند.با حرکت ولوم در جهت عقربه‌های ساعت فنر جمع شده ( کوک شده ) وحدتی که طول می‌کشد تا فنر به حالت اولیه خود بازگردد، کنتاکت های تایمر در حالت بسته بوده و پس از پایان فرمان مذکور ،با قطع ارتباط کنت است تا ، فاز موتور قطع‌شده و پنکه خاموش می‌شود.

مدار الکتریکی پنکه رومیزی 

Electrical circuit fan

 

 

عیب‌یابی و تعمیر پنکه رومیزی :

به دلایل مختلفی ممکن است پنکه رومیزی دچار ایرادشده و یا به‌طورکلی روشن نشود.برای عیب یابی موتور پنکه رومیزی موارد زیر را در نظر بگیرید:

 عیب۱-پنکه روشن نمی‌شود.

علت۱-پریز برق ندارد.

رفع عیب۱- ممکن است در همان ابتدای خرید پنکه رومیزی متوجه شوید که پنکه روشن نمی‌شود. اولین اقدامی که بایستی انجام دهید این است که به‌وسیله ولت‌متر از وجود ولتاژ در پریز اطمینان حاصل نمایید. در صورت عدم ولتاژ مشکل را بررسی و رفع کنید.

 عیب۲- پنکه روشن نمی‌شود.

علت ۲-دوشاخه یا سیم رابط خراب‌شده .

رفع عیب۲-دوشاخه وسیم رابط را به‌وسیله اهم‌متر تست نمایید و ازآنجاکه معمولاً” دوشاخه از نوع پرسی است ،مشکل از هرکدام که باشد ناچارید آن‌ها را تعویض نمایید.

 عیب۳-پنکه روشن نمی‌شود.

علت۳- تایمر خراب است.

رفع عیب ۳- پنکه را از برق خارج نموده (درصورتی‌که دارای تایمر باشد.) و تایمر را به‌وسیله اهم‌متر آزمودن نمایید.برای انجام این آزمایش ، سیم‌های رابط تایمر را از آن جدا و به اهم‌متر متصل نمایید. اگر با حرکت ولوم کنتاکت ها متصل و با حرکت ولوم در جهت خاموش تایمر ارتباط کنتاکت ها قطع شود کلید تایمر سالم است ونمی تواند عیب از تایمر باشد.و اگر تایمر در تست با اهم‌متر خلاف موارد مذکور را نشا ن داد ،آ ن را تعویض نمایید.

 

 عیب۴- پنکه روشن نمی‌شود.

علت ۴- فاز متصل به صفحه‌کلید قطع‌شده.

رفع عیب ۴- درحالی‌که پنکه از برق خارج‌شده اتصال سیم فاز را از دوشاخه یا ترمینال ورودی به صفحه‌کلید کنترل نمایید. در صورت قطع‌شدگی ناچارید اتصال را تجدید نمایید.

 عیب ۵-پنکه روشن نمی‌شود.

علت ۵-موتور کاملاً” سوخته است .

رفع عیب ۵- اگر موتور در حالت نیم‌سوز باشد بااتصال به برق آمپر کشی نموده و صدای هوم می‌دهد اما به راه نمی‌افتد ولی در صورت سوختگی کامل ، با داشتن ولتاژ نیز هیچ عکس‌العملی بروز نمی‌دهد. گاها”بااتصال موتورهای کاملاً” سوخته به شبکه اتصال کوتاه رخ می‌دهد.

 

 عیب۶ – موتور صدای هوم می‌کند اما راه نمی‌افتد.

علت ۶- خازن راه‌انداز خراب است.

رفع عیب ۶- بر اساس روش‌های مذکور در مبحث خازن‌ها ، خازن را تست نموده واگر معیوب است آن را تعویض نمایید.

 عیب۷- موتور صدای دوم می‌کند اما به راه نمی‌افتد.

علت ۷-بوش‌ها خراب‌شده‌اند.

رفع عیب۷- اگر بوش‌ها خراب شوند به‌طورمعمول پنکه دچار این عارضه می‌گردد.که با زدن کلید ۱و۲ درحرکت مشکل داشته اما با کلید ۳ (سرعت زیاد ) به سبب ولتاژ زیادی که به آن می‌رسد حرکت می‌کند.در اکثر پنکه‌های رومیزی به هنگام گشاد شدگی بوش این حالت دیده می‌شود.که ناچارا” می‌بایست نسبت به تعویض بوش‌ها اقدام نمایید.

 عیب۸- موتور صدای هوم می‌کند اما به راه نمی‌افتد .

علت ۸- موتور نیم‌سوز شده است .

رفع عیب۸- با مراجعه به مشخصات یک موتور سالم و سپس با اهم گیری از سیم‌پیچ‌ها می‌توان تشخیص داد که میزان آسیب‌دیدگی سیم‌پیچ‌ها تاچِ حدودی است.درصورت بالا بودن این در صد (آسیب‌دیدگی ) می‌بایست استاتور سیم‌پیچی یا تعویض شود .

 عیب۹- لرزش پنکه به هنگام کار زیاد است.

علت۹- بوش‌ها گشاد شده‌اند.

رفع عیب ۹- پروانه خنک‌کننده و نگهدارندِ آن را از محور موتور جداسازید و سپس محور را به‌طرف پایین و بالا و یا چپ و راست حرکت دهید. حتی حرکت جزئی محور در سمت‌های مذکور مربوط به خرابی بوش‌ها بوده و عیب مذکور به وجود می‌آید. بوش‌ها را تعویض نمایید تا عیب برطرف شود.

 عیب۱۰- لرزش پنکه به هنگام کار زیاد است .

علت ۱۰- پروانه تاب برداشته است.

رفع عیب ۱۰- براثر برخورد اشیا با پروانه در حال کار ، گاها”این مشکل به وجود می‌آید.برطرف نمودن تاب پروانه نیاز به تبحر و تخصص فراوان دارد، ازاین‌رو پیشنهاد می‌شود پروانه معیوب را تعویض نمایید. (تنها پروانه‌های فلزی می‌توانند دچار مشکل مذکور شوند.).

 عیب۱۱- لرزش پنکه به هنگام  کار زیاد است.

علت۱۱- محور رو تور تاب دارد.

رفع عیب۱۱- رو تور را از موتور جدا نموده و به سه‌نظام ماشین تراش بندید.با روشن شدن ماشین تاب احتمالی به‌وضوح دیده می‌شود.رو تور معیوب را تعویض نمایید زیرا برطرف نمودن تاب محور که در اثر برخورد با شیء سخت و یا پرت شدن رو تور بر روی زمین ایجاد می‌شود ، به‌راحتی برطرف نخواهد شد.

 

عیب۱۲- پنکه بسیار داغ می‌شود.

رفع عیب۱۲- داغ شدن بیش‌ازحد موتور ، به سبب نیم‌سوز بودن سیم‌پیچ‌ها است که باید استاتور را تعویض نمود. البته عیوبی مانند خرابی خازن یا گشادی بوش‌ها نیز منجر به داغ شدن موتور می‌شود.اما عیوب مذکور قبل از آن‌که به‌صورت عیب ۱۲ به چشم آیند به شکل عیوب ۶و ۹ دیده می‌شوند.

به‌هرحال اگر پنکه رومیزی موردنظر خود را به‌طور مستقیم از نمایندگی‌ها یا فروشگاه‌ها تهیه می‌کنید و یا با استفاده از خدمات فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی اقدام به خرید می‌نمایید، حتماً خدمات پس از فروش و ضمانت دستگاه را بررسی کنید.

 

لطفا امتیاز دهید
3
نویسنده مطلب scobar

3 دیدگاه

 • bahram
  2 سال پیش

  یه پنکه دارم گردنش شکسته یه اتصالی پیداکرد بعد هرچی کلید سر راه داشت برداشتم یک سره کردمش الان که روشن میکنم دورش برعکس شده چی کارش کنم

 • ناشناس
  2 سال پیش

  ادرس محل تعمیرات پنکه رومیزی را میخوام

 • alireza
  2 سال پیش

  با درود سلام خدمت شما دوستان و استاد گرامی منم هم یک پنکه دارم ک الان هر سیمی رو ک ب مدارش وصل میکنم برعکس میچرخه میخواستم بدونم مشکل از کجاست لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم ؟