مزایا و معایب بخورهای گرم و سرد |وبلاگ دلتاکالا

3 سال پیش

 

مزایا و معایب بخورهای گرم و سرد |وبلاگ دلتاکالا دستگاه‌های بخور با ایجاد رطوبت از خشکی پوست بدن و مخاط بینی جلوگیری می‌کنند و به‌عنوان یکی از راه‌های کمکی در درمان عفونت‌های دستگاه تنفسی استفاده می‌شوند.

معمولاً توصیه می‌شود در اتاق کودکان و خردسالان از بخور گرم استفاده شود، درعین‌حال استفاده از این دستگاه‌ها نباید دائمی باشد؛ چراکه رطوبت زیاد حملات آسم و آلرژی را تشدید می‌کند.

مزایا و معایب بخورهای گرم و سرد |وبلاگ دلتاکالا استفاده از دستگاه‌های بخور گرم، در فصل‌های سرد سال توصیه می‌شود.

مزایا و معایب بخورهای گرم و سرد |وبلاگ دلتاکالا بخور سرد، باعث خنک شدن هوای اتاق می‌شود. بنابراین در آب‌وهوای گرم یا فصول گرم سال ترجیح داده می‌شود.

بخور گرم بیشتر برای کسانی مورداستفاده است که دچار التهاب مجاری تنفسی فوقانی نیستند.

اگر تنها برای مرطوب شدن هوا از بخور استفاده می‌‏کنیم، بهتر است از بخور گرم استفاده کنیم. اما بیمارانی که التهاب حاد مجاری تنفسی فوقانی دارند می‏‌توانند از بخور سرد استفاده کنند تا بیماری‌شان تشدید نشود.»

 

طبیعی‌ترین دستگاه بخور برای کودکان

هیچ‌چیز برای والدین ناراحت‌کننده‌تر از شنیدن صدای سرفه کودکشان نیست. این مشکل به‌قدری باعث ناراحتی والدین می‌شود که تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا کودکشان بهبود یابد.

هوای خشک به‌ویژه در فصل زمستان عامل اصلی ایجاد سرفه در کودکان و سالمندان است که با دستگاه‌های بخور می‌توان مجاری تنفسی را بهبود بخشید و سرفه‌ها را از بین برد.

افراد حتماً باید در نظر داشته باشند که دستگاه بخور باید در فاصله‌ای مناسب با کودک و یا سالمند قرار بگیرد و رطوبت آن باید قابل تنظیم باشد.

بخور آب گرم برای تمامی بیماری‌های تنفسی به‌غیراز بیماری برونشیولیت و خروسک اطفال که بخور با آب سرد برای آن مفید است، توصیه می‌شود

بررسی‌ها نشان می‌دهند دستگاه‌های بخور متعددی امروزه در داروخانه‌ها یافت می‌شود که پزشکان خرید آن را امری ضروری می‌دانند و به همه تجویز می‌کنند، اما به کمک یک قابلمه آب جوش و مقداری نمک و سبزی‌های خشک مثل نعنا و آویشن می‌توان طبیعی‌ترین و مؤثرترین دستگاه بخور را در منزل بدون هیچ هزینه‌ای تهیه کرد.

ولی والدین باید مراقب باشند که ظرف آبجوش در مکانی مطمئن قرار بگیرد تا کودک به آن برخورد نکند، زیرا خطر سوختگی با آب جوش در کمین کودکان است.

 

 

بخور آب گرم بهترین درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا است

دکتر مهرزاد بحتویی ، فوق تخصص بیماری‌های ریه گفت:

«بیماری سینوزیت یکی از بیماری‌های شایع فصل زمستان است که عامل آن باکتری است و به‌صورت سردرد، ترشحات چرکی از بینی و سرفه شدید بروز می‌کند.

فرد مبتلابه این بیماری در مرحله حاد با گرم نگه‌داشتن خود، بخور آب گرم و اکالیپتوس و استراحت بهبود پیدا می‌کند و در مرحله مزمن علاوه بر استفاده از بخورها نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک نیز دارد.

برخورد باد سرد به سروصورت فرد مبتلابه سینوزیت موجب تشدید بیماری می‌شود.

سرماخوردگی و آنفلوانزا نیز از شایع‌ترین بیماری‌های تنفسی ویروسی فصل زمستان است.

نکته قابل‌توجه در بیماری‌های ویروسی قابل‌انتقال بودن از طریق عطسه و سرفه است که ویروس آن در هوا پخش و وارد دستگاه تنفسی می‌شود.

مزایا و معایب بخورهای گرم و سرد |وبلاگ دلتاکالا بهترین درمان سرماخوردگی، آنفلوانزا و سینوزیت استفاده از بخور آب گرم، بخور اکالیپتوس و استراحت است.

بیماری آسم در فصل زمستان تشدید می‌شود و فرد مبتلا باید خود را گرم نگه دارد و از برخورد هوای سرد به سروصورت باید جلوگیری کرد و از ماسک استفاده شود.

استفاده از بخور آب گرم برای بیمار مبتلابه آسم توصیه می‌شود، ولی بخور با اکالیپتوس برای این بیماران مضر است.

مزایا و معایب بخورهای گرم و سرد |وبلاگ دلتاکالا بخور آب گرم برای تمامی بیماری‌های تنفسی به‌غیراز بیماری برونشیولیت و خروسک اطفال که بخور با آب سرد برای آن مفید است، توصیه می‌شود.»

مزایا و معایب بخورهای گرم و سرد

مزایا و معایب بخورهای گرم و سرد |وبلاگ دلتاکالا با شروع فصل پاییز و زمستان که هوا سرد و خشک می‌شود، بسیاری از افراد درصدد پیدا کردن راهی برای مرطوب نگه‌داشتن پوستشان هستند. یکی از کارهای مفیدی که می‌توان انجام داد، استفاده از بخارآب برای مرطوب کردن لایه شاخی پوست است.

بخور آب برای لایه شاخی پوست مفید است البته به‌شرط اینکه پس از استفاده از بخور، پوست خود را با استفاده از یک کرم مرطوب‌کننده نرم کنید. تبلیغات بی‌پایه باعث شکل‌گیری باورهای غلطی در استفاده از بخور شده است.

مزایا و معایب بخورهای گرم و سرد |وبلاگ دلتاکالا بخور آب معمولی برای رفع خشکی پوست بسیار خوب است و شمارا شاداب‌تر می‌کند، اما تصوراتی مبنی بر اینکه بخور بر منافذ باز پوست تأثیر می‌گذارد غلط است. بخوردان تأثیری در بستن منافذ پوست ندارد.

اگر شما مشکل پوستی خاصی ندارید و لایه شاخی پوستتان سالم است و قادر است آب موجود در خود را حفظ کند با بهره‌گیری از بخارآب می‌توانید پوستتان را شاداب‌تر کنید و حتی اگر لایه شاخی پوست این برگ خرید سلامت را نداشته باشد و مدام خشک و پوسته‌پوسته شود، در این حالت هم استفاده از بخور آب معمولی و کرم مرطوب‌کننده می‌تواند پوست را بهتر و شاداب‌تر نشان دهد.

 

این حالت در برخی از بیماری‌های ژنتیکی که به کاهش غدد چربی ساز و کاهش غدد تولید عرق منجر می‌شوند، دیده می‌شود. این افراد به دلیل بیماری ذاتی‌ای که دارند، پوستشان خاصیتی پیدا می‌کند که تمایل به پوسته‌پوسته شدن دارد که این حالت ناراحت‌کننده است و بخور می‌تواند برایشان مفید باشد.

مزایا و معایب بخورهای گرم و سرد |وبلاگ دلتاکالا ازآنجاکه استفاده از دستگاه‌های بخور سرد و بخور گرم در خانواده‌ها رایج شده است، لازم به توضیح است که بخاری که سرد باشد، لایه شاخی پوست را می‌شکند ولی مختصر دمای آن در حد ۱۴ تا ۲۰ درجه می‌تواند لطافت خاصی به پوستتان ببخشد.

خانواده‌هایی که زمینه حساسیت و آلرژی دارند، یعنی در فصل‌های خاص سوزش و آبریزش از چشم دارند یا خارش چشم، خارش پوست، کهیر یا دیگر علامت‌های آلرژیک مانند علائم آسم، می‌توانند با استفاده از بخارآب، هوای مطبوع‌تری را در فصل سرد داشته باشند. اگر شما هیچ زمینه آلرژیکی در خانواده به‌صورت ارثی ندارید، نیازی نیست هزینه خرید دستگاه بخور را به خودتان تحمیل کنید.

مزایا و معایب بخورهای گرم و سرد |وبلاگ دلتاکالا در قدیم که چراغ‌های غذا پزی یا گرمایشی بسیار وجود داشت، در فصل سرد خانم‌ها با قرار دادن یک کتری یا ظرف آب، هوای خانه‌هایشان را از خشکی درمی‌آوردند و به آن لطافت می‌دادند. هم تنفس راحت‌تر بود و پوست مرطوب می‌ماند اما امروزه دستگاه‌های بخور جای آن را گرفته است.

استفاده از بخور مانعی ندارد اما به مصرف‌کنندگانی که تصور می‌کنند بخور معجزه می‌کند و می‌توانند مشکلات پوستی یا خصوصیت ژنتیکی‌شان مانند داشتن منافذ باز پوست را با بخور دادن از بین ببرند، توصیه می‌کنم منتظر چنین معجزه‌ای نباشند.

 

چه دستگاه بخوری بخریم؟

قبل از خرید دستگاه بخور، باید بدانید که آن را به چه منظور می‌خواهید تهیه کنید. قیمت دستگاه‌های بخور با توجه به کارایی آن‌ها متفاوت است، بنابراین قبل از خرید، از پزشک خود سؤال کنید که چه نوع از آن برای شما مفید است؛ پیش از خرید، حتماً دستگاه را امتحان کنید.

بعضی از دستگاه‌های بخور صدای زیادی دارند و آزاردهنده‌اند؛ دستگاه بخور را حتماً از داروخانه‌های معتبر بخرید و از استاندارد بودن آن مطمئن شوید؛ جنس دستگاه باید از مواد مناسب و مرغوب باشد بنابراین از خرید دستگاه‌هایی که از پلاستیک‌های نامرغوب تهیه‌شده‌اند، خودداری کنید؛ برخی از رطوبت سازها خودکار و کم‌مصرف‌ترند و قابلیت تنظیم میزان بخار و مواد افزودنی رادارند. حتماً پیش از خرید، مشخصات دستگاه و چگونگی به کار انداختن آن را از فروشنده بپرسید

نگهداری دستگاه بخور

دستگاه بخور، یک‌بارمصرف نیست، بنابراین نگهداری آن اهمیت دارد. برای جلوگیری از رشد قارچ، باکتری و میکروب حتماً روزی یک‌بار آب مخزن را عوض کنید و حداقل هفته‌ای ۲ بار کل دستگاه را با آب و مواد پاک‌کننده بشویید.

هرگز هر ماده‌ای را داخل مخزن آب دستگاه نریزید. برای اینکه دستگاه را از هرگونه باکتری، قارچ و کپک پاک‌کنید، بهتر است: آب داخل مخزن را هرروز خالی کنید و پس از خشک‌کردن، دوباره مقداری آب درون آن بریزید. هر ۳ روز یک‌بار دستگاه را از برق بکشید و املاح و جرم آب را پاک‌کنید. اگر دستگاه پالایه دارد، هرچند وقت یک‌بار، پالایه آن را عوض کنید. وقتی می‌خواهید دستگاه را برای مدتی کنار بگذارید، آب آن را خالی و دستگاه را تمیز کنید. دستگاه‌های مدل قدیمی را با مدلی جدیدتر جایگزین کنید.

اول ایمنی، بعد بخور

اگر در خانه فرد سالمند یا کودک دارید، هرگز دستگاه بخور را در دسترس آن‌ها قرار ندهید و اگر بیمار مبتلابه آسم و آلرژی، بیماری‌های تنفسی و قلبی دارید، حتماً پیش از خرید دستگاه بخور، با یک پزشک متخصص مشورت کنید. زیرا میزان رطوبت هوا برای این افراد باید محاسبه‌شده و دقیق‌تر باشد. معمولاً به مبتلایان بیماری‌های آسم، آلرژی و سینوزیت، استفاده از دستگاه‌های بخور سرد توصیه می‌شود.

تفاوت دستگاه‌های بخور گرم و سرد

دستگاه‌های بخور معمولاً ۲ نوع سرد و گرم دارند. از دستگاه‌های بخور گرم که در تسکین گرفتگی بینی، عفونت‌های مجاری تنفسی، کاهش شدت درد و سرفه‌های خشک مفید هستند، معمولاً در هوای سرد استفاده می‌شود. امکان افزودن مواد ضدعفونی‌کننده گیاهی و خوشبوکننده به بسیاری از آن‌ها وجود دارد.

این دستگاه‌ها معایبی هم دارند مثلاً مصرف انرژی برق در آن‌ها بالاست و احتمال سوختگی با بخار داغ یا آب داخل مخزن وجود دارد اما دستگاه بخور سرد که کم صداتر از نوع گرم عمل می‌کند و مصرف انرژی برق در آن کمتر است، معمولاً در فصل تابستان استفاده می‌شود. ازآنجاکه بخار آن سرد است، خطر سوختگی (به‌خصوص برای خردسالان) ایجاد نمی‌کند.

از ویژگی‌های مثبت دستگاه بخور سرد، حذف باکتری‌ها و ویروس‌ها (سرماخوردگی و…)، تأمین رطوبت محیط بدون افزایش دما، كاهش استرس، احساس طراوت و شادابی و حسیاست نداشتن به نوسانات برق هستند.

 

نیم ساعت استفاده متناوب کافی است

مزایا و معایب بخورهای گرم و سرد |وبلاگ دلتاکالا در مکانی که هوا خشک و رطوبت نسبی پایین است، مخصوصاً برای بیماران مبتلابه بیماری‌های ریوی، دستگاه‌های بخور می‌تواند در تأمین رطوبت کمک‌کننده باشد اما به‌طورکلی می‌توان گفت که این دستگاه‌ها آثار درمانی خاصی ندارند و فقط برای مدتی در بیمار احساس رضایت ایجاد می‌کنند.

مزایا و معایب بخورهای گرم و سرد |وبلاگ دلتاکالا بهتر است از بخور سرد استفاده شود زیرا رطوبت را در اثر حرارت ایجاد نمی‌کند و نبولایزر اولتراسونیک است که ذرات ریز ایجاد می‌کند که بهتر درراه‌های هوایی جایگزین می‌شوند. از طرفی چون بخور سرد در فصول سرد سال برای افراد مطلوب نیست، بهتر است نوع ملایم آن به کار رود.
برخی تصور می‌کنند دستگاه بخور باید در تمام طول روز در اتاق روشن باشد.

مزایا و معایب بخورهای گرم و سرد |وبلاگ دلتاکالا درحالی‌که نیم ساعت استفاده متناوب و بافاصله از آن کافی است. البته حتماً و لزوماً نیازی به خرید دستگاه‌های بخور برای ایجاد رطوبت در فصل‌های سرد و خشک‌سال نیست، می‌توان یک کتری یا یک حوله خیس را روی شوفاژ گذاشت که همان کار دستگاه بخور را انجام می‌دهد. البته هنگام استفاده از کتری باید نکات ایمنی را رعایت کرد.

متأسفانه عده‌ای به‌اشتباه فکر می‌کنند این دستگاه‌ها اکسیژن هم تولید می‌کند. نکته دیگر که باید به آن توجه کرد، حفظ، نگهداری و تمیز نگه‌داشتن دستگاه بخور است. هرقدر رطوبت بیشتر و طولانی‌تر باشد، زمینه برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها بیشتر فراهم خواهد شد.

مزایا و معایب بخورهای گرم و سرد |وبلاگ دلتاکالا اگر شما یا فرزندتان به آسم یا آلرژی مبتلا هستید، قبل از استفاده از دستگاه بخور با پزشک مشورت کنید زیرا افزایش رطوبت می‌تواند تنفس کودکان و بزرگ‌سالان مبتلابه آسم را به‌خصوص در زمان بروز عفونت تنفسی مانند سرماخوردگی، تسهیل کند، اما بخار آلوده یا مشکلات ناشی از افزایش رطوبت باعث بروز یا بدترشان علائم بیماری‌شان خواهد شد.

برای اطلاع از لیست قیمت‌های لوازم‌خانگی لطفاً بر روی عکس ذیل کلیک کنید 

با ما همراه باشید.       

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه