راهنمای خرید بخاری گازی

3 سال پیش

خرید بخاری گازی

قصد خرید بخاری گازی دارید؟ بله درست است کم کم وقت آن رسیده که خانه گرم و مطبوع باشد. همیشه در روزهای سرد سال بازار خرید، نصب، راه اندازی و سرویس کردن وسایل گرمایشی حسابی گرم است و توصیه های خرید برای وسایل گرمایشی و البته تبلیغات شرکت ها نیز گرم تر و متنوع تر می شود.

بنابراین خریداران ممکن است در انتخاب و خرید بخاری گازی ، پکیج  و بخاری برقی دچار سردرگمی بشوند شما نيازمند يك سري اطلاعات هستيد كه امكان انتخاب بهترين وسيله را براي شما فراهم کند. لطفا با ما همراه باشید.

نکات مهم در خرید بخاری گازی :

خانه تان چند متر است؟

متراژ فضایی که قرار است توسط بخاری گازی گرم شود بسیار مهم است. متراژ یک فضا مشخص می کند که قدرت و حجم بخاری گازی چه میزان باشد. طبق نظر کارشناسان بهتر است :

از بخاري ديواري دودکش دار براي ساختمانهاي زير ۵۰ متر مربع در محيط بسته استفاده شود.

از بخاري بدون دودکش براي زير ۵۰ متر مربع در محيط نيمه بسته استفاده شود.

از بخاري ۸ تا ۱۲هزار براي بين ۵۰ تا ۷۰ متر مربع استفاده شود.

از بخاري ۱۲ هزار به بالا براي بالاتر از ۷۰ مترمربع استفاده شود.

بخاريهاي طرح شومينه براي سالن انتخاب مناسب تری است.

نحوه تشخیص میزان حرارت بخاری گازی

براي اينکه بفهميد عددي که به عنوان ميزان توليد حرارت روي بخاري نصب شده براي منزل شما مناسب است يا خبر، مي توانيد اين عدد را (که واحدش کالري است) بر عدد ۲۴ تقسيم کنيد. از طرف ديگر متراژ خانه تان را در عدد سه ضرب کنيد.حاصل ضرب اين دو عدد بايد با حاصل تقسيم اولي برابر يا نزديک به آن باشد.

براي مثال؛ اگر متراژ سالن منزلتان ۷۰ متر است، حاصل ضرب آن در سه ميشود ۲۱۰. حالا اگر بخاري که مي خواهيد بخريد ۴۸۰۰ کيلوکالري گرما توليد مي کند، حاصل تقسيم اين عدد بر ۲۴ مي شود ۲۰۰ که با ۲۱۰ اختلاف چنداني ندارد،پس اين بخاري، مورد مطلوبي براي منزل شماست.اگر متراژ سالن شما بزرگتر است، مي توانيد بخاريهايي با برچسب توليد حرارت ۸ تا ۹ هزار کالري تهيه کنيد.

برچسب انرژی ؛ از انرژی تا هزینه

بخاری گازی مانند سایر وسایل خانگی نظیر یخچال، روشنایی، فریزر و … برچسب یا رده انرژی دارد. رده انرژی پارامتریست که مشخص می کند بخاری گازی چه میزان انرژی مصرف می کند و به چه میزان حرارت تولید می کند. برای همه ی ما مهم است که محصولی تهیه کنیم تا به واسطه آن بتوانیم از حداقل انرژی مصرفی بیشترین استفاده را داشته باشیم. بنابراین لازم است هنگام خرید بخاری گازی به این برچسب بیشتر توجه کنید. روی این برچسب رده انرژی را با حروف انگلیسی نشان می‌دهند که هرچه به ابتدای الفبای انگلیسی نزدیک‌تر باشد، بازده خالص بخاری بیشتر و هرچه به حروف آخر الفبا نزدیک باشد، بازده خالص آن کمتر است. پس بهتر است برای خرید بخاری گازی ،بخاری‌هایی با رده انرژی C,D,E,F,G تهیه کنید. ما در مقاله ی جداگانه بصورت کامل درباره برچسب انرژی بخاری گازی صحبت کرده ایم. لطفا اینجا را بخوانید. 

زمینی یا دیواری; کدام نوع بخاری گازی بهتر است ؟

در کشور ما بخاری گازی نسبت به سایر وسایل گرمایشی طرفدار بیشتری دارد چرا که علاوه بر وجود گاز، ساختمان های بیشتری می توانند خود را با سیستم نصب و استفاده از بخاری گازی تطبیق دهند بنابراین تولیدکنندگان بخاری های گازی را در اشکال و انواع مختلف طراحی و تولید می کنند. بخاری گازی انواع مختلفی دارند که برحسب نیاز خود می توانید یکی از مدل های زمینی و یا دیواری را انتخاب کنید.

حررات بخاری های دیواری از زمینی کمتر است و فضای کمتری را اشغال می کنند اما اصولاً بخارهای دیواری برای مکان های با متراژ پایین طراحی شده است مثل اتاق کار و یا یک اتاق کوچک در منزل. از طرفی دیگر هنگام خرید بخاری گازی باید توجه داشته باشید مدل بدون دودکش این بخاری ها تنها برای مکان هایی باز مثل مغازه ها که رفت و آمد نیز در آنها زیاد است، مناسب است و اصلا برای منازل و فضاهای بسته پیشنهاد نمی شود.

ضمن اینکه این بخاری‌ها به دیوار چفت می‌شوند و با تمام شدن فصل سرما، بازکردن و جابه‌جایی آنها تا زمستان بعدی و نصب دوباره آنها کمی ‌دردسر ایجاد می‌کند.درحالیکه می توانید بخاری های دیواری را در پایان زمستان به راحتی جمع کنید تا فضای اضافی درخانه اشغال نکند و هیچ یک از مشکلات بخاری های دیواری را ندارد. گرچه که رعایت نکات ایمنی در راه اندازی و استفاده از بخاری های گازی در هر دو صورت ضروری می باشد.

دود همیشه نشان از آتش نیست.

از قديم گفته اند؛ دود نشانه آتش است ولي مهم اين است كه اين آتش كجا و چگونه اتفاق مي افتد. در مورد بخاري گازي دقت كنيد که اگرچه دود حاصل از احتراق اندك و بدون رنگ است ولي به مراتب خطرناك و مرگ آور مي باشد. دودكش را براي همين منظور اختراع كرده اند تا به ايمني ريه هاي شما كمك شود. بنابراين چشم بسته گول تبليغات اوليه شرکت ها را نخوريد. بخاري بدون دودكش فقط در سالن هاي نيمه بسته و به شرط داشتن سيستم ايمني ODS امكان پذير است. اين سيستم به محض اينکه اکسيژن محيط به ۱۸درصد و پايين تر برسد، جريان گاز ورودي به بخاري را قطع مي کند و تا زماني که ترکيب هوا مناسب نشده و روشن شدن بخاري خطرناک باشد، اجازه روشن کردن آن را هم نمي دهد.

نکات مهم در استفاده از بخاری گازی

  • بخاری گازی باید طوری طراحی شده باشد که شیشه جلوی آن اجازه دیدن شعله آن به‌طور کامل را بدهد و نقش و نگار‌های روی آن یا اندازه‌اش مانع مشاهده شعله نشود
  • رنگ شعله بخاری بسیار با اهمیت است و یک بخاری خوب و سالم حتما با رنگ آبی می‌سوزد پس اگر رنگ شعله زرد یا قرمز رنگ بود، بدانید که یک اشکال فنی در میان است و باید دست به کار تعمیر بخاری شد.
  • تعمیر بخاری مثل هر تعمیر دیگر باید توسط متخصص انجام شود، درست مثل نصب لوله بخاری که باید با آگاهی و اطلاعات انجام شود، زیرا بسیاری از افراد هر سال به دلیل این بی‌دقتی جان‌شان را از دست می‌دهند.
  • دودکش بخاری گازی باید همیشه داغ باشد چون این داغی نشانه سالم کار کردن آن است پس اگر دودکش بخاری شما سرد بود، بدانید گازهای سمی حاصل از سوختن گاز شهری به جای خروج از دودکش، وارد خانه‌تان می‌شود و شما و خانواد‌ه‌تان را مسموم می‌کند.
  • در صورت استفاده از بخاري گازی، حتما” مختصري تهويه از طريق درب يا پنجره در فضا ايجاد نمائيد و از درزبندي و بستن منافذ خودداري كنيد.
  • هر سه ماه یکبار کلیه اتصالات بخاری را از لحاظ نشت گاز با کف صابون آزمایش کنید.
  • از نگهداری یا استعمال مواد قابل اشتعال (مایعات و گازها) در مجاورت بخاری خودداری کنید.

متاسفانه هر ساله به هنگام شروع فصل سرما و استفاده از بخاری های گازی شاهد اتفاقات ناگوار هستیم. مناسب دانستیم که علاوه بر آوردن نکات ایمنی در استفاده از بخاری های گازی, راهنمای نصب و راه اندازی بخاری گازی را در یک مطلب جداگانه توضیح دهیم. به شما پیشنهاد می کنیم این مطلب را بخوانید.

لطفا برای خرید بخاری گازی و مقایسه مدل های مختلف بخاری گازی، برقی و … از فروشگاه اینترنتی دلتا کالا بازدید نمایید.

www.deltakala.com

[wpseo_map width=”730″ height=”500″ zoom=”16″ map_style=”roadmap” scrollable=”1″ draggable=”1″ show_route=”0″ show_state=”1″]

[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”0″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”0″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

لطفا امتیاز دهید
0
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه

رسانه های همکار