راهنماي خريد چرخ گوشت

6 سال پیش

چرخ‌گوشت

از چرخ‌گوشت می‌توانید برای ریز کردن، چرخ کردن، خرد کردن و مخلوط کردن انواع مواد خام و پخته استفاده کنید. همچنین می‌توانید انواع غذاها، کیک‌ها، شیرینی‌ها و سوسیس‌های خانگی را هم با آن آماده نمایید. بنابراین با خرید چرخ‌گوشت خانگي در درازمدت، هم پول خود را پس‌انداز می‌کنید و هم  چون می‌توانید میزان چربی و کیفیت مواد چرخ کردنی را نیز خود معین نمایید، غذاهای سالم‌تر و تازه‌تری را تهيه می‌کنید.
انواع چرخ‌گوشت 

انواع چرخ‌گوشت موجود در بازار در دو نوع دستی و برقی طراحی‌شده‌اند كه نوع دستي آن‌ها تقریباً منسوخ‌شده است. چرخ‌گوشت‌های دستي نياز به قدرت زياد براي چرخاندن دسته آن دارند.چرخ‌گوشت‌ها سايزهاي متفاوتي دارند كه بسته به این سایزها میزان گوشت واردشده به دستگاه و ضخامت آن کم‌وزیاد می‌شود. ازنظر نوع استفاده و حجم گوشت مصرفي نيز می‌توان چرخ‌گوشت‌ها را به ۲ نوع چرخ‌گوشت‌های خانگي و صنعتي تقسيم كرد.
در هنگام كار با چرخ‌گوشت چه نكاتي را بايد رعايت كنيد؟

 

۱- هنگام چرخ کردن گوشت، تا جايي كه می‌توانيد  قطعات آن را ریز کرده و به‌صورت یکنواخت داخل مجراي چرخ گوشت برقي بريزيد،دقت كنيد حداقل فشار به چرخ‌گوشت وارد شود (به‌صورت فشاری روی توده زیادی گوشت با گوشت‌کوب) .برش‌های بزرگ علاوه بر اینکه با فشار وارد محفظه چرخ‌گوشت می‌شوند، باعث می‌شوند فشار زیادی به موتور دستگاه وارد شود.

۲- از چرخ كردن پياز به همراه گوشت خودداري كنيد. اين كار باعث می‌شود كه آب حاصل از پیاز به درون موتور نفوذ کرده و به دلیل ايجاد چسبندگی باعث خرابی موتور شود. درعین‌حال تیغه را نیز خیلی زود کند می‌کند.

۳- هر بار به مدت ۱۰ دقيقه از چرخ‌گوشت استفاده كرده و سپس آن را خاموش‌کنید و اجازه بدهيد كه دستگاه مدتي استراحت كند. موتور چرخ‌گوشت‌های خانگی قدرت چرخ‌گوشت‌های صنعتی را ندارند و درصورتی‌که برای مدت طولانی بیشتر از ۱۵ دقیقه از آن‌ها استفاده کنید عمر دستگاه کم مي‌شود.


۴- بعد از هر بار چرخ کردن، تمام قطعات (قیف، مارپیچ، تیغه، پنجره و گوشت‌کوب) را با دقت بشورید و خشک‌کنید.

۵- هیچ‌گاه چرخ‌گوشت را خالی روشن نگذارید، زیرا دور موتور بالا رفته و سبب تولید گرما و فرسایش آن می‌شود.

۶-در صورت بروز مشكل در هنگام كار با چرخ‌گوشت، دستگاه را خاموش كرده و برای عیب‌یابی و تعمير به نمایندگی‌های مجاز خدمات پس از فروش چرخ‌گوشت مراجعه نمایید.
۷- با دور نگه‌داشتن چرخ‌گوشت از رطوبت آشپزخانه، عمر موتور و دیگر قطعات آن افزایش می‌یابد.

۸- اگر چرخ‌گوشت به‌جای خارج کردن گوشت چرخ شده، آن را له می‌کند، علت کند بودن تیغه و پنجره چرخ‌گوشت است.
۹- در پایان کار، جهت اطمینان از خارج شدن همه گوشت از داخل چرخ، از کمی نان خشک استفاده کنید.
۱۰- تیغه چرخ‌گوشت را به‌طور متوسط هر سه ماه یک‌بار باید تیز کرد. تیز بودن تیغه‌های چرخ‌گوشت اهمیت زیادی دارد. اگر تیغه از آلیاژ نامناسب باشد و به‌اندازه کافی تیز نباشد موجب له شدن گوشت‌ شما هنگام چرخ کردن می‌شود.
۱۱- هرگز برای خرد کردن سبزیجات از چرخ‌گوشت استفاده نکنید. آب موجود در سبزی‌ها ممکن است به موتور دستگاه نفوذ کرده و موجب خرابی آن شود.

۱۲- درصورتی‌که بیش از ۶ ماه از چرخ‌گوشتتان استفاده کرده‌اید و تیغه آن کند شده، برای تیز کردن تیغه خودتان اقدام نکنید. حتماً از فردی که مهارت دارد کمک بخواهید. سائیده شدن لبه تیغه‌ها به‌اشتباه موجب خرابی آن می‌شود.
۱۳- سعی کنید از گوشتی استفاده کنید که بدون رگ و پیه باشد، چون رگ و پیه گوشت به تیغه‌های دستگاه گیر می‌کند و مانع چرخش تیغه و درنهایت وارد آمدن فشار به دستگاه می‌شود .همچنين هر بار قبل از استفاده از چرخ‌گوشت درون محفظه آن را بررسی کنید تا احیاناً جانور کوچکی به درون محفظه وارد نشده باشد.

۱۴- یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های چرخ‌گوشت قدرت موتور و سیستم چرخش معکوس آن است. هنگام انتخاب چرخ‌گوشت به میزان قدرت و توان موتور آن توجه کنید.
۱۵- هنگام خرید چرخ‌گوشت دقت کنید تیغه‌ها و صفحات برش درون دستگاه ضدزنگ باشد. ضدزنگ بودن این قطعات مانع از زنگ زدن و فرسودگی آن‌ها بعد از شست‌وشوهای مکرر می‌شود.
نكات ايمني در هنگام كار با چرخ‌گوشت 

۱- بچه‌‌ها به‌ دليل كنجكاوي كه دارند، به كار با لوازم خانگي علاقه‌مند هستند. هنگام روشن بودن این دستگاه به‌هیچ‌عنوان حتی در صورت ضروری بودن کار پیش‌آمده، بچه را با چرخ‌گوشت روشن یا خاموش (زیرا بچه به تقلید از بزرگ‌ترها می‌تواند شاسی چرخ را روشن کند) تنها نگذارید، یک‌لحظه غفلت یک‌عمر پشیمانی به بار می‌آورد. هنگام استفاده از آن را در سطحی قرار دهید که دست کودکان به آن نرسد.

۲- گوشت‌کوب چرخ را پس از هر بار واردکردن گوشت، در قیف باقی بگذارید.

۳- وقتی قطعات چرخ‌گوشت را شستید، آن‌ها را با دقت خشک کرده و بعد دوباره به هم وصل کنید. سپس با نایلون یا پوشش تمیزی دور قیف و پنجره را محکم ببندید، زیرا جانوران کوچک می‌توانند به درون مارپیچ رفته و هنگام کار، گوشت را مسموم سازند. در یک حادثه سم مارمولک سبب مرگ اعضاء یک خانواده شد پس بهتر است هر بار قبل از به کار انداختن چرخ‌گوشت درون آن را بازرسی کنید.

۴- از پارچه مرطوب برای شستشو قسمت‌های برقی آن استفاده نکنید و هرگز آن را با آب نشورید.

۵- پریز، کلید و سیم اتصال چرخ‌گوشت را مرتباً بازدید کنید.

درصورت بروز حادثه در هنگام كار با چرخ‌گوشت چه باید کرد؟

۱- فوراً برق دستگاه را قطع کنید.

۲- در صورت خارج شدن دست کودک از چرخ‌گوشت بی‌درنگ دست را از دونقطه مچ و بازو برای جلوگیری از خونریزی محکم ببندید و روی زخم را بپوشانید دست را از شانه‌ها بالاتر نگه‌دارید و فوراً او را به پزشک و بیمارستان برسانید.

۳- درصورتی‌که امکان خارج شدن دست کودک از چرخ‌گوشت نباشد از آوردن فشار خودداری کنید. دست را در نقطه مچ و بازو برای جلوگیری از خونریزی محکم بسته، کوچک‌ترین حرکتی به دست یا چرخ‌گوشت ندهید. دست مصدوم و چرخ‌گوشت را با بستن و یا تکیه دادن به محل ثابت بگیرید.

۴- اگر می‌توانید قسمت موتور چرخ‌گوشت را برای سبک شدن به‌آرامی جدا کنید.

۵- در صورت خونریزی شدید یا شوک طبق دستورات داده‌شده از بروز آن‌ها جلوگیری به عمل‌آورید.
فروشگاه اینترنتی دلتا کالا

[wpseo_map width=”730″ height=”500″ zoom=”16″ map_style=”roadmap” scrollable=”1″ draggable=”1″ show_route=”0″ show_state=”1″]

[wpseo_address show_state=”1″ show_country=”0″ show_phone=”1″ show_phone_2=”1″ show_fax=”0″ show_email=”1″ show_logo=”0″]

لطفا امتیاز دهید
0
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه

رسانه های همکار