خرید کالای ایرانی با کارت اعتباری چگونه است

4 سال پیش

باشگاه خبرنگاران/ کارت اعتباري ۱۰ميليون توماني خريد کالاي ايراني به پيشنهاد وزارت صنعت و معدن و تجارت و با موافقت بانک مرکزي به متقاضايان واجد شرايط که شامل بازنشستگان و کارمندان بخش خصوصي مي‌شود از اين پس از طريق سازمان‌ها و ادارات آنها به متقاضيان اعطا مي‌شود.

OnlineNewsImage

اعطاي اين وام ۱۰ ميليوني که با سود ۱۲ درصد تنها براي خريد کالاي ۱۰۰ درصد ايراني و با هدف حمايت از کالاي وطني صورت مي‌گيرد در قالب يک کارت اعتباري به متقاضي پرداخت مي‌شود و هيچ‌کس نمي‌تواند آن را به صورت نقدي دريافت کند. اعطاي اين وام که به گفته مسئولين دولتي به ويژه وزارت صنعت و معدن و تجارت به خاطر گردش نقدينگي در بازار راکد کالاي ايراني داده مي‌شود با نقدهايي در اين زمينه از سوي کارشناسان روبرو بوده است.

در اين ارتباط دبيرکل انجمن صنايع لوازم خانگي ايران با بيان اينکه وام ۱۰ ميليوني که دولت در بسته خروج از رکود براي صنايع لوازم خانگي در نظر گرفته تصميم مناسبي جهت حمايت از توليد است گفت: اين مبلغ متناسب با نياز خانواده‌ها و مردم نيست چرا که خريد وسايل پخت و پز، سرمايشي و گرمايشي جزء لوازم ضروري خانواده‌ها محسوب مي‌شود ولي مبلغ ۱۰ ميليون تومان براي خريد اين وسايل کافي نيست.

به گفته حبيب‌االله انصاري با توجه به رکود شديد اقتصادي در بخش صنايع لوازم خانگي چنانچه دولت بخواهد اين صنايع را از رکود خارج سازد بايد چتر حمايتي خود را در قالب اعطاي وام‌ ارزان قيمت جهت نوسازي و بهسازي اين واحدها گسترده کند.

درهمين ارتباط رئيس اتاق اصناف ايران نيز با ابراز خرسندي از اعطاي چنين وامي براي خريد کالاي ساخت ايران در گفتگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: يقينا اين طرح به نفع اقتصاد کشور است چرا که موجب مي‌‍شود تا حدودي کمبود نقدينگي واحدهاي توليدي از طريق تحريک تقاضا در بازار تأمين شود.

وي افزود: البته نبايد تصور کنيم با اجراي چنين طرحي رکود به طور کامل از بازار کالاي ايراني رخت برمي‌بندد چرا که دامنه رکود در اقتصاد و صنعت کشور بسيار عميق است.

حتما ببینید !: خرید اقساطی لوازم خانگی 

علي فاضلي با بيان اينکه در حال حاضر ۹۰ درصد از توليدات کشور در بنگاه‌هاي کوچک و زود بازده انجام مي‌شود، اظهار کرد: متأسفانه اعطاي اين وام بيشتر شامل صنايع بزرگ و خودروسازي کشور است و بنگاه‌هاي کوچک را شامل نمي‌شود.

وي از دولت خواست براي رونق بخشيدن به حوزه کسب و کار اقدام به اعطاي تسهيلات به بنگاه‌هاي کوچک و زودبازده کند تا از اين طريق چرخه گردش نقدينگي در واحدهاي توليدي و بازار مصرف تکميل شود.

معاون امور صنايع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: اعطاي کارت اعتباري ۱۰ ميليون توماني براي خريد کالاي ايراني منجر به خروج صنعت کشور از رکود بدون ايجاد تورم مي‌شود.

افشار فتح‌‌اللهي در گفتگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اينکه نبود گردش نقدينگي در بازار منجر به رکود مي‌شود، گفت: اعطاي وام ۱۰ ميليوني موجب مي‌شود تا گردش نقدينگي در بازار به وجود آيد و در نتيجه شرايط براي رشد اقتصادي و توليد بالاتر در واحدهاي صنعتي فراهم آيد.

وي افزود: از آنجايي که در زمان رکود قدرت خريد مردم به نحو قابل ملاحظه‌اي کاهش مي‌يابد از اين رو بالا بردن توان خريد مردم و تحريک تقاضا يکي از راهکارهاي مناسب براي گردش نقدينگي و خروج از رکود به شمار مي‌آيد.

معاون امور صنايع سازمان صنعت استان تهران در پاسخ به اين پرسش که اعطاي اين وام بيشتر شامل صنايع بزرگ از جمله ماشين‌آلات کشاورزي و خودرو مي‌شود، اظهار کرد: براي ساخت ماشين‌آلات کشاورزي و نيز خودرو نياز به قطعات مختلف، انواع لاستيک، ورق‌هاي فولادي و … مي‌شود که در واقع با اعطاي وام، امکان تحرک و فعاليت اقتصادي به بخش زيادي از صنايع بالادستي و پايين دستي صنعت فراهم مي‌شود.

درهمين ارتباط مديرکل صنايع فلزي و لوازم خانگي وزارت صنعت با بيان اينکه کارت‌هاي اعتباي خريد کالايي ايراني اين امکان را به خريدارن مي‌دهد تا با انتخاب برندهاي ايراني از توليدات داخلي حمايت کنند اظهار کرد: بخشي از زيرساخت‌هاي کارکردي اين کارت‌هاي ۱۰۰ درصد هوشمند آماده است و در آن ليست واحدهاي توليدي مورد نظر از پيش تعيين شده، و زمان انتخاب کالا از خريدار درخواست مي‌شود.

وي افزود: اعتبار اين کارت‌ها از زمان دريافت تا آغاز فرآيند خريد دو ماهه است و بازپرداخت اقساط کالاهاي خريداري شده در اين طرح طي ۲۴ قسط تعيين شده است.

بر پايه اين گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت فهرست کالاهايي که مشمول اين طرح مي‌شوند را به اين شرح ارائه کرده است.

لوازم خانگي برق و گازسوز، فرش و موکت، مصنوعات چوبي و مبلمان و سرويس خواب، چيني‌آلات بهداشتي، کاشي و سراميک.

گفتني است، اجراي طرح خريد کالاي ايران از طريق کارت‌هاي اعتباري ۱۰ ميليون توماني در گام نخست به شرط آنکه درست اجرا شود اقدام بسيار مناسبي براي تحريک تقاضا در بازار خفته کالاهاي وطني است اما به گفته کارشناسان اين قدم نمي‌تواند براي از بين بردن رکود عميق حاکم بر صنعت و اقتصاد ايران حتي در کوتاه‌مدت هم موفق باشد.

منبع

روزنامه خراسان رضوی

5 (100%) 1 vote
0
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه

رسانه های همکار