بخاری گازی با برچسب انرژی A | وبلاگ دلتاکالا

3 سال پیش

بخاری گازی با برچسب انرژی A

بخاری گازی اصلی ترین ابزار گرماساز ایرانی هاست. کشور ما به دلیل وجود منابع ارزان و قابل دسترس گاز طبیعی، گاز اصلی‌ترین سوخت مصرفی مردم در فصل‌های سرد سال است بنابراین طبیعی است که استفاده از بخاری گازی یکی از رایج ترین روش های گرم نمودن امکان و منازل است. ما در مقاله ای با عنوان راهنمای خرید بخاری گازی پارامترهای مهم در انتخاب یک بخاری گازی را برشماردیم.

از آنجایی که برچسب انرژی یکی از مهمترین پارامترهای خرید بخاری گازی می باشد، در این مطلب می خواهیم به برچسب انرژی و بخاری گازی با برچسب انرژی A بپردازیم. با ما همراه باشید.

برچسب انرژی بخاری گازی به چه معنی است ؟

رده انرژی پارامتریست که مشخص می کند بخاری گازی چه میزان انرژی مصرف می کند و به چه میزان حرارت تولید می کند. برای همه ی ما مهم است که محصولی تهیه کنیم تا به واسطه آن بتوانیم از حداقل انرژی مصرفی بیشترین استفاده را داشته باشیم. بنابراین لازم است هنگام خرید بخاری گازی به این برچسب انرژی بیشتر توجه کنید.

روی این برچسب رده انرژی را با حروف انگلیسی نشان می‌دهند که هرچه به ابتدای الفبای انگلیسی نزدیک‌تر باشد، بازده خالص بخاری بیشتر و هرچه به حروف آخر الفبا نزدیک باشد، بازده خالص آن کمتر است.رده انرژی از A شروع می شود و تا G ادامه دارد که طبیعتا بازده خالص بخاری با رده انرژی A بهترین خواهد بود.

بخاری گازی با برچسب انرژی A از کجا خریداری کنیم؟

علیرغم آنکه بخاری گازی با رده انرژی A بسیار مناسب می باشد اما متاسفانه به ندرت بخاری گازی با رده A  در محصولات ایرانی دیده می شود. یکی از دلایل آنرا می توان به تکنولوژی پایین در تولید بخاری ها با رده انرژی مناسب دانست.گرچه که شنیده ها حاکی از آن است که یکی از گروه صنعتی در حال تولید بخاری گازی دودکش دار با رده انرژی B هستند که این امر کمک به صرفه جویی در مصرف گاز و کاهش هزینه ها مصرف کنندگان می گردد.

بنابراین در این حالت از بازار رده انرژی پیشنهادی به مصرف کنندگان بخاری گازی با برچسب انرژی  C و  D می باشد. گرچه که باید بدانیم بخاری‌های دودکش‌دار ۳۰درصد و شومینه‌ها تا ۵۰درصد انرژی را تلف می‌کنند اما بخاری گازی بدون دودکش‌ها، تا ۹۹درصد بهینه‌اند. که استفاده از بخاری گازی بدون دودکش شرایط و ضوابط خاصی دارد که پیشنهاد می شود در منازل از آن استفاده نشود.

طبقه‌بندی بخاری های گازسوز

طبق استاندارد بخاریها و همه لوازم گازسوز اعم از فن‌دار یا بدون فن، براساس نحوه تأمین هوای مورد نیاز برای احتراق و روش تخلیه گازهای ناشی از احتراق در یکی از سه گروه عمده زیر قرار می‌گیرند:

بخاری گازی گروه A یا بدون دودکش

این گروه از لوازم گازسوز، هوای لازم برای احتراق را از فضای نصب تأمین می‌کنند و برای تخلیه گازهای ناشی از احتراق به تجهیزات خاصی نیاز ندارند. مطابق استاندارد ملی ایران ٧٢٦٨ حداکثر ظرفیت این نوع از بخاریها برای آزمون عملکرد با توان ورودی ٣٠ مگاژول بر ساعت (٧٢٠٠ کیلوکالری بر ساعت) تعریف شده است.

براساس استاندارد ملی ٧٢٦٨ این نوع از بخاریها در فضاهای تنگ و کوچک، اتاق خواب، مهد کودک و خانه‌های سیار قابل استفاده نیستند. فضای تنگ و کوچک در این استاندارد فضایی بوده که حجم آن کمتر از ٤,٨ مترمکعب بر کیلووات به ازای مجموع گاز ورودی همه وسایل نصب شده در فضاست. لازم به ذکر است در مبحث ١٤ مقررات ملی ساختمان نیز استفاده از بخاریهای بدون دودکش در فضاهای کوچک منع و اشاره شده است که نباید از این نوع بخاری گازی به عنوان تنها وسیله گرمایشی در یک واحد مسکونی استفاده کرد.

بخاری گازی بدون دودکش حتماً باید به سیستم کنترل حداقل اکسیژن محیط (ODS) مجهز باشند، تا زمانی که غلظت اکسیژن در محیط کاهش یافت، جریان ورود گاز به طور اتوماتیک قطع و بخاری خاموش شود. به طور کلی میزان غلظت اکسیژن نباید از ١٨ درصد کمتر باشد. ظرفیت حرارتی این بخاری گازی کمتر از ١١,٧ کیلووات و راندمان خالص آنها بیش از ٩٠.٤ درصد است. شایان ذکر است که همه وسایل گازسوز با ظرفیت حرارتی بالاتر از ١١.٧ کیلووات برای تخلیه محصولات احتراق نیازمند دودکش هستند.

در بخاریهای بدون دودکش برچسب انرژی از نوع نواری تعریف نشده است. به جای آن بخاریهای بدون دودکش دارای برچسب تاییدی حداقل مقدار مجاز برای بازده کل خالص (MEPS) هستند.

بخاری گازی گروه B:

این نوع بخاریها که در کشورمان نیز رایج هستند، هوای مورد نیاز احتراق را از محیط مصرف تأمین کرده و دارای یک دودکش برای خروج محصولات احتراق هستند.همچنین مکش محصولات احتراق در آنها در دودکش اتفاق می‌افتد. بخاریهای گروه B با تکنولوژی فعلی موجود در کشور حداکثر می‌توانند در رده انرژی C قرار بگیرند (متناظر با حداکثر راندمان ٨١ درصد)

در بخاری گازسوز گروه B، هوای احتراق به طور مستقیم از داخل اتاق تامین و محصولات احتراق از سوی ودکش به خارج از اتاقی که بخاری در آن نصب شده است، تخلیه می شود.

بخاری نوع B١ که داری کلاهک تعدیل بوده دارای چهار نوع زیر است:

الف- بخاری نوع B١١ که برای مکش طبیعی دود طراحی شده است.

ب- بخاری نوع B١٢ که دارای کلاهک تعدیل بوده و فن آن قبل از کلاهک تعدیل و بعد از مشعل قرار دارد.

ج- بخاری نوع B١٣ که دارای کلاهک تعدیل بوده و فن آن قبل از مشعل قرار دارد.

د- بخاری نوع B١٤ که دارای کلاهک تعدیل بوده و فن درون کلاهک تعدیل قرار دارد.

استاندارد ملی این نوع بخاریها به شماره ١-١٢٢٠ در مورد عملکرد (ویژگی‌ها و روش آزمون) و ٢-١٢٢٠ درمورد معیار مصرف و برچسب انرژی این نوع بخاریها تدوین شده است.

بهینه سازی

بخاری گازی گروه  C:

در این گروه، هوای لازم برای احتراق از فضای نصب تأمین نمی‌شود و برای تخلیه گازهای ناشی از احتراق تجهیزات ویژه‌ای مورد نیاز است، بنابراین تنها دودکش مجاز این نوع بخاری گازی از نوع دوجداره است، به طوری که هوای مورد نیاز احتراق از جداره اطراف وارد بخاری شده و محصولات احتراق از جداره وسط لوله خارج می‌شود، در این فرآیند هوای ورودی در حین ورود از سوی گازهای خروجی ناشی از احتراق، پیش گرم نیز می‌شود که خود به کسب راندمان بالاتر کمک می‌کند.

در این نوع بخاری گازی در صورت استفاده از فن جابجایی هوا، رده انرژی B قابل دستیابی است. (متناظر با حداکثر راندمان انرژی ٨٥ درصد) استفاده از قطعات خاص و لوازم پیچیده در این نوع بخاریها نظیر مشعل توربو، کیت اتصالات دودکش دوجداره، بلوور جابجایی هوای گرم، بلوور مکنده محصولات احتراق، شیر کنترل، ترموستات، جرقه زن الکترونیکی و بورد کنترلی خاص و … موجب می‌شود که قیمت تمام شده این نوع بخاری افزایش چمشگیری یابد. این بخاریها هنوز در بازارهای کشورمان راه نیافته‌اند، ولی در کشورهای همسایه همچون ترکیه دیده می شوند.

بهینه سازی

از سوی دیگر بخاری گازی دودکش دار را می‌توان براساس راندمان انرژی آنها در سه گروه طبقه بندی کرد:

بخاری گازی سنتی (Conventional):

بخاریهایی هستند که بیش از سه دهه از تولید آنها در ایران می‌گذرد. متوسط راندمان این بخاریها در کشور ٦٥ درصد است.

بخاری گازی راندمان متوسط (Medium Efficiency):

این بخاریها پیشرفته‌تر از بخاریهای سنتی بوده و در قسمت محفظه احتراق و کلاهک تعدیل با بخاریهای سنتی تفاوت دارند و به طور عمده فن‌دار  هستند. راندمان این گروه حداکثر  ٨٠ درصد و حداکثر رده انرژی آنها C و قیمت جهانی آنها ٥٠٠ دلار است.

بخاری گازی راندمان بالا (High Efficiency):

به طوری که اشاره شد این بخاری گازی از نوع فن دار با دودکش دوجداره بوده و راندمان آنها حدود ٩٠ درصد گزارش شده است. قیمت جهانی این نوع بخاریها به ٢٠٠٠ دلار نیز می‌رسد. در خاتمه یادآور می‌شود که نصب شیر ترموستاتیک بر روی بخاریها نیز به عنوان یکی از راهکارهای صرفه جویی انرژی قابل بررسی است.

یادآوری: طبق استاندارد ملی به شماره ٢-١٢٢٠ رده بندی بخاری ها در برچسب انرژی به صورت زیر است:

بخاری گازی بازده انرژی

لطفا برای خرید و مقایسه انواع بخاری گازی از فروشگاه اینترنتی دلتا کالا بازدید نمایید.

www.deltakala.com

[wpseo_map width=”730″ height=”500″ zoom=”16″ map_style=”roadmap” scrollable=”1″ draggable=”1″ show_route=”0″ show_state=”1″ default_show_infowindow=”1″]

5 (100%) 2 votes
0
نویسنده مطلب scobar

بدون دیدگاه

رسانه های همکار